Aktualności

Muzyczna droga Jamesa Cartera

james carter

Urodzony w Detroit Carter pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny. Pierwsze lekcje dawała mu mama, która grała na fortepianie i skrzypcach. Starszy brat – Robert grał na perkusji, a drugi brat – Kevin, na gitarze. Za to siostry Virginia i Priscilla – na flecie oraz fortepianie.

Jazz Top w Blue Note
James Carter: Elektrik Outlet
14.11.2018, godz. 20.00

Za młodu uczestniczył w warsztatach muzycznych Blue Lake Fine Arts Camp organizowanych w Michigan. Tam jednym z jego nauczycieli był saksofonista tenorowy Donald Washington Sr., założyciel grupy Bird-Trane-Sco-Now. Carter następnie dołączył do tego zespołu, z którym nagrał płytę w 1986 roku.

W latach 90. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie praktycznie od razu stał się główną postacią amerykańskiej sceny jazzowej. Jego status i talent pozwalał mu na koncertowanie i nagrywanie z największymi, głównie na saksofonach (altowym, tenorowym i barytonowym), flecie i klarnecie basowym. W 1993 nagrany album w Japonii „JC On The Set” był pierwszym, w którym wystąpił w roli lidera własnego zespołu.

Nagrywał jako członek Mingus Big Band, Lester Bowie’s New York Organ Ensemble, w zespołach Juliusa Hemphilla, a także z Frankiem Lowe. Trzy razy z rzędu wygrywał plebiscyt krytyków magazynu „DownBeat” w kategorii saksofon barytonowy.

Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
Poznan bez Know How

.