Aktualności

Vistel Brothers, ale osobno

vb

Jorge i Maikel Vistel pochodzą z  rodziny o rozbudowanej tradycji muzycznej. Ich ojciec wcześnie wprowadził młodych braci w świat muzyki. Już w wieku kilkunastu lat Jorge i Maikel zdobyli wysokie umiejętności w improwizacji jazzowej.  Wkrótce ich dojrzałość oraz muzykalność została zauważona.

Vistel Brothers
28.09.2019, godz. 20:00

Zespół powstał w ENA (National School of Art, La Habana), gdzie studiowali. Kiedy w 2006 roku bracia przenieśli się do Hiszpanii, kontynuowali swój wspólny projekt i nadal rozwijali swoją muzyczną twórczość. Zespół brał udział w kilku festiwalach na całym świecie, m.in.: Monterrey Jazz Festival (EEUU), Bermudas Jazz Festival, Habana Jazz Plaza i Varadero Jazz Festival. Od przeprowadzki do Hiszpanii w 2006 roku zagrali na festiwalach takich, jak Móstoles i Zamora Jazz Festival. W maju 2010 roku ukazał się ich pierwszy album Vistel Brothers – „Evolution”, wydany przez wytwórnię Freshsound New Talents. Bracia do nagrania płyty, zebrali kwintet, w którego skład wchodzili: David Virelles na fortepianie, Reinier Elizarde – na kontrabasie oraz perkusista Iago Fernández.

Po wydaniu wspólnej płyty, ścieżki braci rozeszły się. Jorge cztery lata później wydaje swoją pierwszą, debiutancką płytę – „Cimarrón”, za sprawą wytwórni muzycznej Grega Osby’ego, Inner Circle Music. Kubański trębacz znakomicie łączy muzyczne sekrety swojej ojczyzny oraz jazzową awangardę, czego rezultatem jest jego współczesny, osobisty i autentyczny styl. Jorge nie osiada na laurach po świetnych notach albumu i jeszcze w tym samym roku wydaje kolejną płytę „Tierra a La Vista”, która tylko wzmacnia jego pozycję w światowym jazzie. Na płycie, swój gościnny występ miał jego brat Maikel, którego saksofon występuję na trzech utworach. W 2015 roku, po raz kolejny nakładem Inner Circle Music, Jorge Vistel wydaje już trzeci album, w ciągu dwóch lat, zatytułowany „Ossain”.

Maikel Vistel po wielu latach poszukiwań i badań tradycyjnych i współczesnych stylów muzycznych, nagrał swój pierwszy solowy album zatytułowany „Steps”, z potrzeby zademonstrowania w poszczególnych kompozycjach stylu, który definiuje i identyfikuje go jako artystę. Ta płyta również została wydana przez Inner Circle Music.