Aktualności

Księga sekretów Krzysztofa Herdzina

Herdzin / Haynes / Kubiszyn / Popiałkiewicz

Niewielu jest w Polsce muzyków, mogących poszczycić się tak imponującym jak on dorobkiem. Krzysztof Herdzin jest osobą, bez której trudno wyobrazić sobie współczesny rynek muzyczny w Polsce.

Jazz Top w Blue Note:
Krzysztof Herdzin Quartet – The Book of Secrets
17.10.2020, piątek, godz. 20:00

Pianista, kompozytor, aranżer, lider, dyrygent, producent i animator wydarzeń, obejmujących wszystkie gatunki muzyki. Karierę rozpoczął w rodzinnym mieście – Bydgoszczy, gdzie ukończył Akademię Muzyczną w klasie fortepianu K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993).

„Skomponowałem 7 utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki.”

Tak o swoim nowym dziele pisze Krzysztof Herdzin. Zatem jest to płyta bardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty. Numer 20 w jego autorskiej dyskografii, wydana w przededniu 50 urodzin artysty. Jest to także jego pierwszy album w serii Polish Jazz. Język muzyczny jakim posługuje się kompozytor, wywodzi się z kilku tradycji, w tym romantycznej, impresjonistycznej i neoklasycznej a także z istotnych nurtów współczesnego jazzu, mających swoje źródła  m.in. w działalności progresywnych twórców nowojorskich a także europejskich, związanych z estetyką wydawnictwa płytowego ECM. „The Book of Secrets” rozpisane jest na rzadko spotykany skład, bo obok tria z fortepianem i saksofonu tenorowego, na którym gra wybitny amerykański wirtuoz Rick Margitza, mamy tu zespół pięciu klarnetów.

Osobiste przesłanie kompozytora znajduje swój wyraz w założonej estetyce, będącej tak naprawdę, odzwierciedleniem życia każdego z nas. Uważni słuchacze z pewnością znajdą fragmenty, których brzmienia, emocja i znaczenia, okażą się bliskie. „Głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji.” – Krzysztof Herdzin