Aktualności

Kolekcjoner Grammy

randy BBBR cover

Legendarny trębacz i kompozytor, Randy Brecker już od ponad czterech dekad kształtuje brzmienie jazzu, rocka i R&B. Nagrywał i występował z takimi artystami, jak: James Taylor, Bruce Springsteen, Frank Sinatra, Frank Zappa oraz z zespołami Parliament i Funkadelic.

Jazz Top w Blue Note:
Randy Brecker
07.12.2019, godz. 20:00

Urodził się w 1945 roku w bardzo muzykalnej rodzinie. Rodzice pielęgnowali jego talent już od najmłodszych lat. Uczęszczał na Indiana University (w latach 1963-66), studiując u Billa Adama, Davida Baker’a i Jerry’ego Cokera, następnie przeniósł się do Nowego Jorku gdzie koncertował z big bandami Clarka Terry’ego i Duke’a Pearsona oraz w Thad Jones Mel Lewis Jazz Orchestra.

W 1967 roku, Randy dołączył do świeżo utworzonego zespołu jazz-rockowego Blood, Sweat & Tears, ale po roku opuścił grupę na rzecz kwintetu Horace’a Silvera. Swój pierwszy solowy album – „Score” nagrał w 1968 roku, wraz ze swoim młodszym bratem, saksofonistą Michaelem Breckerem. Po kilkuletniej współpracy z Silverem, Brecker dołącza do Jazz Messengers Arta Blakey’ego oraz fusionowego zespołu Dreams wraz ze swoim bratem, Billy Cobhamem, Barry’m Rogersem i Johnem Abercrombie. Grupa nagrała dwa fenomenalne albumy dla Columbia Records – „Dreams” i „Imagine My Surprise”.

Na początku lat 70. występował z wieloma wybitnymi artystami, między innymi z Halem Galperem, Stevie Wonderem i z Eleven House Larry’ego Coryella. W roku 1975 Randy wraz ze swoim bratem założył zespół – Brecker Brothers Band i bardzo szybko wydali fenomenalnie przyjęty debiutancki album „The Brecker Bros.”. Muzyka braci bardzo znacząco wpływała na kształt muzyki fusion. W ciągu sześciu lat, wydali tyle samo płyt, łącznie zdobywając aż siedem nominacji do Grammy! Dokładnie dziesięć lat od zawieszenia działalności zespołu (1982), aby kontynuować kariery solowe, Randy i Michael powrócili z potrójnie nominowanym do Grammy albumem „The Return of the Brecker Brothers”. Kolejny krążek – „Out of the Loop” był już podwójnym zwycięzcą nagrody Grammy, w kategorii Najlepszy Współczesny Album Jazzowy oraz Najlepsza Kompozycja Instrumentalna (za utwór „African Skies”).

W solowej karierze, pierwsze Grammy przypadło Randy’emu w 1997 roku, za album „Into The Sun”. Na dzień dzisiejszy, amerykański trębacz jest pięciokrotnym laureatem tej prestiżowej nagrody.