Aktualności

Gwiazdy The Cookers: David Weiss

david weiss

David Weiss pojawił się na profesjonalnej scenie w późnych latach 80., już wtedy grając przede wszystkim z Freddiem Hubbardem, Charlesem Tolliverem, Billy Harperem, Bobbym Hutchersonem, Slidem Hamptonem, Jamesem Moody.

Jazz Top w Blue Note
THE COOKERS: BILLY HARPER, EDDIE HENDERSON, DONALD HARRISON, DAVID WEISS, CECIL MCBEE, DANNY GRISSETT, VICTOR LEWIS
26.06.2018 godz. 20.00

Urodził się i wychował w Queens i z początku brał lekcje z gry na fortepianie, ale ostatecznie w wieku 13 lat przeniósł się na trąbkę. W 1996 roku Weiss zwerbował kilku młodych, utalentowanych nowojorskich muzyków i kompozytorów tworząc oktet New Jazz Composers. Dzięki wielkiemu oddaniu w granej przez nich muzyce, w której stawiali na aranżacje mocnych brzmień zakorzenionych w tradycyjnym jazzie. Zespół szybko został okrzyknięty „dźwiękiem nowego nurtu jazzu”.

Po dwóch latach wydali swoją pierwszą debiutancką płytę „First Steps Into Reality” w studio Fresh Sound Records. „Jazz Times” nazwał Weissa „utalentowanym aranżerem oraz wszechstronnym koordynatorem, przenosząc granie na trąbce na zupełnie innym poziom”. Album od gazety otrzymał pięć gwiazdek.

W 2000 Weiss stworzył kolejną grupę — The David Weiss Sekstet, aby odkrywać nowe koncepcje i style kompozycyjne, które nie pasowały do dźwięku oktetu. Grupa wprowadził do świata jazu dwa niezwykłe młode talenty, bliźniaków Marcusa i E.J. Strickland, którzy jeszcze wtedy studiowali. Po dwóch latach pojawiła się płyta „Breathing Romm”, która to również okazała się wielkim sukcesem Weissa i jego grupy.

Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
Poznan bez Know How

.