Aktualności

Czarna owca Jerzego Małka

Jerzy Małek Quintet: Black Sheep

Jerzy Małek od ponad 20 lat jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy w polskim środowisku jazzowym, czego wyrazem były liczne nagrody, w tym nominacje do Fryderyków w kategorii najlepszy muzyk i kompozytor roku!

Jerzy Małek
13.11.2020, godz. 20:00

„Na wstępie pragnę przedstawić swój najnowszy autorski projekt zatytułowany „Black Sheep”, wydany przez undergroundową wytwórnię MAF, którego oficjalna premiera odbyła się 27 listopada 2019 roku. Muzyka, którą prezentuję na moim najnowszym krążku, to fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą niczym nieposkromioną jazzową improwizację. Styl muzyczny, w którym wypowiadam się zarówno jako kompozytor, jak i instrumentalista można postrzegać wielopoziomowo.

W warstwie harmonicznej usłyszymy rozbudowanie modernistyczne połączenia akordów tworzących wspólną narrację, której wyróżnikiem jest impresjonistyczne rozbudowane formy. Ta cecha pozwala łączyć elementy jazzu nowoczesnego z innymi gatunkami muzycznymi lub też ich składnikami, które wprawne ucho rozpozna po chwili. Warstwa melodyczna to frazy, które można powtórzyć już po pierwszym przesłuchaniu, co powoduje, że muzyka, pomimo swego wysublimowania, staje się komunikatywna nawet dla niewyrobionego odbiorcy. I wreszcie warstwa rytmiczna, bardzo bogata, balansująca pomiędzy jazzem, hip hopem oraz rockiem alternatywnym, spajająca cały projekt, tworząc wraz z resztą elementów swoistą kwintesencję tego stylu muzycznego.

W skład zespołu wchodzą moi przyjaciele będący obecnie absolutną czołówką w polskim jazzie, mający za sobą wieloletnią współpracę z legendami zarówno polskiej, jak i światowej sceny muzycznej, posiadający swój indywidualny styl gry: saksofonista Radek Nowicki, pianista Piotr Wyleżoł, basista Max Mucha oraz perkusista Sebastian Frankiewicz. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż projekt „Black Sheep” wyznacza odrębny kierunek w moich poszukiwaniach muzycznych, przez co pozwala porzucić dotychczasowe uwarunkowania i podążyć po raz kolejny w nieznanym kierunku.” – Jerzy Małek