Soliści – wokaliści

klaudia-kaczynskaKlaudia Kaczyńska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na specjalności Wokalistyka Jazzowa oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Swoje umiejętności wokalne wielokrotnie kształciła biorąc udział w wielu warsztatach. Od 2017 roku pracuje jako pedagog i nauczyciel śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne. Inspiracje muzyczne czerpie z szeroko pojętej muzyki jazzowej, etnicznej oraz elektronicznej m.in. takich artystów, jak: Kurt Elling, Dianne Reeves czy Jordan Rakei. Aktualnie pracuje nad autorskim materiałem.

Najważniejsze osiągnięcia:
– Finalistka XIV edycji Novum Jazz Festival w Łomży,
– II nagroda im. Andrzeja Zauchy – 11 Międzynarodowy Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”,
– Fryderyk 2020 w kategorii album roku, Muzyka dziecięca i młodzieżowa „Czesław Mozil grajkowie przyszłości” – przygotowanie do nagrania studyjnego uczniów szkoły „Muzostacja”,
– Udział w wielu koncertach i projektach muzycznych: m.in. Koncerty z projektem Klaudia Kaczyńska Quartet; „Kolęda Nocka” pod kierownictwem Adama Lemańczyka, współpraca z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy oraz Akademią Muzyczną w Bydgoszczy.

julia-rassekJulia Rassek – wokalistka i studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje nauki pobierała u artystki światowej klasy Marii João Monteiro Grancha w portugalskim konserwatorium (Instituto Politécnico de Lisboa). Współpracuje z muzykami szanowanymi w Polsce i za granicą. „Muzyka wypełnia moję życie, ale to szczególnie jazz skardł moje serce”.

 

 

 

jagoda-rozyckaJagoda Różycka – młoda przedstawicielka poznańskiej sceny jazzowej i soulowej. Studentka I roku magisterki na Akademii Muzycznej w Poznaniu, na kierunku wokalistyka jazzowa. Jej największą inspiracją jest Erykah Badu i D’Angelo. Autorka tekstów i muzyki. Obecnie pracuje nad autorskim materiałem.

 

 

 

marcin-wincenciakMarcin Wincenciak w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej w Łomży, gdzie stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki. W międzyczasie był członkiem Studia Piosenki Pop Art, działającego w tamtejszym Miejskim Domu Kultury. Dalsza fascynacja muzyką zaowocowała studiami na Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, gdzie zdobył tytuł magistra sztuki. To tam powstawały jego pierwsze muzyczne pomysły, które stały się później częścią autorskiego projektu Marcina – Vincent. Jak mówi sam artysta, inspiruje go przede wszystkim natura i cisza. Na początku 2021 roku ukazał się płyta EP „Vincent”. W lipcu 2021 miała miejsce premiera spektaklu „Sensoriko” w reżyserii Katarzyny Chmielewskiej, do którego wraz z Maciejem Kucem, stworzył on muzykę. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą płytą długogrającą.

Soliści – instrumentaliści

Filip-ChojnackiFilip Chojnacki – pianista, organista, kompozytor i aranżer; absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu jazzowego. Swobodnie porusza się w różnych gatunkach muzycznych, inspirując się nie tylko jazzem w różnych jego odcieniach, ale także muzyką klasyczną czy awangardową. Cały czas szuka swojej muzycznej drogi odrzucając jakiekolwiek granice. Na stałe współtworzy wiele projektów muzycznych, m. in. The FriendsTones Trio, Filip Chojnacki Trio, Skalpel Big Band, Zespół 33, Rahat, Rojber Buda, działa także jako muzyk sesyjny. Laureat wielu nagród na konkursach muzycznych.

Ozgur-Ede_fot_klaudyna_schubertÖzgür Ede – gitarzysta basowy i kompozytor. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na Yıldız Technical University w Stambule w zakresie gitary basowej, gdzie studiuje w ramach programu doktoranckiego. Obecnie jest na wymianie na Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Jego działalność obejmuje współpracę m.in. z Ajdą Pekkan jako gitarzysta basowy i dyrektorem muzycznego programu telewizyjnego Super Saturday, a także z Tarik Sezer Orchestra, której repertuar obejmuje różne gatunki muzyczne, takie jak rock, jazz i turecka muzyka tradycyjna. Jego grupa Ozgur Ede Quartet zaprezentowała jego autorskie kompozycje i standardy jazzowe na Istanbul Foundation For Culture And Arts Young Jazz Concert. Obecnie jest zaangażowany w pracę z zespołem jazzowym BOH Trio, który koncertuje podczas festiwali i w klubach muzycznych w Stambule.
Jego zainteresowania skupiają się również wokół projektów interdyscyplinarnych, komponowania muzyki do filmów, tańca i sztuk performatywnych. Stworzył muzykę do kilku spektakli tanecznych. W swoich pracach poszukuje połączeń między muzyką klasyczną, elektroniczną i minimalistyczną, wykorzystując syntezator i technologie dźwiękowe. Współpracował z takimi artystami i pedagogami jak: Zbigniew Wrombel, Kamil Erdem, Ricardo Moyano, Şenol Küçükyıldırım, Evrim Demirel, Mihail Godstiner. Wraz z dwoma przyjaciółmi, specjalizującymi się w muzykologii, prowadzi podcast Music Conversations with Anxiety, zapraszając artystów i ludzi z branży do rozmowy o ich doświadczeniach.

Tomek-GrabowskiTomek Grabowski – gitarzysta i kompozytor. Swoje umiejętności gry doskonali pod okiem takich muzyków, jak: Szymon Mika czy Sylwester Sośniak. Uczestnik licznych warsztatów jazzowych, m.in.: Chojazz i Jazz Camp Jaworki. Aktywnia działa na scenie muzycznej wykonując muzykę oscylującą wokół jazzu oraz fusion. Laureat Junior Młyn Jazz Festival 2021, finalista Novum Jazz Festival 2021 oraz stypendysta Berklee College of Music na udział w warsztatach podczas Newport Jazz Festival 2020.

 

AdamJędrysik_zdjecieAdam Jędrysik jest 25-letnim gitarzystą, kompozytorem i producentem muzycznym pochodzącym z Katowic. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie gitary dr Marka Napiórkowskiego. Jest założycielem i członkiem formacji Adam Jędrysik Trio, w której skład wchodzą również skrzypaczka Amalia Obrębowska oraz perkusista Miłosz Berdzik. Autorskie kompozycje wykonywane przez trio oscylują wokół muzyki klasycznej oraz free-jazzowej. Jest również członkiem kwartetu JAMA oraz duetu DEUX LYNX.

 

Alan-KapolkaAlan Kapołka – polski perkusista związany ze sceną śląską oraz trójmiejską. Obecnie student w klasie perkusji jazzowej w łódzkiej Akademii Muzycznej. Na codzień występuje z zespołami Ziemia, Grzegorz Kapołka Trio, El Topo, Prisoners of Expectations. Występował z Grzegorz Kapołka Trio na takich festiwalach, jak: Old Town Jazz (2020), Jazz Od Nowa (2021), Rawa Blues Festival (2021). Z triem otwierał koncert zespołu Johna MacLaughlina w Katowickim NOSPR w roku 2019. Finalista konkursów Blue Note Poznań Competition 2021 i Jazz Juniors 2021.

 

nikodem-kluczynskiNikodem Kluczyński – kompozytor, kontrabasista. Jest twórcą muzyki współczesnej, jazzowej i elektronicznej. Obecnie studiuje w klasie kontrabasu jazzowego na akademii muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Jego utwory zostały nagrodzone m.in. na International St. Christopher Composers’ Competition na Litwie (2021),  konkursie kompozytorskim „15 kwartetów na 15-lecie NeoQuartet” (2021), 7. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta (2021), konkursie kompozytorskim „Młody generator” (2020),  VII międzynarodowym konkursie kompozytorskim na kompozycję jazzową (2020), czy St. Christopher Composers’ Competition na Litwie.  Jest liderem nagradzanych projektów (wyróżnienie na VII Blue Note Poznań Competition w 2019 dla zespołu Nikodem Kluczyński Mysterious Group) i członkiem wielu innych zespołów takich jak Filip Chojnacki trio, czy big band Piotra Scholza. Został nagrodzony na XIII międzynarodowym konkursie „Nowa nadzieja jazzu” (2020). W 2021 roku wydał swój płytowy debiut “Black Angel”.

tomasz-rassekTomasz Rassek – saksofonista, student klasy saksofonu jazzowego poznańskiej Akademii Muzycznej. Ma na swoim koncie liczne sukcesy takie jak wyróżnienie (2019) i finał (2020) na Blue Note Poznań Competition. Otrzymał nagrodę główną na School & Jazz Festival. Jest laureatem Junior Młyn Jazz Festival 2019, oraz innych prestiżowych konkursów jazzowych. Mimo młodego wieku, posiada bogate muzyczne doświadczenie sceniczne i nagraniowe, oraz ma na swoim koncie współpracę z szanowanymi muzykami z całej Polski. Dla artysty, muzyka jest najlepszą formą przekazu emocjonalnego, a konkretnie jazz, jest jego największą pasją.

przemek-stefanczykPrzemysław Stefańczyk – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego, w klasie klawesynu. Uczestnik wielu konkursów oraz warsztatów prowadzonych w kraju i za granicą. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich osobistości muzycznych, jak: Aleksander Maliszewski, Zbigniew Jakubek, Dayna Stephens, Enrico Pieranunzi. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie fortepianu jazzowego pod kierunkiem dr Marcina Banaszka.

 

jakub-szwarcJakub Szwarc – dynamicznie rozwijający się perkusista, który w swoim stylu łączy elementy współczesnego jazzu, hip hopu i sonorystyki drugiej połowy XX wieku z potężną dawką energii, wynikającej z inspiracji muzyką metalową, trance i rockiem progresywnym. Obecnie student studiów magisterskich w poznańskiej Akademii Muzycznej. Członek zespołów Smutne Piosenki, Searching for Management, Black Noise i Plondra, w których również udziela się kompozytorsko oraz producencko.

 

Zespoły

andrzejewski-and-kompanyAndrzejewski / Baraniak / Myszkowski Trio powstał jesienią 2021 roku, kiedy Aleksander Myszkowski przeniósł się do Warszawy. Już w październiku zespół zagrał kilka koncertów w stylistyce jazzu mainstreamowego. W muzyce tria można usłyszeć wpływy takiego zepsołu jak RGG i dwudziestowiecznej muzyki poważnej.

Piotr Andrzejewski – fortepian, Maciej Baraniak – kontrabas, Aleksander Myszkowski – perkusja

 

 

brasil-slumsCzerpiąc brzmienia z wielu nieoczywistych źródeł, Brasil Slums twórzą swój oryginalny klimat, w którym jazz łączy się ze światem progresywnego rocka, jak i muzyką dawną oraz klasyczną. To połączenie – które dzięki wykonaniu zespołu wydaje się być zupełnie naturalne – powstało przede wszystkim za sprawą gitarzysty i kompozytora Szymona Witczyńskiego. Niecałe dwa lata później wraz z Anną Pawłowską (gitara basowa / kontrabas) oraz Janem Chojnackim (trąbka, flugelhotn) wydali debiutancką EPkę, na której można usłyszeć inspiracje takimi wykonawcami jak Allan Holdsworth, Genesis, King Crimson, Mahavishu Orchestra czy Wendy Carlos.

Zmiana składu zespołu, w którym pojawili się Ambroży Ranz (gitara basowa) oraz Adam Bławicki (saksofon), przyniosła również zmianę brzmienia, jednakże Brasil Slums niezmiennie charakteryzuje eklektyzm, wielowarstwowość kompozycji, nieoczywistość harmonii, a przy tym niezwykła płynność muzyki. Zespół wystąpił w konkursie Powiew Młodego Jazzu (Krokus Jazz Festiwal 2020) oraz zdobył drugą nagrodę na BNPC 2020. W styczniu 2022 roku miała miejsce premiera kolejnego wydawnictwa zepsołu – maxisingla „NCPP Live Session”. Nowe utwory ukazują obecne ukierunkowanie zespołu na pogłębienie w jego brzmieniu udziału rockowych inspiracji, przy jednoczesnym zachowaniu właściwego mu od samego początku eklektyzmu.

Szymon Witczyński – gitara, Wojciech Braszak – saksofon, Ambroży Ranz – gitara basowa, Jakub Jugo – perkusja

horntetHorntet – zespół powstał pod koniec 2019 roku z inicjatywy pianisty Bartłomieja Lesniaka. Horntet to kwintet składający się ze studentów krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej. W ich repertuarze znajdują się kompozycje lidera zespołu – Bartłomieja Leśniaka, perkusisty Piotra Przewoźniaka oraz standardy jazzowe we własnych nowatorskich aranżacjach. Pierwszą inspiracją zespołu była muzyka Theloniousa Monka oraz Horace’go Silvera. Jedną z ich koncepcji w tworzeniu muzyki jest wykorzystanie swingowego podejścia rytmicznego i nadanie mu nowe znaczenie poprzez innowatorskie podejście do harmonii, formy, aranżacji i improwizacji. Członkowie zespołu inspirują się również twórczością takich muzyków i zespołów, jak: wczesny kwintet Wyntona Marsalisa, Charles Mingus, The Bad Plus, McCoy Tyner, Esbjörn Svensson Trio, Kenny Kirkland, Christian McBride, Kenny Garrett, Eric Dolphy czy Jeff Tain Watts. W grudniu 2019 roku Horntet został nagrodzony główną nagrodą kategorii open w międzynarodowym konkursie jazzowym Jazz Contest w Tarnowie. W maju 2021 roku zespół zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu podczas XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynii.

Bartłomiej Leśniak – fortepian, Piotr Przewoźniak – perkusja, Mikołaj Sikora – kontrabas, Robert Wypasek – saksofon tenorowy/sopranowy, Szymon Ziółkowski – saksofon altowy

Karoline-Weidt-QuartettKarolina Weidt Quartett (D/PL) to odważne połącznie nieokiełznanego i elektryzującego jazzu z wyrazistością brzmienia kojarzoną ze światem popu. Zespół pulsuje w swych utworach w rytmie natury, która stała się inspiracją do powstania wielu autorskich kompozycji, wielokrotnie nagradzanej liderki i wokalistki zespołu. W 2020 ukazał się pierwsza płyta kwartetu „The Dream”, która wraz z teledyskiem o tym samym tytule zapewniła zespołowi udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych dwóch ostatnich lat (St. Moritz Festival Da Jazz w St. Moriz i Rok Kultury Niemieckiej w Filharmonii w Kaliningradzie). Zespół jest również laureatem nagrody Junger Münchner Jazzpreis.

Karoline Weidt – wokal, Katarzyna Schmidt-Przeździecka – kontrabas, Valentin Steinle – perkusja, Mikołaj Suchanek – fortepian

look-aheadLook Ahead tworzą wokalistka Zuza Jasińksa i pianista Jakob Reisener. Zuza studiuje wokalistykę jazzową w Instytucie Jazzu w Berlinie od 2018 roku. Jakob również studiuje w Instytucie Jazzu w Berlinie i tam właśnie poznał Zuzę. Z niesamowitym wyczuciem co do barw jakich używa w swojej grze, hipnotyzuje swoich słuchaczy. Look Ahead jako dwójka młodych muzyków, oczekuje nowych wyzwań i są gotowi na nowe rozdziały w ich muzycznych światach.

Zuza Jasińska – wokal, Jakob Reisener – fortepian

 

Mikołaj-Kaniewski-TrioMikołaj Kaniewski Trio – nowy projekt kontrabasisty Mikołaja Kaniewskiego, zainicjowany w drugiej połowie 2021 roku. Skład uzupełniają gitarzysta Jerzy Maj oraz perkusista Jan Szkudlarek. Muzycy pochodzą z łódzkiego środowiska jazzowego, spotkali się mimo różnicy wieku na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi. Zespół wykonuje kompozycje lidera, jednakże pozostali członkowie mają niebagatelny wpływ na proces ich powstawania. Głównymi inspiracjami tria są składy typowo gitarowe, takie jak Gilad Hekselman Trio czy Szymon Mika Trio oraz tria fortepianowe prowadzone przez Petrosa Klampanisa i Marcina Wasilewskiego.

Jerzy Maj – gitara elektryczna, Jan Szkudlarek – perkusja, Mikołaj Kaniewski – kontrabas

SKAJP-fotoZespół SKAJP – Stowarzyszenie Kompletnych Amatorów Jazzu Polskiego powstał w pandemicznej atmosferze 2021 roku we Wrocławiu z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej. Początkowo zespół skupiał się na własnych interpretacjach polskich standardów jazzowych. Z upływem czasu w repertuarze zespołu pojawiły się autorskie kompozycje muzyków. Aktualnie zespół koncetruje się głównie na autorskich kompozycjach. Twórczość oparta na jazzie, groovie, drum&bass oraz rytmach latinoamerykańskich. Podczas każdego wykonania powstaje pewnego rodzaju laboratorium, w którym mieszają się rytmy, skale i emocje.

Michał Chadam – saksofon, Daniel Gilarski – trąbka, Mateusz Serafin – gitara, Michał Olejnik – instrumenty klawiszowe, Mikołaj Główczyński – bas, Piotr Harazin – perkusja