Aktualności

Kevina Mahogany’ego miłość do Kansas City

mahogany2

Kevin Mahogany, jedna z najjaśniejszych gwiazd światowej wokalistyki jazzowej, umiłował sobie w sposób szczególny Kansas City. Dlaczego? Powodów jest z pewnością kilka.
KEVIN MAHOGANY
20.01.2018, 20.00

Tam się urodził, tam dorastał, ale najważniejsze dla nas jest to, że właśnie tam zakochał się w jazzie. To właśnie w tym mieście jego serce zaczęło mocniej bić do twórczości swego krajana, legendarnego Big Joe Turnera. Czujący się znakomicie w różnych stylach Mahogany, na szerokie wody świata muzycznego wypłynął w początkach lat 90. i od początku został przyjęty z ogromnym szacunkiem.

 

Swym ciepłym głosem czarował publiczność na całym świecie, ale z sentymentem powracał zawsze do rodzinnych stron. Jego zamiłowanie do jazzowej tradycji Kansas City słychać było w kolejnych kompozycjach, które w końcu dotarły do uszu Roberta Altmana. On to właśnie w roku 1996 zaangażował Kevina do pracy nad swoim najnowszym filmem noszącym znamienny tytuł Kansas City. Opowiada on o kulisach muzycznego światka tego miasta lat 50., w którym królował jazz, R&B i rock and roll, a cała historia inspirowana jest postacią Big Joe Turnera. Kevin Mahogany pełnił rolę swoistego eksperta w czasie kręcenia zdjęć i produkcji, ale co dla nas ważniejsze – dał wspaniały popis swoich możliwości wokalnych, stając się wraz z całą grupą znamienitych muzyków, jedną z najwspanialszych cząstek tego projektu.

 

To nie był jednak koniec mariażu Mahogany’ego z twórczością Big Joe i z Kansas, ponieważ kilka lat później, z okazji 100. rocznicy urodzin Turnera, Kevin postanowił na nowo przedstawić światu jego muzyczny geniusz. Wtedy to narodził się projekt Shake, Rattle&Roll!, w którym to Mahogany wraz z The Kansas City Revue oddają hołd temu zasłużonemu jazzmanowi, zabierając publiczność w magiczną podróż do lat 50. Cała trasa odniosła ogromny sukces po obu stronach Atlantyku, gromadząc wszędzie ogromne rzesze melomanów.

Także i my będziemy mogli dać się porwać jego zmysłowemu barytonowi już podczas kwietniowego występu w ramach cyklu Jazz Top w Blue Note. Kevin Mahogany, 21.04.2015, godz.20