Aktualności

Teepe – kontrabasista wszechstronny

20170303-joristeepe

Doborowy muzyczny partner, który zdążył zagrać z najlepszymi muzykami w Nowym Jorku. Charakteryzuje się ciepłym oraz równym tonem gry, z domieszką sympatycznej, swingującej rytmiki. Oprócz bycia sidemanem świetnie się spisuje jako kompozytor oraz aranżer.

Zakończenie 21. sezonu jazzowego
Jazz Top w Blue Note:
Churnchetz – Teepe – Hart
26.06.2019, godz. 20:00

Joris Teepe jako pierwszy holenderski muzyk jazzowy w historii przedarł się do nowojorskiej ekstraklasy, grając z największymi. Do Nowego Jorku przyjechał w 1992 roku mając jedynie jedną walizkę oraz kontrabas. Dzięki pobieranym lekcją u samego Rona Cartera, szybko udało mu się spotkać wielu uznanych muzyków, z którymi zaczął współpracować. Już rok później, nagrał swój pierwszy album w kolaboracji z saksofonistą Donem Bradenem.

To wydarzenie ustawiło pozycje holenderskiego basisty jako jednego z najbardziej rozchwytywanych muzyków w nowojorskim światku jazzowym. Od tego momentu mógł zagrać z każdym. Współpracował z muzykami, takimi jak: Benny Golson, Sonny Fortune, Rashied Ali, Billy Hart oraz Randy Brecker. Następnie został członkiem The Rashied Ali Quintet, z którymi występował przez następne dziewięć lat.
„Kiedy na początku dołączyłem do grupy, w ogóle nie miałem pojęcia co się dzieje.”

Joris obecnie nagrał dziesięć albumów jako lider. Spełnia się również jako kompozytor, producent muzyczny oraz nauczyciel. W 2004 roku został nominowany do Bird Award, podczas North Sea Jazz Festival w kategorii „Artysta zasługujący na szersze uznanie”.

„Jego bezustanny zapał do gry, połączony z wielkim doświadczeniem sprawia, że zaskakuje świeżymi pomysłami za każdym razem, gdy się go słyszy!” – Shaun Brady, „Downbeat”