Aktualności

Nowa płyta Rafała Sarneckiego

Rafał Sarnecki - okładka płyty Cat's Dream

Na początku października 2014 na rynek trafiła nowa płyta Rafała Sarneckiego – jednego z czołowych polskich gitarzystów jazzowych, który mieszka w Nowym Jorku i odnosi liczne sukcesy na amerykańskiej scenie muzycznej. Album “Cat’s Dream” to trzeci krążek w dorobku artysty.

Rafał Sarnecki i jego Brooklyn Quintet wystąpi u nas 13 grudnia w ramach cyklu Nowi Mistrzowie. Jak zawsze – o godz. 18.00 bezpłatne warsztaty dla młodych muzyków (wystarczy zgłoszenie na adres: klub@bluenote.poznan.pl), o 20.00 – koncert (bezpłatny wstęp mają zagwarantowany uczestnicy warsztatów), po koncercie – jam session

Nowy album zawiera osiem kompozycji autorskich zaaranżowanych na sześcioosobowy zespół, z którym Rafał występuje regularnie w Nowym Jorku od 2008 roku. W skład zespołu wchodzą gwiazdy młodej amerykańskiej sceny jazzowej: saksofonista i klarnecista basowy Lucas Pino, pianista Glenn Zaleski, basista Rick Rosato, perkusista Colin Stranahan oraz pochodząca z Polski wokalistka Bogna Kicińska. “Kompozycje, które znalazły się na Cat’s Dream, zostały napisane specjalnie na mój nowojorski sekstet. Pisząc utwory starałem się wyobrazić każdego z muzyków w momencie wykonywania swojej partii. Chciałem jak najlepiej wykorzystać i pokazać wyjątkowe umiejętności muzyków, z którymi współpracuję” – mówi Rafał Sarnecki o swojej płycie.

Mimo tego, że lider zespołu od dziewięciu lat mieszka w Nowym Jorku, wciąż można odnaleźć w jego muzyce polskie elementy. “Czasem słyszę w Polsce komentarze, że moja muzyka jest obecnie bardzo amerykańska. Nowojorscy jazzmani z kolei często słyszą w moich kompozycjach silne wpływy europejskie. Cieszę się, że czasem w mojej muzyce słychać wpływy europejskie. Staram się, żeby nie było to jednak kosztem rytmu i feelingu” – kontynuuje Sarnecki.

“Cat’s Dream” to płyta charakteryzująca się dużą różnorodnością. Można na niej odnaleźć wpływy muzyki poważnej, elementy rockowych riffów gitarowych, latynoskie rytmy, wpływy indie rock, singer-songwriter oraz typowo jazzowe fragmenty. Utwór tytułowy “Sueno de Gatos” (czyli Cat’s Dream) to pierwszy utwór ze słowami jaki został nagrany przez Rafała. Autorem tekstu jest słynny chilijski poeta Pablo Neruda.

Zdarzają się opinie, że w muzyce Rafała można również usłyszeć elementy jego drugiej pasji jaką jest fizyka. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki UW Sarnecki porzucił karierę naukową, aby realizować swoje marzenia muzyczne. “Nigdy nie komponuję moich utworów w oparciu o wzory matematyczne. Kieruję się tylko słuchem, sercem oraz wiedzą, którą zdobyłem studiując kompozycje wielkich twórców. Z drugiej strony fizykiem chyba jest się do końca życia. Dlatego niektórzy mogą słyszeć w mojej muzyce inne podejście do konstrukcji utworów i fraz wskazujące na matematyczny sposób myślenia” – wyjaśnia Sarnecki.

Płyta została nagrana w Nowym Jorku przez Michaela Perez-Cisnerosa, który nagrywał płyty takich artystów jak Kurt Rosenwinkel czy Gilad Hekselman. Mix płyty został wykonany w Nowym Jorku w Bass Hit Recording przez światowej sławy inżyniera dźwięku Dave Darlingtona. Dave jest znany z miksów takich płyt jak „If on a Winter’s Night…” Stinga, „Alegria” Wayne Shortera (za którą otrzymał nagrodę Grammy)  czy „Gershwin’s World” Herbie Hancocka.