Aktualności

Helen Sung ze słowami

hsung

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych pianistek na świecie wydała nową, eksperymentalną płytę „Sung with Words”. Jest to kolejny, pewny krok w karierze Helen Sung, który stawia ją w ścisłej czołówce światowego jazzu.

21 lat klubu Blue Note:
Helen Sung – Sung with Words
08.02.2019, godz. 20:00

Helen Sung i poeta Dana Gioia, wychodzą z założenia, że jazz i poezja są naturalnymi sprzymierzeńcami. Nie jest to pomysł nowy, bądź kontrowersyjny, lecz nadal ciężki w uzyskaniu ciekawego wykonania. Sung tworzy wielozadaniową pracę, rozprawiając nad tematami ludzkiej kondycji: miłości, zdrady, cudu, melancholii i tajemnicy. „To takie zabawne, ponieważ ktoś mnie zapytał o płytę, a ja powiedziałem, że to jazz i poezja, a oni mówią: „O, świetnie, dwie z najmniej popularnych rzeczy razem!” opowiada pianistka podczas jednego z wywiadów.

Dana Gioia jest wielokrotnie nagradzanym poetą i byłym przewodniczącym National Endowment for the Arts. Pierwszy raz spotkał Helen Sung w 2006 roku. Natychmiast odkryli, że mają wspólne pasje, dlatego wymienili się swoimi pracami. On był zachwycony jej muzyką, a ona jego tekstami. Po 10 latach, Sung otrzymała grant od New Jazz Works, aby zrealizować swój najnowszy projekt w kolaboracji z Gioią.

Gioia napisał (oraz wygłosił) sześć krótkich tekstów, które służą jako intra do poszczególnych utworów w „Sung with Words”. Sam wyjaśnia: ”Jako poeta byłem podekscytowany i zaintrygowany tworzeniem piosenek jazzowych, a nasz projekt pozwolił mi napisać inny rodzaj wiersza – bardziej bezpośredni, emocjonalny i muzyczny niż dzieło stworzone do czytania. Musiałem natychmiast przyciągnąć uwagę słuchacza, od razu nawiązując nić połączenia.” I udało się to zrobić z przekonaniem i precyzją. Każda linia, choć prosta i łatwa do zrozumienia, niesie głęboki, silny przekaz.

Utwory śpiewane na płycie, to także wiersze, lecz stworzone pod skomponowaną muzykę Sung. Na płycie można usłyszeć wokale Jean Baylor, Steely Dan, Carolyn Leonhart oraz utalentowaną, współczesną wokalistkę jazzową Christie Dashiell. Inni uznani muzycy to John Ellis na saksofonach i klarnecie basowym, Ingrid Jensen na trąbce, Reuben Rogers na basie, Kendrick Scott na perkusji i Samuel Torres na perkusjonaliach.