Aktualności

Nowi Mistrzowie wracają po wakacjach!

IMG_9213-3

Koncerty, warsztaty dla młodych muzyków oraz jam session to stałe elementy spotkań w cyklu Nowi Mistrzowie organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note. Do końca roku z Nowymi Mistrzami spotkamy się jeszcze cztery razy!

Gospodarzami spotkań są zespoły lub wykonawcy (instrumentaliści i wokaliści) – laureaci nagród zespołowych lub indywidualnych w renomowanych konkursach muzycznych. Każde spotkanie składa się z trzech elementów: o godz. 18.00 – bezpłatne warsztaty dla młodych muzyków (wystarczy tylko wcześniejsze zgłoszenie na adres: klub@bluenoete.poznan.pl), o godz. 20.00 – koncert, po którym rozpoczyna się jam session. Co ważne, uczestnicy warsztatów mają również zapewniony bezpłatny wstęp zarówno na koncert, jak i jam session.
– Chcemy dać młodym muzyków z Poznania i Wielkopolski możliwość konfrontacji swoich dokonań z twórczością ich kolegów, którzy na swoim koncie mają zwycięstwa w konkursach muzycznych, staja się już rozpoznawalni w jazzowym świecie – wyjaśniają organizatorzy. – Dzięki niewielkiej różnicy wieku, w czasie warsztatów zanika granica „mistrz – uczeń” i dzięki temu odbywają się one we wręcz koleżeńskiej atmosferze, pełnej nieskrępowanej wymiany poglądów.

 

W październiku poznański Blue Note zaprasza na dwa spotkania z cyklu Nowi Mistrzowie:

 

8.10.2014, środa, godz. 20.00
tarnów1ORGAN SPOT
Klasyczne jazzowe organowe trio, bez udziału basisty. Muzyka tej grupy to współczesna szkoła organowa, z ukłonem w stronę starych mistrzów. W repertuarze znajdziemy autorski materiał, współczesne kompozycje a także standardy jazzowe we własnych aranżacjach.

Ich muzyka spotyka się z ciepłym przyjęciem podczas koncertów w Polsce i Europie. Organ Spot to także laureaci międzynarodowych konkursów: Jazz nad Odrą (trzy indywidualne nagrody dla każdego z członków, w tym Grand Prix dla Szymona), Young Best Jazz contest (1. nagroda zespołowa), Azoty Tarnów Jazz contest. W maju 2013 wydali debiutancki album nakładem wytwórni SJ Records który został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków.

Kajetan Galas – organista, pianista, student wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz były student ArtEZ Enschede – jedynej szkoły w Europie kształcącej w kierunku organów Hammonda, absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Pobierał nauki u organistów takich jak: Larry Goldings i John Hondorp oraz pianistów: Piotr Wyleżoł, Dominik Wania, Wojciech Groborz, Jasper Soffers (Metropole Orchestra). Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Tomasz Grzegorski, Robert Chyła, Arek Skolik, Bartek Staromiejski, Cezary Konrad, Paweł Bejbi Mąciwoda, laureat wielu nagród konkursach jazzowych: m.in. na Jazz nad Odrą, Tarnów Jazz Contest, Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach, czy Young Best Jazz. Zapalony propagator nieco zapomnianego już brzmienia Organów Hammonda.

Szymon Mika – młody utalentowany gitarzysta jazzowy, zdobywca nagrody Grand Prix Indywidualność Jazzowa roku 2012 na festiwalu Jazz nad Odrą oraz Grand Prix na Grupa Azoty Jazz Contest 2013 z autorskim projektem Pałka/Mika Quartet oraz Nagrody Specjalnej dla Największego Talentu tego konkursu, I miejsca na konkursie Young Best Jazz, gdzie otrzymał także wyróżnienie dla najlepszego solisty, II Nagrody na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (z zespołem Organ Spot). Regularnie występuje w krakowskich klubach muzycznych, koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą. Student Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik warsztatów jazzowych, pobierał lekcje m.in. u Petera Bernsteina, Eda Cherrego, Davida Doruzki. Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej. Występował na wielu festiwalach muzycznych m.in. “Montreux Jazz Festival”, „Śląski Festiwal Jazzowy”, “Jazz Nad Odrą”, międzynarodowy „ 1st European Hammond Festival”, „Starzy i młodzi, czyli jazz w Krakowie”,a także „Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami” i wiele innych.

Grzegorz Masłowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Akademii Muzycznej w Krakowie. Młody, uznany perkusista. Współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Jarek Bothur Quartet, Inner Spaces (PL/CZ), Coherence Quartet, Mika/Pałka Quartet, Pernal/Szkil Quintet, Jan Malecha Quartet oraz wieloma innymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Ma na swoim koncie wiele wygranych konkursów polskich i międzynarodowych (Grand Prix m.in. na „Getxo Jazz Festival”, „Tarnów International Jazz Contest”, „Jazz Juniors” oraz dwukrotnie nagroda specjalna na „Bielskiej Zadymce Jazzowej”) oraz nagrody indywidualne (3. miejsce w konkursie na indywidualność jazzową podczas festiwalu „Jazz nad Odrą 2013” oraz nagroda indywidualna na „Krokus Jazz Festival 2010”). Ma na swoim koncie kilka wydanych płyt z różnymi zespołami (m.in. album Inner Spaces feat. David Doruzka „Light Year”, który otrzymał czeską nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album jazzowy 2012 roku).

Kajetan Galas – Hammond B3, Szymon Mika – gitara, Grzegorz Masłowski – perkusja

Bilety: 25 zł – normalne, 10 zł – studenckie, uczniowskie, seniorskie, uczestnicy warsztatów – wstęp wolny

 

29.10.2014, środa, godz. 20.00
Piotr_Lemańczyk-13PIOTR LEMAŃCZYK QUARTET – NORTH
Do swojego nowego zespołu Piotr Lemańczyk, jeden z najwybitniejszych polskich basistów jazzowych, zaprosił młodych muzyków, którzy mimo swojego wieku, mają w swym dorobku szereg nagród i wyróżnień artystycznych. Muzyka którą grają, jest wypowiedzią poprzez radość współtworzenia i wzajemnego rozumienia siebie.

Piotr Lemańczyk koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi, Seamus Blake, Dave Kikoski, Tim Hagans, Brian Melvin, Walter Smith III, Gary Novak, Avishai Cohen (tr) i innymi. Nagrał sześć autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak „Down Beat”, „JazzTimes”, czy „Jazz Forum”.

W muzyce kwartetu można odnaleźć ekspresję, dbałość o każdy dźwięk, wirtuozerię, przestrzeń, rozbudowane improwizacje, nowoczesność i tradycję, a więc to, co decyduje o sztuce i wyjątkowości muzyki jazzowej.

Najnowsze kompozycje, które skomponował Piotr Lemańczyk, to piękne, ciekawe linie melodyczne z bogatą harmonią i często zmieniającym się metrum. Napisane specjalnie na ten skład utwory, dają możliwość do nieskrępowanej improwizacji i dialogu, który powstaje na każdym koncercie. Jest to zespół składający się z wszechstronnych i kreatywnych postaci, które z pasją oddają się sztuce muzyki.

Piotr Lemańczyk – kontrabas, Szymon Łukowski – saksofon tenorowy i sopranowy, Emil Miszk – trąbka, Sławomir Koryzno – perkusja

Bilety: 35 zł – pierwsze miejsca, 25 zł – drugie miejsca, 10 zł – studenckie, uczniowskie, seniorskie, uczestnicy warsztatów – wstęp wolny

 

Cykl Nowi Mistrzowie dofinansowany jest ze środków Miasta Poznania

 

Poznan Know How

 

oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

140-SamorzadWojewodztwaWielkopolskiego