Aktualności

Vistel Brothers, ale osobno

vb

Jorge i Maikel Vistel pochodzą z Santiago de Cuba, z rodziny o rozbudowanej tradycji muzycznej. Ich ojciec wcześnie wprowadził młodych braci w świat muzyki. Już w wieku kilkunastu lat Jorge i Maikel zdobyli wysokie umiejętności w improwizacji jazzowej i wkrótce ich dojrzałość i muzykalność została zauważona.

Vistel Brothers: Convergence
20.01.2019, godz. 20:00

Zespół powstał w ENA (National School of Art, La Habana), gdzie studiowali. Kiedy w 2006 roku bracia przenieśli się do Hiszpanii, wzięli swój projekt ze sobą i nadal rozwijają twórczość zespołową i siebie jako muzyków. Zespół brał udział w kilku festiwalach na całym świecie, m.in.: Monterrey Jazz Festival (EEUU), Bermudas Jazz Festival, Habana Jazz Plaza i Varadero Jazz Festival. Od przeprowadzki do Hiszpanii w 2006 roku zagrali na festiwalach takich jak Móstoles i Zamora Jazz Festival. Jorge na trąbce i Maikel na saksofonie to główni członkowie Vistel Brothers wraz z innymi wielkimi muzykami, takimi jak: pianista David Virelles, basista Reinier Elizarde oraz perkusista Iago Fernández. W maju 2010 roku ukazał się ich pierwszy album „Evolution”, wydany przez wytwórnię Freshsound New Talents.

Po wydaniu wspólnej płyty, ścieżki braci rozeszły się. Jorge cztery lata później wydaje swoją pierwszą, debiutancką płytę – „Cimarrón”, za sprawą wytwórni muzycznej Grega Osby’ego, Inner Circle Music. Kubański trębacz znakomicie łączy muzyczne sekrety swojej ojczyzny oraz jazzową awangardę, czego rezultatem jest jego współczesny, osobisty i autentyczny styl. Jorge nie osiada na laurach po świetnych notach albumu i jeszcze w tym samym roku wydaje kolejną płytę „Tierra a La Vista”, która tylko wzmacnia jego pozycję w światowym jazzie. Na płycie, swój gościnny występ miał jego brat Maikel, którego saksofon występuję na trzech utworach. W 2015 roku, po raz kolejny nakładem Inner Circle Music, Jorge Vistel wydaje już trzeci album, w ciągu dwóch lat, zatytułowany „Ossain”.

Maikel Vistel po wielu latach poszukiwań i badań tradycyjnych i współczesnych stylów muzycznych, nagrał swój pierwszy solowy album zatytułowany „Steps”, z potrzeby zademonstrowania w poszczególnych kompozycjach stylu, który definiuje i identyfikuje go jako artystę. Ta płyta również została wydana przez Inner Circle Music.