Aktualności

Muzyczne rozmowy Lindy Oh

image937662734

Malezyjska basistka i kontrabasista najbardziej dała się poznać szerszej publiczności jako członek zespołu Pata Metheny’ego.  Od dłuższego czasu pracuje z własnym zespołem, ale także pisze muzykę filmową, a nawet jest nauczycielką.

20 lat klubu Blue Note:
LINDA MAY HAN OH QUARTET
18.03.2018, godz. 19.00

Linda May Han Oh często określa swoją grę z innymi członkami kwartetu jako rozmowę. Dzieje się tak również, kiedy przychodzi jej grać z Patem Metheny (mistrza jazzowej gitary, z którym zdarza się jej często współpracować). Malezyjka często wchodzi w skład grupy gitarzysty. Jest ona ważnym punktem ego kwartetu, lecz w rzeczywistości, Oh w ogóle nie przypomina typowej, jazzowej basistki; często stara się wprowadzać własny, nietypowy styl gry.

Grając u boku Bene Wendela (saksofon), Matthew Stephensa (gitara) i Justina Browna (bębny), Linda May Han Oh kontroluje w jakim kierunku ma pójść cały zespół, dzięki czemu otwiera nowe możliwości kwartetu w najróżniejszych brzmieniach: od harmonijnych, bardziej spokojnych momentów, po samą improwizację. W jej najnowszym albumie zatytułowany „Walk Against Wind” można zobaczyć, a raczej usłyszeć balans między improwizacyjną swobodą, a złożonymi kompozycjami. To wszystko prowadzi do intensywnych, a zarazem intrygujących dialogów między instrumentami.

W czasie tworzenia, Oh zachowała balans między kompozycją a improwizacjami. Na tych elementach najbardziej jej zależało tworząc „Walk Against Wind”, aby zawiłość aranżacji, bądź skomplikowanie melodii mogło się zgrać z momentami, w których muzyk może sobie pozwolić na odrobinę swobody. Właśnie wiele utworów z jej krążka pozwala każdemu artyście otworzyć się i swobodnie improwizować. Utwory takie, jak „Perpuzzled” czy „Deep Sea Dance” mają jasno określone ramy, i w tych przypadkach, trzeba się ich po prostu trzymać.