Aktualności

Muzyczne światy Christopha Titza

titz

To artysta wszechstronny, który czuje się swobodnie w jazzie akustycznym, klimatach spod znaku pop-fusion, a nawet smooth. Od początku lat 90. należy do najbardziej rozchwytywanych trębaczy na scenie jazzowej w Europie.

Jazz Top w Blue Note
LESZEK KUŁAKOWSKI ENSEMBLE
feat. CHRISTOPH TITZ
11.03.2017, godz. 20.00

Świat usłyszał o Christophie Titzu za sprawą formacji Scetches, w szeregach której pojawił się na prestiżowym Festiwalu Jazzowym w Grenoble w 2004 roku. Wówczas to miał okazję występować wraz z takimi gwiazdami jak choćby: Richard Galiano, czy nieodżałowana Cesaria Evora. Równolegle ze współpracą z grupami: Bonefuk, Art Af Orys, Hermosa, Funk de Nite, czy formacją Manfreda Leuchtera, bierze udział w koncertach oraz sesjach nagraniowych z takimi choćby muzykami, jak: Maria Glenn, Kate Westbrook. W Polsce znany jest przede wszystkim dzięki festiwalom: Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe i Zakopiańska Wiosna Jazzowa, oraz koncertom w Warszawie i wspólnym występom z Piotrem Wojtasikiem.

Sam lubi określać siebie jako twórcę piosenek bez tekstów, niż kompozytora. Choć muzykę tego typu określa się mianem smooth jazz, daleki byłbym od jednoznacznej klasyfikacji twórczości Titza. W swych dokonaniach muzyk niejednokrotnie nawiązuje do stylistyki stworzonej przez Cheta Bakera, czy późnego Milesa Davisa. Nie jest to spowodowane tylko zabiegami brzmieniowymi (m.in. zastosowanie efektu tłumika), ale również estetyce strukturalnej poszczególnych utworów.

Mimo wszelkich skojarzeń do Davisa, które zawsze nasuwają się podczas słuchania jakiegokolwiek współcześnie tworzącego trębacza, Christoph Titz posiada własne niepowtarzalne, ciepłe brzmienie i stylistykę przepełnioną niezwykłymi emocjami.Titz czerpie głównie z jazzu, choć w jego muzyce pobrzmiewają również rytmy orientalne, a niekiedy przypomina ona muzykę lat 70.