Aktualności

Gwiazdy The Cookers: Donald Harrison

donald harrison

Donald Harrison urodził się w Nowym Orleanie w 1960 roku i dorastał w środowisku nasycony kulturą nowojorską, współczesnym jazzem, R&B, muzyką klasyczną, popularną i taneczną. Swoją przynależność do korzeni Nowego Orleanu pogłębił jego ojciec, pokazując rozwijającą się kulturę afrykańską.

Jazz Top w Blue Note
THE COOKERS: BILLY HARPER, EDDIE HENDERSON, DONALD HARRISON, DAVID WEISS, CECIL MCBEE, DANNY GRISSETT, VICTOR LEWIS
26.06.2018 godz. 20.00

Harrison stworzył „Nouveau Swing”, styl jazzowy, który łączy w sobie nowoczesną muzykę taneczną, taką jak R&B, Hip-Hop z Soulem i Rockiem. Ponad dwadzieścia lat temu połączył jazz z tradycyjną muzyką Afro-New Orleans na swoim uznanym przez krytyków i wpływowym albumie „Indian Blues” w 1991 roku i „Spirits of Congo Square” w 2000 roku.

Po ponad trzech dekadach grania na profesjonalnej scenie Harrison wyrobił sobie status wpływowego artysty. W swojej bogatej karierze miał okazję występować z najlepszymi: Artem Blakey, Royem Haynes, McCoyem Tyner, Milesem Davis, Leną Horne, Ronem Carter, Billy Cobhamem.

W październiku 2015 r. Harrison odkrył nowy rozdział w swojej muzycznej karierze nagrywając swoją pierwszą klasyczną kompozycję orkiestrową „Congo Square Part I” z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną. Saksofonista stworzył to w czysto klasycznej kompozycji.

Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
Poznan bez Know How

.