Aktualności

Fenomen Kroke, czyli „legalizacja” inności

kroke_4

Zachwycają publiczność wszędzie, gdzie tylko się pojawią. I choć ich muzyka skierowana jest raczej do intymnego grona słuchaczy, nie sposób nie zauważyć, że międzynarodowy sukces Kroke jest zdumiewający.

KROKE & SŁAWEK BERNY: „TRAVELLER”
17.11.2017, godz. 20.00

Fundamentem swojej twórczości artyści uczynili wzajemną admirację, która mimo upływu już wielu lat, trwa nadal. To ona ich inspiruje i zachęca do nowych poszukiwań. To właśnie dlatego, nie można powiedzieć, że znamy Kroke i że ensemle już niczym nas nie zaskoczy. Kroke to bowiem nie tylko muzyka klezmerska, nie tylko muzyka bałkańska i cygańska, ale przede wszystkim improwizacja, której źródłem jest otwarcie się na Innego. Nie chodzi tu tylko o współpracę z artystami. To coś więcej. Jak sami podkreślają członkowie tria, to kwestia rozmów, spotkań, wreszcie miejsca, czyli tego wszystkiego, co z daną kulturą związane. To właśnie ta obcość, powoduje, że odkrywają w sobie coraz to nowe przestrzenie ekspresji.

W kategoriach stałości można by jedynie oceniać ich umiłowanie Krakowa. Bez Kazimierza, bez doświadczeń z tym miastem związanych nie byliby tym, kim są i nie tworzyliby tego, co tworzą. Ten pierwiastek ich muzycznych początków, towarzyszy im wciąż, kształtując jednocześnie absolutnie unikalne zjawisko, którym muzyka Kroke bezsprzecznie jest.