Aktualności

Simon Phillips – artysta pracowity

DSC_0183

Bębniarz kompletny, jeden z największych profesjonalistów w przemyśle muzycznym, doskonale odnajdujący się w jazzie i nie tylko, a z pewnością jeden z najlepszych perkusistów na Ziemii – Simon Phillips!

BNPC 2019: Protocol – Simon Phillips 30th Anniversary Tour
14.10.2019, poniedziałek, godz. 20:00

Warsztaty perkusyjne z Simonem Phillipsem

Za początek fascynacji muzyką można uznać moment, w którym młody Simon (trzylatek) ujrzał perkusję podczas jednej z prób zespołu swojego ojca w ich mieszkaniu. W tym momencie poczuł nieświadomie magię tego instrumentu. Trzy lata później, wystąpił już w telewizji BBC podczas emisji jednego z programów, a w wieku 12 lat pracował tam już na pełny etat. Od tego momentu można uznać początek jego zawodowej kariery.

Phillipsowi zależało na ciągłym budowaniu swojego warsztatu, zarówno perkusyjnego, jak i realizatorskiego. Zbieranie doświadczenia oraz baczna obserwacja powodowały, że z każdej sesji wynosił zawsze coś wartościowego, przy maksymalnej koncentracji nad swoimi zadaniami. Pewnym katalizatorem do podboju reszty świata przez Phillipsa, była współpraca z Jeffem Beckiem przy jego albumie – „There And Back”. Pomógł mu przy komponowaniu oraz nagrywaniu płyty. Brytyjski gitarzysta był tak zachwycony współpracą, że wciągnął Phillipsa oraz Stanley’a Clarke’a do wspólnej trasy koncertowej. To umożliwiło mu przyjazd do Los Angeles, aby razem z zespołem Clarke’a nagrać krążek „Rock, Pebbles And Sand”, który naturalnie pchnął go mocniej w stronę amerykańskiej widowni.

W roku 1992 w miejsce świetnego Jeffa Porcaro dołącza do wielkiego Toto. Wyzwanie było bardzo ciężkie, a oczekiwania niezwykle wysokie. Okazało się, że perkusiści byli bardzo do siebie podobni w kontekście podejścia do tworzenia muzyki, dzięki czemu Simon bardzo szybko wpasował się w zespół. Oczywiście jego gra nie ograniczała się tylko do Toto. Dużo produkował, nagrywał solo, uczestniczył w różnych projektach oraz sesjach. Jednak wszystkie terminy musiał dopasowywać pod Toto, dlatego w roku 2000, Simon jako solista tymczasowo przestał istnieć. Zajął się nagrywaniem oraz występami gościnnymi.

Z Toto był związany 21 lat. Łącznie nagrał z zespołem 10 albumów.

Pod koniec 2012 roku, gdy Phillips należał jeszcze do Toto, zespół przygotowywał się do trasy europejskiej. Lecz nie pochłaniało to zbyt dużo czasu, dlatego perkusista wykorzystał chwilę, aby reaktywować swój projekt solowy. Udało mu się zebrać kwartet, w którego skład wchodzili: Andy Timmons, Steve Weingart oraz Ernest Tibbs. Muzycy zamknęli się w studiu, a po pięciu dniach materiały były gotowe. W ten sposób narodził się album – „Protocol II”, który niejako jest kontynuacją debiutanckiego „Protocolu” Phillipsa z 1988 roku.