Program

24 marzec 2022, czwartek, godz.20:00

Wieczór w krainie czardasza
– charytatywny koncert na rzecz Ukrainy

Artur-Banaszkiewicz-zdjęcie

Pełna pasji muzyka inspirowana folklorem cygańskim i żydowskim. W programie koncertu usłyszymy utwory instrumentalne i śpiewane. Całość zwieńczy autorska poezja poświęcona idei pokoju i wzajemnego pojednania.

Artur Banaszkiewicz – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków-wirtuozów, kompozytor i aranżer. Występuje od piątego roku życia. Brał udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych. Koncertował na wielu festiwalach muzycznych w prestiżowych salach koncertowych świata (m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Sala Kongresowa w Warszawie, Berlińska Filharmonia i Lipski Gewandhaus). Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego prezentuje słuchaczom własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów. Jako polski artysta wśród reprezentantów 35 krajów, w 2021 roku, został laureatem głównej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Atlancie, USA.

Joanna-Szynkowska-vel-Sęk-zdjęcieJoanna Szynkowska vel Sęk – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Debiutowała na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego w roli Anniny w operetce „Noc w Wenecji” J. Straussa. Wykonywała partię Serpiny w „La Serva Padrona” G.B Pergolesiego, Bastienne oraz Weltgeist w spektaklach „Basten und Bastienne” oraz „Die Schuldigkeit des ersten Gebots” W.A. Mozarta w Krakowskiej Operze Kameralnej. W poznańskim Teatrze Muzycznym wykonywała rolę Stasi w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana. Grała rolę Lisy w „Krainie Uśmiechu” F. Lehara, Adeli w „Zemście Nietoperza” J. Straussa, Belindy w operze „Dydona i Eneasz” H. Purcela. Laureatka wyróżnienia oraz III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.

andrij_melnyk-zdjęcieAndrij Melnyk – urodzony w Ukrainie. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. W Polsce mieszka od 2005 r. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: Trio Anatevka, zespołu Besarabia, Art Acoustic Trio. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską i Iwano-Frankowską na Ukrainie, Teatrem A. Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.
.
.
.
.
.
>

Marcin-Antkowiak-zdjęcieMarcin Antkowiak – urodzony w 1993 w Poznaniu. Kompozytor, aranżer, instrumentalista. Naukę gry rozpoczął w klasie fortepianu, w 2004 roku zmieniając instrument na kontrabas. Ukończył Akademię Muzyczną w klasie prof. Szymona Guzowskiego. W 2010 roku założył czteroosobowy zespół Bandonegro wykonujący tradycyjne tango oraz autorskie kompozycje. Współpracował z wieloma orkiestrami i filharmoniami w kraju i za granicą. Jest laureatem XIV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W 2020 roku na zlecenie Niemieckiej Telewizji ARD, napisał i zaaranżował muzykę do filmu „Tanze Tango mit mir”.

zdjęcie-1-Dominik-GórnyDominik Górny – jeden z najbardziej znanych poetów swojego pokolenia. Pomysłodawca i inicjator Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”. Autor 10 tomów poezji, w tym „Poematu o moim Chopinie” zaliczonego do najważniejszych wydarzeń Roku Chopinowskiego na świecie. Twórca polskich słów do kanonu pt.: „Anthem of Unity” – „Hymn jedności”, dedykowanego służbom medycznym Polski i świata w dobie pandemii. Jego poezję opublikowano w 17 językach w ponad 100 międzynarodowych wydawnictwach. Laureat Brązowego Krzyża Zasługi nadanego przez Prezydenta RP, Odznaki Honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej MKiDN i wielu innych.

Wstęp wolny! W czasie koncertu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie.
Na ten koncert nie prowadzimy rezerwacji miejsc siedzących!

partner koncertu: Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego
patronat: „Nasz Głos Poznański”

Joanna Szynkowska vel Sęk – sopran, Artur Banaszkiewicz – skrzypce, Andrij Melnyk – akordeon, Marcin Antkowiak – kontrabas, Dominik Górny – poezja