Kategoria: solista-wokalista

Monika Malczak

monika malczakStudentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatką licznych konkursów i festiwali, a do najważniejszych indywidualnych osiągnięć zalicza: I nagrodę na 43. Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie na Nową Nadzieję Jazzu podczas Novum Jazz Festival 2017. Oprócz indywidualnego uczestnictwa w konkursach, wokalistka prowadzi aktywną działalność kompozytorską i koncertową. Zespół Monika Malczak Quintet koncertuje z autorskimi materiałami wokalistki, z którymi wystąpił na licznych festiwalach: NiCaJazz! 2019, Festiwal Jazztrzębie 2018, Festiwal Jazz w Ruinach 2018, Festiwal Jazz na Kresach 2017, Jazz Juniors 2018, Ladies Jazz Festival 2017 oraz 2018 oraz Krokus Jazz Festival 2018 (na którym przyznana została jej nagroda indywidualna).

Judyta Pisarczyk

judyta-pisarczykStudentka piątego roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Liderka zespołu Judyta Pisarczyk Quartet. W lipcu 2017 roku zdobyła Grand Prix Ladies Jazz Festival w Gdyni. Częścią nagrody było nagranie koncertowej płyty w Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, a jej premiera odbyła się 16 marca 2018. W tym samym roku wokalistka wystąpiła na koncertach u boku Bobby’ego McFerrina, śpiewając w towarzyszącym mu 12-osobowym chórze a cappella. Inne ważniejsze osiągnięcia: III miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2017, wyróżnienie na Novum Jazz Festiwal 2018, III miejsce na Riga Jazz Festival 2019 i I miejsce w konkursie O Złotą Basztę podczas Baszta Jazz Festival 2019.

 

Kategoria: solista-instrumentalista

Mateusz Gramburg

Mateusz GramburgStudent pierwszego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazz i muzyka estradowa. Zdobywca II miejsca podczas Blue Note Poznań Competition 2018 w zespole Przemysław Chmiel Quartet. Koncertował ze składem Monika Malczak Quintet na takich festiwalach, jak: Festiwal Jazz w Ruinach w Gliwicach, Jazzstrzębie w Jastrzębiu Zdrój, NiCa Jazz Festival w Alcanadre oraz Dusseldorfer Jazz-Rally w Dusseldorfie.

 

 

 

Monika Muc

Monika Muc1Współpracowała z Big Bandem Małopolskim. Laureatka nagrody Powiew Młodego Jazzu na Krokus Jazz Festival w 2017 roku oraz zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie Novum Jazz Festival 2018. W 2019 wraz z zespołem O.N.E. Quintet otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie Ladies Jazz Festival. Współtworzy O.N.E. Quintet oraz zespół Flary.

 

 

 

 

Darek Rubinowski

daro x1(1)Saksofonista, kompozytor. Współzałożyciel formacji Skicki-Skiuk oraz Szymon Klima Quintet. Absolwent akademii muzycznej we Wrocławiu. Ma na koncie kilka nagranych płyt. Zdobywca wielu nagród na konkursach jazzowych w Polsce, m. in.: Grand Prix na Indywidualność Jazzową 52. konkursu Jazz nad Odrą 2016.

 

 

 

 

 

Marta Wajdzik

Marta-WajdzikSaksofonistka altowa i sopranowa. Uczennica szkoły muzycznej w Bielsku-Białej. W 2017 roku zdobyła wyróżnienie indywidualne dla najlepszego solisty Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Jazzowych CEA w Warszawie oraz nagrodę dla najlepszego instrumentalisty XX Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Zajęła I miejsce na Tarnów Jazz Contest 2017. Ze swoim własnym zespołem Marta Wajdzik Project wystąpiła podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej 2019 oraz na Sopot Jazz Festival 2018. W 2019 roku została laureatką Grand Prix na II konkursie Junior Młyn Jazz Festival. Występowała m. in. z Urszulą Dudziak, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Wiesławem Pieregorólką, braćmi Golec, Stanisławem Słowińskim, Grzegorzem Piotrowskim i Andrzejem Zubkiem.

 

Kategoria: zespół

Arek Czernysz Trio

arek-czernysz-trio Zespół powstał pod koniec 2016 roku w Gdańsku. Współtworzą go muzycy młodego pokolenia, którzy przy połączeniu możliwości wyrazowych akordeonu z jazzową sekcją rytmiczną wypracowali własne, niepowtarzalne brzmienie. Wszyscy są absolwentami katedry Jazzu i Muzyki Estradowej z Gdańskiej Akademii Muzycznej. Arek Czernysz Trio wykonuje autorskie kompozycje utrzymane  w stylistyce muzyki jazzowej oraz filmowej. W kwietniu 2019 roku na Forum Przemysłu Koncertowego Kyiv Music Days w 32JazzClub w Kijowie miała miejsce premiera debiutanckiego albumu zespołu – „Breath”. Zespół został doceniony na krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach, a ich największym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca w 42. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Citta di Castelfidardo we Włoszech. Jest to największy tego typu festiwal akordeonowy na świecie.

Arek Czernysz – akordeon, Filip Arasimowicz – kontrabas, Antoni Wojnar – perkusja

Damian Hyra Quartet

Damian-hyra-quartetJest to nowy projekt , którego liderem jest gitarzysta i wokalista Damian Hyra. Tworzą go muzycy związani z akademią muzyczną we Wrocławiu. W programie zespołu znajdują się autorskie kompozycje lidera, jak i aranżacje standardów jazzowych.

Damian Hyra – gitara, wokal, Piotr Szlempo – trąbka, Ambroży Ranz – fretless bass, Dawid Opaliński – perkusja

 

JAH Trio

jah-trioAkustyczne trio jazzowe, powstałe  w 2014 roku. Zespół w swojej twórczości wykorzystuje elementy muzyki swingowej, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. Dodatkowo materiał muzyczny prezentowany na koncertach jest różnorodny, bogaty w przestrzeń i barwy. Wykonują autorskie kompozycje lidera oraz własne interpretacje standardów jazzowych. Zespół w tym roku przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

Jan Jarecki – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas, Marcin Sojka – perkusja

Jan Kantner Quartet

Sesja Janek Kantner Quartet 24.09.2017 WSM no2_110Podobno są trzy rodzaje muzyki – ta smutna, ta wesoła i „ta trzecia”… Czymkolwiek jest, to właśnie ją grają. Konkretniej? To granie między hard bopem a free jazzem, ze sporą domieszką brzmień etnicznych. Jakie jest? Mroczne, przestrzenne, liryczne, nostalgiczne. Inspiracje? John Coltrane, Miles Davis, Billy Harper, Kenny Garret, Piotr Wojtasik, Zbigniew Namysłowski, Viktor Toth. Nie jest prawdą, że nie lubią pianistów i gitarzystów. Po prostu bliska im jest tradycja Ornette’a Colemana i grania w kwartecie bez instrumentu harmonicznego. To daje muzyce przestrzeń, upraszcza harmonię, dodaje surowości i wyrazistości – pasuje do utworów, które grają. Zespół założyli w lutym 2017 roku. Komponują sami – najczęściej robi to Janek, ale swój twórczy wkład w brzmienie zespołu mają wszyscy. Reprezentują Wrocław, wszyscy są absolwentami lub studentami wrocławskiej akademii muzycznej. Zespół otrzymał II nagrodę w konkursie na indywidualność jazzową festiwalu Jazz nad Odrą 2017, II nagrodę na konkursie Bielska Zadymka Jazzowa 2018, wyróżnienie podczas Blue Note Poznań Competition 2017 oraz wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Jazzowych Ucho w roku 2019.

Jan Kantner – saksofon, Piotr Szlempo – trąbka, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Dawid Opaliński – perkusja

Kateryna Kravchenko Quartet

kateryna-kravchenko-quartet To międzynarodowy zespół, łączący w swojej muzyce kulturowe inspiracje z różnych stron świata. Nieokiełznane rytmy krzyżują się ze śpiewanymi melodiami, inspirowanymi ukraińską muzyką ludową, do której wkradły się pierwiastki nowoczesnego jazzu. Kompozycje i aranżacje wykraczają daleko poza przyjęte granice gatunków muzycznych. W styczniu 2019, kwartet otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii jazz na Konkursie Zespołów Kamerwalnych i Jazzowych Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. Wszyscy członkowie zespołu są wielokrotnymi laureatami znaczących konkursów jazzowych w Europie oraz prowadzą własne, nie tylko jazzowe projekty. Są również aktywnymi działaczami sceny jazzowej w Niemczech.

Kateryna Kravchenko – wokal, Mikołaj Suchanek – fortepian, Johannes Fricke – kontrabas, Joao Raineri – perkusja

Katarzyna Osterczy Trio

kasia osterczy trio 2Zespół, który powstał w 2019 roku z inicjatywy wokalistki Kasi Osterczy. Ich repertuar obejmuje kompozycje liderki, głównie z tekstami Wisławy Szymborskiej. Szczególną inspiracją dla debiutującej kompozytorki stała się muzyka minimalistyczna, której brzmienie stara się przenieść do współczesnej muzyki jazzowej. Kasia Osterczy Trio to nietypowe i rzadko spotykane instrumentarium. Do zespołu liderka zaprosiła uznanych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Piotra Scholza – gitarzystę, dyrygenta, aranżera oraz kompozytora, twórcę jazzowej orkiestry Poznań Jazz Philharmonic Orchestra i Kubę Marciniaka – saksofonistę, absolwenta prestiżowego Jazz Institut Berlin.

Kasia Osterczy – wokal, Piotr Scholz – gitara, Kuba Marciniak – saksofon

Krzysztof Baranowski Trio

Krzysztof-BaranowskiZespół powstał w 2017 roku z inicjatywy gitarzysty i kontrabasisty Krzysztofa Baranowskiego. Autorskie kompozycje łączą w sobie wpływy muzyki jazzowej i klasycznej. Można w nich usłyszeć inspirację twórczością pianistów takich, jak: Keith Jarret, Brad Mehldau czy Bobo Stenson. Formację tworzą muzycy wrażliwi, wszechstronni stylistycznie i wielokrotnie nagradzani na konkursach w Polsce i za granicą.

Krzysztof Baranowski – kontrabas, Marcel Baliński – fortepian, Artur Małecki – perkusja

 

 

Kwaśny Deszcz

Kwasny-deszczZespół założony w 2017 roku, który wyłonił się z septetu Anomalia. Muzyka grupy oscyluje wokół hard bopu, muzyki poważnej oraz kameralnej. Zespół ma na koncie II miejsce podczas Rck Pro Jazz Festival, wyróżniony w konkursie Jazzowe Skrzydła. Zespół szykuje się do wydania autorskiej płyty, z której materiały były zaprezentowane podczas Jazz Jamboree 2018.

Stanisław Aleksandrowicz – perkusja, Kacper Krupa – saksofon, Piotr Cienkowski – kontrabas

Michał Skwierczyński Quartet

michal-skwierczynski-quartetGrupa powstała w 2016 roku. W jej skład wchodzą byli uczniowie Wydziału Jazzu i Policealnego Studium Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Zdobywcy III miejsca podczas Blue Note Poznań Competition 2017. W skład zespołu wchodzi lider, młody gitarzysta oraz kompozytor Michał Skwierczyński, pianista oraz aranżer Piotr Iwański, kontrabasista Michał Aftyka oraz perkusista Radosław Mysłek, który współpracował m. in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Makysmiukiem czy Krzesimirem Dębskim.

Michał Skwierczyński – gitara, Piotr Iwański – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas, Radosław Mysłek – perkusja

Nikodem Kluczyński Mysterious Group

mysteriousZespół powstały w 2018 roku z inicjatywy Nikodema Kluczyńskiego, złożony ze studentów akademii muzycznej w Poznaniu. Członkowie zespołu byli uczestnikami i laureatami takich konkursów, jak: Jazz nad Odrą, School and Jazz w Lubaczowie, Rck Pro Jazz oraz Junior Młyn Jazz Festival.

Nikodem Kluczyński – kontrabas, Wojciech Braszak – saksofon, Tomasz Rassek – saksofon, Michał Rab – gitara, Kajetan Pilarski – perkusja

Piotr Szlempo Quintet

szlempoProjekt stworzony przez trębacza Piotra Szlempo, związanego zarówno z wrocławską, jak i trójmiejską sceną muzyczną. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W składzie zespołu nie znajduje się żaden instrument harmoniczny. Powodem tego są inspiracje przede wszystkim samego lidera. Muzyczny kierunek w jakim podąża Piotr i jego kwintet ma związek z twórczością muzyków takich, jak: Piotr Wojtasik, Ornette Coleman, Viktor Toth czy Joshua Redman. Charakterystyczną cechą zespołu jest bardzo spójne i pełne brzmienie sekcji dętej wynikające z wieloletniej już współpracy trójki muzyków przy okazji innych projektów. Ich niebanalne brzmienie nie wynika tylko z braku fortepianu. Muzykalność i stabilność Bartka w połączeniu z finezją i temperamentem Nienadowskiego, tworzy puls który zmusza słuchacza do pozostania z muzyką kwintetu na dłuższą chwilę.

Piotr Szlempo – trąbka, Adam Bławicki – saksofon tenorowy, Jan Kantner – saksofon altowy, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Dawid Opaliński – perkusja

Tercet Kamili Drabek

61310003_2628700433867207_3679027251556384768_nTroje studentów akademii muzycznej w Krakowie. To właśnie na tej uczelni i w tym mieście się poznali, a swoją świadomość muzyczną budują na wspólnych występach w krakowskich klubach jazzowych. Członkowie tercetu spotykali się również w innych zespołach (O.N.E. Quintet, Vladimirska, Entropia Ensemble, Kuba Banaszek Quartet, Orchestra Dedicated Wojciecha Groborza), koncertując za granicą, czy zdobywając laury na konkursach, m. in.: Jazz nad Odrą, Blue Note Poznań Competition, Tarnów Jazz Contest) by wreszcie stworzyć autorską formację, która zadebiutowała podczas Summer Jazz Festival w Piwnicy pod Baranami. Muzyka grana przez tercet to połączenie jazzu, folku i rockowej ofensywy. Zespół podkreślając swoje korzenie muzyczne, które niewątpliwie leżą w tradycji amerykańskiego jazzu, wzbogaca je o cechy nam bliskie, czyli polskie. Melodyjność wykonywanych utworów oraz zespołowa spójność i jednomyślność – to wartości które zespół chce przekazywać. Repertuar oparty jest na kompozycjach kontrabasistki Kamili Drabek. Okazja do zarejestrowania twórczości nadarzyła się wraz ze zwycięstwem w konkursie na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca. „Muzyka Naiwna” – debiut tercetu, miał swoją premierę podczas Warsaw Summer Jazz Days.

Kamila Drabek – kontrabas, Marcin Konieczkowicz – saksofon, Kacper Kaźmierski – perkusja