Aktualności

Muzyczna droga Krystyny Prońko

12

We wrześniu swoje największe przeboje przedstawi nam Krystyna Prońko. Poznajcie jej artystyczną drogę.

Krystyna Prońko
16.09.2017, godz. 20.00

Krystyna Prońko jest absolwentką wokalistyki Akademii Muzycznej w Katowicach, dyplom magistra sztuki uzyskała w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Ale swoją muzyczną drogę Krystyna Prońko – gorzowianka, rozpoczęła w rodzinnym zespole Refleks. W 1973 r. wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek „Po co ci to chłopcze” i „Umarłe krajobrazy” (I nagroda). W 1975 r. powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu” (J. Koman, M. Dutkiewicz). Interpretacja ta zdobyła nadto tytuł piosenki roku 1975 w plebiscycie magazynu „Non Stop”.

W tym samym roku rozpoczęła studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (ukończone z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki w 1979 r.), nie przeszkodziły jej udziałowi w prestiżowych festiwalach i koncertach oraz w nagraniach kolejnych płyt i kaset, lub w nagraniach licznych programów TV. Piosenki w jej wykonaniu byty stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów n.p. radiowej listy przebojów Trójki, czy telewizyjnego „Studia Gama”, a także listy przebojów radiowej jedynki. Śpiewała kilkakrotnie na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia), Dreźnie. Biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea (1973, 1975, 1979, 1987) i nagrody (1980, 1981, 1986). W swym dorobku ma również udział w dużych formach muzycznych – główna rola w rock operze „3400 lat po Ikarze” (J.Koman, B. Olewicz) w 1978 r. (taśmy z nagraniem zaginęły) oraz rola kobiety z osiedla w oratorium „Kolęda Nocka” (Wojciech Trzciński, E. Bryll). Brała też udział w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990 i 1991 r. w Katowicach i w 1991 r. w Częstochowie.

Oprócz jazzu i rocka Krystyna Prońko z powodzeniem śpiewa również muzykę współczesną W 1988r wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego „Relief IV” na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie „Polish Perkusion Works” wydanej przez brytyjska firmę Olympia. W latach 1987-89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in. „Mszę Jazzową” z udziałem chóru Brnenskich Madrygalistów.

Po ukończeniu studiów, przez dwa lata, prowadziła klasę śpiewu na macierzystej uczelni. Przez rok pracowała też z młodymi wokalistami w Studiu przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na zaproszenie prowadziła też warsztaty dla wokalistów m.in. w Hochschule der Kunste w Berlinie, a także wielokrotnie warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu. Od października 2001 prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie.

W latach 1992-95 zajmowała się publicystyką muzyczną i prowadziła autorskie programy radiowe w radiu Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk (programy nocne), w radiu Go i w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Miała też autorskie programy w TV Szczecin – „Fono”. Od 1991r. poprzez własną Agencję Artystyczną P.M. Krystyna Prońko nadal nagrywa, koncertuje i produkuje muzykę i imprezy artystyczne (np. festiwal Warta-Rock- Reggae 1994 w Gorzowie Wlkp.).

Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko. W marcu 1997 na macierzystej uczelni w Katowicach dla K. Prońko został otwarty przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia. Na początku 1998 roku ukazała się płyta i kaseta wyprodukowana i wydana przez P.M. Krystyna Prońko pod tytułem „Złość”.

W sezonie świątecznym 1999-2000 ukazała się CD „Kolędy i piosenki świąteczne”. 26 października 2000 roku ukazały się dwie płyty z hitami i najpopularniejszymi piosenkami zaśpiewanymi przez K. Prońko od początku kariery. Mają one wspólny tytuł „Osobista kolekcja” i kolejne numery 1 i 2. „Osobista kolekcja” ma dwie następne części 3 i 4 wydane przez Polskie Radio SA. W listopadzie 2005 r. została wydana płyta DVD  p.t. „Koncert 2005”. Zawiera ona koncert który odbył się 30 kwietnia 2005 r. w klubie Pokład w Gdyni. Wszystkie nagrania utrwalone na DVD pochodzą z tego właśnie koncertu. Do koncertu został zaproszony Michał Gasz, który wygrał w 2005 r. telewizyjny konkurs  (TVP2) „Szansa na sukces”. Kolejne single („Dzisiaj nagle wymyśliłam ciebie” oraz „Pierwszy siwy włos” zapowiedziały płytę CD z polskimi standardami p.t. „Jestem po prostu”. Płyta ta miała swą premierę w grudniu 2006).

Kolejna płyta – składanka „Poranne łzy i inne tęsknoty” ukazała się jesienią 2007 r. Znajdują się na niej najważniejsze piosenki nagrane od początku pracy artystycznej do września 2007 r. Bonusem jest nowe nagranie – piosenka „Chodzi po głowie”.

Dwie ostatnie płyty miały swoje koncerty radiowe w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Rok 2008 przyniósł parę nowych piosenek m.in. duet z Tomkiem „Lipą” Lipnickim pt. „Każda chwila” oraz piosenkę „Wpadłam tu”. W tym samym roku otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal Gloria Artis.

Rok 2010, oprócz koncertów, przyniósł jurorowanie w programie telewizyjnym typu talent show „Śpiewaj i Walcz”, który wyłonił młodych wokalistów do opolskiego koncertu Debiutów (2010 r.). W 2012 roku wydała płytę CD „Recital Trio Live” Prońko Raminiak Wendt oraz złożyła w całość cztery płyty „Osobistej Kolekcji”, dodała do tej kolekcji nową piosenkę na piątej płycie i w ten sposób powstała „Osobista Kolekcja Komplet”.