Aktualności

Swingujący saksofon

Scottpers2.jpg

Swą popularność utrzymywał przez całe dekady i nadal cieszy się uznaniem wśród słuchaczy i krytyków. Jest także aktywny jako lider i główny solista w zespołach typu all-stars, np. Newport Jazz Festival All-Stars lub Concord Superband.

Finest Swing Selection by Scott Hamilton and Tony Match’s Trio
31.05.2019, godz. 20:00

Scott Hamilton urodził się w 1954 roku w Providence na Rhode Island. Już od najmłodszych lat słuchał największych jazzowych mistrzów. Zanim na stałe rozpoczął granie wyłącznie na saksofonie, młody Scott ćwiczył również na perkusji, fortepianie, organach oraz klarnecie. W wieku 22 lat przeniósł się do Nowego Jorku dzięki Royowi Eldridge’owi, który zapewnił mu sześciotygodniowy kontrakt na występy w Michael’s Pub. Dzięki przeprowadzce, Scott Hamilton miał możliwość występowania z największymi: Eldrigem, llinois Jacquetem, Vic Dickensonem i Jo Jonesem.

W 1977 roku Scott Hamilton założył swój własny kwartet, który po czasie przekształcił się w kwintet. W tym samym roku usłyszał go Carl Jefferson, producent i założyciel wytwórni Concord. Od tamtego czasu, po dziś dzień, od ponad czterdziestu lat, Scott nagrywa swoje płyty dla Concord. Po drodze tworzył albumy z Davem McKenną, Jakem Hanną, Woodym Hermanem, Tony Bennettem, Gerrym Mulliganem, Flipem Phillipsem, Maxine Sullivan, Buddym Tatem, Warrenem Vache. Przez lata Scott występował i nagrywał z takimi zespołami jak Concord Jazz All Stars, Concord Super Band i George Wein’s Newport Jazz Festival All Stars.

Jego grę najlepiej opisał saksofonista Dave Gelly: ”Podążanie za Scottem Hamiltonem, jest jak słuchanie wspaniałego rozmówcy. Najpierw pojawia się głos, niepowtarzalny, a następnie pewny, tenorowy dźwięk saksofonu, potem nieformalny styl, a na końcu niesamowita płynność i elokwentna znajomość języka jazzowego.” Scott Hamilton został wyróżniony  nagrodą dla ”najlepszego międzynarodowego saksofonistę jazzowego roku” w 2007 roku.