Aktualności

Tomasz Dąbrowski zagra z Kennethem Knudsenem

Dąbrowski fot. Mathilde Haase

Jego mocne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą oraz folkiem wschodnioeuropejskim. Jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia na europejskiej scenie jazzowej.

Mając zaledwie 29 lat, wydał dwanaście płyt jako współlider i sideman, koncertuje  ekstensywnie w Europie.

W styczniu 2012, Dąbrowski odwiedził Nowy Jork, gdzie nagrał trzy albumy w dwanaście dni, współpracując z Tyshawnem Soreyem, Krisem Davisem, Kennethem Dahl Knudsenem, Giladem Hekselmanem, Andrew Drury’m oraz Jaleelem Shawem i Jonathanem Blake’m (obaj nominowani do nagrody Grammy). Nagrywał w słynnych nowojorskich studiach: Skyline Studio, Acoustic Recording oraz Peter Karl’s Studio.

“Tom Trio”, to tytuł pierwszej płyty Tomasza Dąbrowskiego jako lidera, i zarazem nazwa zespołu. W jego skład wchodzą dwaj duńscy muzycy: Nils Bo Davidsen na kontrabasie i Anders Mogensen na perkusji. Muzyka “Tom Trio” to wyjątkowa mieszanka słowiańskich i skandynawskich osobowości wyrażanych przez długie linie melodyczne, oryginalne brzmienie, i nadzwyczajne wyczucie przestrzeni w muzyce. Album ukazał się we wrześniu 2012, nakładem znanej duńskiej wytwórni – ILK Records. Płyta spotkała się z fenomenalnym przyjęciem w Europie, USA oraz Japonii, a Tomasz Dąbrowski dzięki niej otrzymał nominację do Fryderyka 2013 w kategorii „Debiut Roku – Muzyka Jazzowa”

Najnowszy album artysty, to płyta „Steps”, nagrana w duecie z Tyshawn Sorey’em. Album zarejestrowany został w Nowym Jorku, w znanym Acoustic Sound Studio. Miało to miejsce podczas ostatniej wizyty Tomasza Dąbrowskiego w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku.

Tomasz jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kilku lat mieszka w Danii, tam jako pierwszy Polak w historii, otrzymał tytuł Jazzowego Muzyka Roku na wyspie Fyn, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych – Foreningen Af Fynske Jazzmusikere.

Przez ostatnich kilku lat, TD miał okazję współpracować z wieloma polskimi artystami, m.in: Andrzejem Jagodzińskim, Maciejem Obarą, Markiem Kądzielą, Grzechem Piotrowskim, Wojciechem Pulcynem; zespołami ShockolaD+PL, Off Quartet i Hunger Pangs. Pracował z najznakomitszymi artystami skandynawskiej sceny jazzowej, takimi jak Kresten Osgood, Frederik Lundin, Jacob Anderskov, Óskar Guðjónsson, Daníel Friðrik Böðvarsson, Thomas Franck, Kasper Tranberg, The Copenhagen Art Ensemble, Lotte Anker, Peter Bruun, Andreas Lang, Lars Greve, Richard Andersson, Simon Krabs oraz Kasper Tom Christiansen.

Tomasz Dąbrowski wystąpi u nas 10 marca, jako członek Kenneth Dahl Knudsen Group.