Aktualności

Gwiazdy The Cookers: Billy Harper

billy harper

Billy Harper – amerykański saksofonista, od połowy lat 60., mieszkając w Nowym Jorku, nagrywał i koncertował z takimi muzykami, jak Gil Evans, Max Roach, Thad Jones, Mel Lewis, Lee Morgan czy Art Blakey and the Jazz Messengers.

Od połowy lat 70. staje na czele własnych zespołów, lokujących go w czołówce przedstawicieli loft jazzu i tzw. new black tradition.

Jazz Top w Blue Note
THE COOKERS: BILLY HARPER, EDDIE HENDERSON, DONALD HARRISON, DAVID WEISS, CECIL MCBEE, DANNY GRISSETT, VICTOR LEWIS
26.06.2018 godz. 20.00

Pierwsze objawy talentu muzycznego pojawiły się, gdy 5-letni Billy Harper śpiewał na różnych imprezach okolicznościowych. W wieku 14 lat założył swój pierwszy zespół — Billy Harper Quintet będąc uczniem w liceum. Następnie ukończył studia licencjackie z saksofonu. Rok 1965 był ważny dla samego artysty, jak i zespołu, gdyż wygrali oni Kansas Jazz Festival.

W 1966 przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zaczął zwracać uwagę największych jazzmanów tamtych lat — Gila Evansa, Maxa Roacha, Thada Jonesa, Mela Lewisa, Lee Morgana i Arta Blakeya. Od tego czasu do 1979 koncertował z nimi w Europie, Afryce, Japonii i oczywiście po całych Stanach Zjednoczonych. W międzyczasie udało mu się nagrać kilka płyt ze swoim kwintetem.

W następnych latach tylko udowadniał, że jest jednym z ważniejszych saksofonistów jazzowych w historii. Rok 2010 zaowocował powstanie zespołu, który składa się z samych gwiazd amerykańskiego jazzu — The Cookers. Wspólnie mają już na swoim koncie 5 płyt i nie widać, żeby na tej liczbie mieli zakończyć!

Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
Poznan bez Know How

.