Aktualności

Polski wirtuoz organów Hammonda

Wojciech Karolak

Wybitny jazzman, który już od dobrego półwiecza udowadnia, iż jest wirtuozem organów Hammonda. Oto Wojciech Karolak!

Jazz Top w Blue Note
Zakończenie 20. Sezonu Jazzowego
STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO

22.06.2018, godz. 20.00

Swoją muzyczną karierę rozpoczął jako saksofonista. Rozpoczął od dołączenia w 1958 do zespołu Jazz Belivers, w którym grał między innymi z Janem Ptaszynem Wróblewskim czy Krzysztofem Komedą. W latach 1959-60 grał u boku Andrzeja Trzaskowskiego w jego zespole The Wreckers.

Rok później porzucił saksofon i całkowicie poświęcił się pianistyce. Następnie wraz z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim, założył The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę. W międzyczasie współpracował z Andrzejem Kurylewiczem oraz z Jerzym Matuszkiewiczem. W 1963 znowu grał u boku Ptaszyna w zespole Polish Jazz Quartet.

3 lata później udał się do Szwecji w celach zarobkowych, aby w 1973 stać się właścicielem organów Hammonda-B3. Przez kolejne pięć lat udzielał się w zespole Mainstream. W latach 80. z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków „Jazz Forum”) za najlepszą płytę jazzową dekady.

Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej, pisał piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony Marii Czubaszek. W ankietach magazynu „Jazz International” w latach 1973-74 uznany został za organistę jazzowego Europy a w rankingu „Jazz Forum” wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer (w latach 1983-86) i organista (1983-88, 1990 oraz 1992-2001). W 2010 został uhonorowany nagrodą Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych.

Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
Poznan bez Know How

.

.

.