Aktualności

Muzyczny cud Polski

Szymon Klima

Jako dziesięciolatek zaproszony został przez amerykańskiego jazzmana, Brada Terry’ego do udziału w koncercie II Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Wystąpił wówczas z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Zbigniewem Wegehauptem i Joachimem Menclem.

Nowi Mistrzowie:
Szymon Klima Quintet
26.11.2018, godz: 20:00

Jazzowy debiut Szymona został owacyjnie przyjęty przez festiwalową publiczność, a Brad Terry ponownie zaprosił go do koncertu z tym samym składem muzyków oraz holenderskim trębaczem Evertem Hakkema. W 1998 roku wystąpił jako solista z Stoneleigh Youth Orchestra pod dyrekcją Adriana Browna podczas II Europejskiego Kongresu EuroCass w ramach programu UE “Kaleidoscope”. Dyrygent i orkiestra zaprosili Szymona do wspólnego występu w Londynie w 1999 r., gdzie wykonał koncert G. Finzi’ego na klarnet z orkiestrą. W londyńskiej prasie pojawiły się nagłówki o występie “Prodigy of Poland”, a sam koncert był dużym sukcesem, dając świadectwo o wysokim poziomie polskiej sztuki wykonawczej wśród najmłodszego pokolenia instrumentalistów.

W dotychczasowej działalności Szymon jako solista występował m.in. z: Sinfoniettą Cracovia, Capellą Cracoviensis, Capellą Bydgostiensis, Polish Chamber Ensemble, Orkiestrą Akademii Bydgoskiej. Występował również z Philippem Cuperem, Davidem Campbellem, José Maria Florêncio, Henri Wojtkowiakiem, Piotrem Tarcholikiem, Stevenem Harlosem, Mariolą Cieniawą, Piotrem Janosikiem, Łukaszem Syrnickim, Arkadiuszem Krupą, Wojciechem Turkiem oraz Krzysztofem Klimą.

W roku 2010 Szymon wraz z gitarzystą Rochem Modrzejewskim nagrał płytę „Tango”, a dwa lata później z XX-wieczną muzyką francuską „La Vision” z Robertem Kurkiem. W 2015 roku, wydał znakomity album „Lutosławski Retuned”nagranej wraz z pianistą Piotrem Wyleżołem i kontrabasistą Adamem Kowalewskim. Drugi z wymienionych muzyków wraz z Szymonem Klimą oraz Dariuszem Rubinowskim (saksofon), Jakubem Mizerackim (gitara) i Jakubem Miarczyńskim (perkusja), tworzą debiutującą fonograficznie formację Szymon Klima Quintet, która w tym roku wydała album „Folwark”!

Cykl Nowi Mistrzowie odbywa się dzięki dofinansowaniu
ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How
.

.

.

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.