Aktualności

Legenda perkusji Billy Cobham

billycobham

Pionier muzyki fusion, znany na całym świecie wirtuoz perkusji, kompozytor, producent, pedagog, którego życie było poświęcone muzycznej eksploracji i ekspresji. Oto Billy Cobham!

BILLY COBHAM
06 listopada 2018, wtorek, godz.20:00

Urodzony w Panamie w 1944, Cobham był otoczony muzyką. Jego ojciec był pianistą, jego matka była śpiewaczką, a członkowie jego rodziny budowali instrumenty perkusyjne do celów religijnych. Kiedy Cobham miał trzy lata, jego rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie pochłonęła go muzyka latynoska i jazzowa. W wieku ośmiu lat przeżył swój pierwszy płatny koncert. Później zaczął grać na bębnach jako członek Queen’s Queensmen, korpusu bębnów i trąb w St. Albans w Queens w wieku 14 lat.

Następnie rozpoczął naukę w High School of Music and Art, gdzie studiował teorię muzyki i perkusję wraz z innymi osobami. Po ukończeniu szkoły, Cobham dołączył do amerykańskiej armii, gdzie rozwinął i udoskonalił swoje umiejętności gry na perkusji oraz ogólne podejście do tworzenia muzyki podczas grania w amerykańskim zespole armii jako perkusista.

Po ukończeniu służby wojskowej, w 1969 Cobham założył swój pierwszy zespół – Dreams. Rok później został zaproszony do grupy Milesa Davisa i przyczynił się do czterech kluczowych nagrań trębacza, w tym „Bitches Brew” (gdzie współpracował z gitarzystą Johnem McLaughlinem) i „Tribute to Jack Johnson”.

Wiosną 1971 roku Cobham został zaproszony przez Johna McLaughlina do Mahavishnu Orchestra, dołączając do Jana Hammera, Jerry’ego Goodmana i Ricka Lairda. Wydali trzy uznane albumy, zaczynając od „Inner Mounting Flame”. Pionierskie połączenie wirtuozerii Mahavishnu, jazzowej spontaniczności i rocka przełamało nowe oblicze w muzycznym świecie. W tym kontekście wybuchowa energia Cobhama niezwykła zręczność i złożony styl gry przyniosły mu globalną uwagę i uznanie krytyków.

Po dwóch latach członkowie grupy McLaughlina rozeszli się w swoje strony. Cobham zaczął prowadzić własne grupy i wydawać własne albumy, począwszy od legendarnego „Spectrum”, które szybko stało się globalnym hitem oraz pewnym przełomem, początkujący muzykę fusion. Sprawiło to, iż Cobham stał się rozpoznawalnym jazzmanem na całym świecie.