Aktualności

Głos południa Afryki

melanie

Melanie Scholtz  jest uznaną piosenkarką jazzową i kompozytorką, urodzoną w RPA. Gra na fortepianie od 5 roku życia. Wydała 5 albumów pod własnym nazwiskiem, jak również współpracowała z wieloma południowoafrykańskimi i międzynarodowymi artystami jazzowymi.

Melanie Scholtz & Brian Charette
06.04.2019, godz. 20:00

W 2012 roku Melanie zdobyła wszystkie trzy nagrody w prestiżowym konkursie Jazz Revelations w ramach festiwalu Jazz a Juan w Nicei we Francji. Następnie została zaproszona do udziału w programie festiwalu w 2013 roku.

Rok później ukazał się ostatni album Melanie – „Our Time”. Głównym tematem płyty są dziedzictwo oraz pochodzenie. „Our Time” był wielokrotnie nagradzany przez najbardziej uznane pisma jazzowe. Na płycie słyszymy grono niezwykle utalentowanych młodych muzyków, między innymi Shane’a Coopera, Benjamina Jephty, Marlona Witbooi, Kissangwę Mboutę, Gorma Helfjorda, Johna Hassana, Justina Bellairiego, Jamesa McClure’a, Siya Charlesa, Riccardo Morrettia i Jitsvingera.

Brzmienie tego albumu czerpie ze starego i nowego. Łączy jazz z hip-hopem, by stworzyć hybrydę Neo South African. Obecność Jitsvingera – hip-hopowej ikony południa Afryki, wzmacnia świadomość oddania hołdu miejscu, w którym wokalistka się wychowała i w którym inni młodzi południowoafrykańscy artyści dorastali. To nowe pokolenie – z nowym dźwiękiem, zrodzone z dumy. Album udowadnia, że to rzeczywiście jest ich czas.