Aktualności

Muzyczne oblicza Marka Konarskiego

RAD_5821-1

Laureat trzeciej edycji Blue Note Poznań Competition w kategorii solista-instrumenalista, zawita u nas po raz kolejny, tym razem ze swoim najnowszym projektem – Marek Konarski & Folk(s)!

MAREK KONARSKI & FOLK(S)
10.11.2018, godz. 20:00

W 2008 roku podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu na wydziale jazzowym, którą ukończył z wyróżnieniem. W roku 2011 wyjechał na studia do Odense w Danii, by studiować na Syddansk Musik Konservatorium na wydziale jazz/rock. Na trzecim roku studiów wyjechał do Helsinek uczyć się na Akademii Sibeliusa. W 2014 roku ukończył studia licencjackie a w 2017 z wyróżnieniem studia magisterskie na Syddansk Musik Konservatorium w Odense.

Pierwszy kontakt z muzyką jazzową przypada na 2009 rok, kiedy to wspólnie z kolegami z liceum zakłada The Quintet Quartet w składzie z Adamem Bieranowskim – fortepian, Wojciechem Judkowiakiem – kontrabas oraz Kubą Gudzem – perkusja. Z zespołem wystąpił w Blue Note oraz w gorzowskim Jazz Clubie pod Filarami, co uznaje się za początek jego kariery muzycznej.

W 2012 roku, zakłada kolejny zespół – Tone Raw z Sebastianem Zawadzkim, Thomasem Kolarczykiem i Kubą Gudzem w składzie. Po krótkim czasie zespół odnosi pierwszy sukces, wygrywa konkurs na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie i nagrywa płytę „Tone Raw”. w 2017 roku, Marek nagrał płytę z kwartetem Adama Zagórskiego – „Songs of Hope”.

Od początku studiów w Danii muzyk współpracuje z głównymi przedstawicielami skandynawskiej sceny jazzowej, m.in: Anders Mogensen, Carl Winther, Johnny Aman, Richard Anderson, Kresten Osgood, Kenneth Dahl Knudsen, z którymi koncertuje w wielu krajach Europy. Od 2016 roku saksofonista występuje z gwiazdą światowego saksofonu, pochodzącym z Bostonu Jerrym Bergonzim a w 2017 roku do współpracy zaprosił go znakomity trębacz Tim Hagans, trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy.

Najnowszy projekt Marka stworzony został z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zespół wykona utwory lidera i w większości będzie jazz inspirowany polską muzyką folkową oraz klasyczną. Znakomite połączenie kultury amerykańskiej i słowiańskiej. W skład kwintetu wchodzą znakomici polscy muzycy mieszkający poza granicami Polski.

Cykl Nowi Mistrzowie odbywa się dzięki dofinansowaniu
ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How
.

.

.

.

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.

.