Aktualności

Żywa legenda perkusji

billy hart foto by jos l knaepen

Billy Hart – żywa legenda, występująca od ponad sześciu dekad. Grał z Wesem Montgomery (w latach 60.), Herbie Hancockiem i Milesem Davisem (w 70.), a obecnie występuje i nagrywa z formacją The Cookers.

Zakończenie 21. Sezonu Jazzowego // Jazz Top w Blue Note: Churnchetz – Teepe – Hart
26.06.2019, godz. 20:00

Urodził w 1940 roku w Waszyngtonie. Jest perkusistą oraz pedagogiem, a podczas swojej wieloletniej kariery zdążył zagrać z najważniejszymi muzykami jazzowymi w historii. Na początku występował z soulowymi artystami, takimi jak Otis Redding czy Sam i Dave. Był sidemanem u braci Montgomery oraz Jimmiego Smitha. Po śmierci Montgomery’ego w 1968 roku, Hart przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie nagrywał z McCoyem Tynerem, Waynem Shorterem i Joe Zawinulem, a grał z Eddiem Harrisem, Pharoah Sandersem oraz Marianem McPartlandem. Był członkiem sekstetu Herbiego Hancocka, pojawiając się na nagraniach czterech albumów („Mwandishi”, „Crossings”, „Sextant” i „V.S.O.P.”). U Milesa Davisa, jego perkusję można usłyszeć na płytach „On the Corner” oraz „Tutu”.

Hart, jako lider własnych zespołów, zdążył wydać 11 krążków. Jak na razie ostatnim wydanym albumem pozostaje ten z 2014 roku, zatytułowany „One Is the Other” z wytwórni ECM. Kwartet Billy’ego Harta spisał się fenomenalnie, a ich materiał został przyjęty przez światową krytykę z zachwytem!

„»One Is the Other« to dźwięk doświadczonego i głęboko intuicyjnego kwartetu mówiącego kolorowym i precyzyjnym językiem, złożonym z licznych dialektów i podejść do mowy muzycznej” – „AllMusic”

„Każdemu, kto jest otwarty na spontaniczną rozmowę muzyczną, niezależnie od gatunku, ten pięknie wykonany album może się spodobać – ale miłośnicy będą prawdopodobnie czerpać z tego więcej.” – „The Guardian”

„Czuć wyluzowanie i swobodę w graniu, która jest na poziomie światowym!” – „JazzTimes”

„Mając na uwadze, że ECM zwraca coraz większą uwagę na muzyków z Ameryki Północnej – ze szczególnym naciskiem na wyraźnie tętniącą życiem scenę nowojorską, subtelne „One is the Other” jest jednocześnie najlepszym materiałem tego kwartetu.” – „All About Jazz”