Aktualności

Gwiazdy The Cookers: Eddie Henderson

Eddie Henderson

Eddie Henderson – amerykański trębacz, grał z sekstetem Herbiego Hancocka, a później z Art Blakey’s Jazz Messengers, koncertował z Mikiem Nockiem oraz Charlesem Earlandem.

Jazz Top w Blue Note
THE COOKERS: BILLY HARPER, EDDIE HENDERSON, DONALD HARRISON, DAVID WEISS, CECIL MCBEE, DANNY GRISSETT, VICTOR LEWIS
26.06.2018 godz. 20.00

Eddie Henderson w wieku 9 lat, otrzymywał lekcje od samego Luisa Armstronga. To skłoniło go do dalszej nauki gry na trąbce. Studiował w San Francisco, gdzie należał również do miejskiej orkiestry. Następnie w wieku 17 lat spotkał on Milesa Davisa, z którym dane mu było zagrać koncert. W przyszłości amerykański trębacz często przyznawał, że tamto spotkanie miało wielki wpływ na jego karierę.

Po ukończeniu studiów medycznych Henderson już całkowicie oddał się muzyce. Dołączył do zespołu Herbiego Hancocka w 1970, z którym koncertował przez trzy następne lata. W tym okresie nagrał swoje dwie pierwsze płyty, „Realization” oraz „Inside Out”. Oba krążki zostały wydane w 1973 i nagrane z zespołem Hancocka.

Kariera Hendersona po roku 1973 cały czas rozkwitała. W następnych latach przyszło mu grać przede wszystkim w zespole Arta Blakeya, z Pharoah Sandersem, Mikiem Nockem czy Normanem Connorsem. Lata 90. na stałe związały Hendersona z Billy Harperem, z którym przeniósł się na granie akustycznego hard-bopu. Dalsza współpraca zaowocowała w XXI wieku powstanie zespołu The Cookers.

Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
Poznan bez Know How

.