Program

25 kwiecień 2022, poniedziałek, godz.19:00

Eric Le Lann / Paul Lay: „Thanks a million”
– Koncert w hołdzie Louisowi Armstrongowi XXXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii – Francja/USA

Eric-LE-LANN-Paul-LAY-kw

Miles Davis miał powiedzieć, że „nie można nic zagrać na trąbce, nawet nowoczesnego, co by nie pochodziło od Armstronga”. Tytuł koncertu i jednocześnie płyty duetu Le Lann/Lay „Thanks a million”, nawiązuje do albumu Louisa Armstronga z 1935 roku. Francuscy muzycy zagrają utwory, które zapisały się w historii jazzu dzięki legendarnemu trębaczowi z Nowego Orleanu.

Usłyszymy znane tytuły jak Dinah, Mack the Knife czy St. James Infirmary oraz mniej znane Louison czy Farewell to Louis, a także własne kompozycje Le Lanna i Laya inspirowane muzycznym światem Satchmo. Subtelne i wyrafinowane aranżacje utworów, od przyjemnie swingujących po melancholijne bluesy, z których emanuje szczerość i elegancja, przeniosą publiczność w świat nowoorleańskiego jazzu we współczesnym wydaniu.

ericc-le-lann  Eric Le Lann – pochodzący z Bretanii trębacz i kompozytor jazzowy, laureat m.in. nagrody im. Django Reinhardta w 1983 roku. Nagrał kilkanaście albumów m.in. z takimi muzykami jak Archie Shepp, Al. Foster, Eddie Gomez czy Martial Solal. Wśród muzyków, z którymi występował wymienić można takie gwiazdy jak Chet Baker, Herbie Hancock, Dexter Gordon czy Billie Higgins. Od najmłodszych lat muzyk jest miłośnikiem Armstronga, który jako pierwszy wywarł na nim znaczący i trwały wpływ. Francuski artysta bezbłędnie zrozumiał i rozwinął w swojej grze charakterystyczną dla Mistrza z Luizjany czystość melodii, wyrazistość rytmu, rozłożenie akcentów.
.
.
.
.

.

paul-layPaul Lay, muzyk młodszego pokolenia, absolwent paryskiego wyższego konserwatorium muzycznego, doceniony przez krytyków i Francuską Akademię Jazzu, laureat nagrody im. Django Reinhardta dla najlepszego francuskiego muzyka jazzowego roku 2016 oraz zdobywca prestiżowego tytułu „Muzyka Roku” Victoires du Jazz 2020, nazwany przez dziennik Le Monde „najbardziej utalentowanym pianistą jazzowym swojego pokolenia” ujmuje swoją świeżością i wyjątkowym instynktem melodycznym i wyobraźnią-harmoniczną. Koncertuje na całym świecie. Występował m.in. z Barbarą Hendricks i Riccardo del Fra. Wydał pięć albumów.
.
.
.
.

Organizator: Dom Bretanii

Bilety
60 zł

dostępne w sprzedaży on-line:

kup bilet na bluenote.poznan.pl