Program

14 styczeń 2017, sobota, godz.19:00

TURBO: BACK TO THE PAST TOUR + Internal Quiet, support: Męczenie Owiec

TURBO 2016 photo net

Jeden z najbardziej znanych, cenionych i najdłużej działających zespołów polskiego hard & heavy wyrusza na trasę pod szyldem, na której zespół wykona w całości materiał z kultowego krążka „Kawaleria Szatana” w trzydziestą rocznicę ukazania się pamiętnego albumu jak również obszerny przekrój dokonań z dotychczasowego dorobku  grupy i wszystkie hity.

Zarejestrowana na przełomie 1985 i 1986 roku w poznańskim studiu nagraniowym Giełda „Kawaleria Szatana” była  dla grupy Turbo i polskiej muzyki heavy metalowej wielkim przełomem. Legendarna płyta po dziś dzień uchodzi za kamień milowy w historii dokonań ciężkiej muzyki metalowej we wschodniej Europie i jest powszechnie uważana przez krytyków i fanów za najlepszą i najważniejszą heavy metalową produkcję lat 80. w Polsce. Płyta ukazywała Turbo w najlepszym metalowym wydaniu – stawiające na świeże i niebanalne pomysły, profesjonalne i muzycznie skupione, egzekwujące poszczególne riffy z doskonałym rezultatem.

Nowoczesny na tamte lata, ultra profesjonalny heavy metal przyniósł zespołowi absolutne przewodnictwo na krajowym rynku wśród zwolenników ciężkiego i agresywnego brzmienia. Dzięki niej Turbo w szybkim tempie zdobyło rzesze fanów i otrzymało wiele propozycji koncertowych na prestiżowych festiwalach (m.in. Metalmania 86 i 87, Rockowisko 86), w niczym nie odstając od zachodnich gwiazd pokroju Helloween, Running Wild czy Overkill. Konsekwencją tych poczynań dla Turbo były znakomite recenzje w prestiżowych wydawnictwach typu „Kerrang”, liczne koncerty poza granicami kraju oraz kontrakty z Metal Mind Productions i zachodnią Noise Records, wówczas jedną z najważniejszych wytwórni metalowych w Europie.

Dziś po trzydziestu latach od premiery „Kawalerii” chcąc upamiętnić ten szczególny okres w historii polskiej muzyki metalowej muzycy Turbo postanowili wykonać kultowy materiał w całości od początku do końca na nadchodzących koncertach, co nastąpi po raz pierwszy w historii w ramach koncertowego tournee zespołu.

Ten szczególny fakt celebracji 30-lecia albumu oraz rozpoczęte już prace nad biografią Turbo cofają przy okazji muzyków pamięcią do wielu szczególnych wspomnień z tamtego okresu:

Wojciech Hoffmann: Jestem przekonany, że ta trasa to będzie naprawdę coś wyjątkowego, bo taka też jest ta cała płyta. To jeden z kilku najważniejszych metalowych albumów ubiegłego wieku w Polsce, a może nawet i tego wieku bo przecież zespołów o stricte podobnej do Turbo stylistyce jest tutaj nadal niewiele. A sama „Kawaleria…” to były wspaniałe czasy. My starsi mamy co wspominać. Być może młodzi też, ale teraz to wszystko wygląda inaczej i jest dużo łatwiej. W tamtych latach walczyło się o wszystko – pałeczki, struny, o sprzęt i to rodziło tysiące przeróżnych sytuacji. Czasami dramatycznych, a czasami śmiesznych… Ważne, że dziś po latach my sami zawsze znakomicie czujemy się wciąż wykonując te riffy. Tak, zdecydowanie wciąż jest w tym coś z magii!

Bogusz Rutkiewicz: Myślę, że ta płyta ma wielką moc w sobie w postaci wyjątkowego brzmienia,  świetnych riffów i  niebagatelnych melodii. Przy jej tworzeniu towarzyszyła nam wielka chemia i euforia – czuliśmy, że robimy coś wyjątkowego i pewnie te wszystkie uczucia przełożyliśmy potem na dźwięki, co stworzyło tą magię i unikalny rezultat.. Okres „Kawalerii Szatana” był naprawdę szczególny – muzyka metalowa była w rozkwicie, a w naszym zespole było dobrze jak nigdy wcześniej. To była recepta na sukces, poparta długą i ciężką pracą.

W swym założeniu trasa „Back To The Past” jest swoistym ukłonem w kierunku fanów zespołu, przez co ma szczególne znaczenie dla tych wszystkich, którzy z racji młodszego wieku nie mieli dotychczas możliwości uczestniczyć w tamtych pamiętnych wydarzeniach bądź dla tych, którzy dziś chcieliby raz jeszcze cofnąć się w czasie i stać się częścią jakże szczególnego okresu w historii polskiej muzyki metalowej.

Wojciech Hoffmann: Dopiero XXI wiek pokazał nam wyjątkowość tego materiału. Po naszym powrocie na scenę nagle okazało się, że ludzie bez przerwy domagają się tamtych utworów. Obok starych fanów zaczęło napływać nowe pokolenie, które nie było jeszcze znudzone i szukało czegoś, co ich zaskoczy i tak oto trafili na „Kawalerię…”. Ludzie tego potrzebowali i wtedy zdaliśmy sobie sprawę z faktu, że jest to wyjątkowa pozycja w naszym repertuarze.

Bogusz Rutkiewicz: Najbardziej cieszy i zaskakuje mnie to, że po latach wciąż gramy i to na takim wysokim poziomie. Obecny skład z wokalistą Tomkiem Struszczykiem i perkusistą Mariuszem Bobkowskim ma w sobie ogromny heavy metalowy potencjał. Mamy już trzecie pokolenie fanów i nie jesteśmy postrzegani jako okolicznościowa ciekawostka z tamtych lat, a jako solidnie funkcjonujący zespół, który wciąż stać na doskonałe koncerty.

Gościem specjalnym na całej trasie „Back To The Past” będzie znakomita formacja Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego – coraz bardziej zaznaczająca swoją pozycję na mapie klasycznego heavy metalu w Polsce.

Lider Turbo Wojciech Hoffmann przyznaje:
To bardzo sprawny zespół z niesamowitym potencjałem, co już niebawem w pełni potwierdzi ich sensacyjny debiut „When The Rain Comes Down”. Udział w trasie grupy Internal Quiet odebrałem z dużą radością, bowiem od zawsze staram się dobierać do pakietu artystów w  pełni profesjonalnych, posiadających niezbędny kunszt i umiejętności.

Bogusz Rutkiewicz: To bardzo dobry zespół a dla nas jest niezwykle ważne aby grupy wspomagające tournee prezentowały należyty poziom muzyczno-organizacyjny. W  przypadku Internal Quiet będą nas wspierać młodsi zawodowcy! Fajnie, że zagramy razem aż tyle koncertów bo to przesympatyczni ludzie z którymi już teraz mamy doskonały kontakt.

Sławomir Papis (Internal Quiet):  Wspólna trasa koncertowa z zespołem Turbo to dla nas duże wyróżnienie, bo sami od wielu lat wiernie kibicujemy twórczości tej żywej legendy muzyki metalowej w Polsce. Tak obszerne swym zasięgiem tournee to również duże wyzwanie emocjonalne i stricte muzyczne, bo trzeba się wznieść na najwyższy poziom by w zestawieniu z dorobkiem Turbo, a zwłaszcza z „Kawalerią Szatana”, zabrzmieć możliwie perfekcyjnie i przekonująco. Będziemy promować swoją debiutancką płytę „When The Rain Comes Down”, w której to wartość intelektualną, muzyczną i produkcyjną włożyliśmy wiele wysiłku. Najważniejsze, aby nasz występ i muzyka spodobała się publiczności, bo to najważniejsza sprawa na obecnym etapie działalności Internal Quiet. Pozdrawiam i zapraszam na nadchodzące koncerty!

IQ-SignZespół Internal Quiet powstał w maju 2011 roku w Aleksandrowie Łódzkim z inicjatywy Sławomira Papisa (gitara prowadząca) i Andrzeja Kostrzewy (bas). W latach 2011-2013 grupa zagrała kilkanaście koncertów, dzięki zdobyła niezbędne doświadczenie sceniczne i klubowe. Przełomowym momentem dla Internal Quiet okazał się festiwal „Summer Dying Loud” w 2012 roku, gdzie zespół prezentując jeszcze instrumentalne wersje swoich nagrań otrzymał doskonałe  recenzje od publiczności jak i zgromadzonych mediów. Od tamtego okresu zespół zdążył zagrać wspólne koncerty z takimi zespołami jak Turbo, Hunter, Virgin Snatch, Mech, Riverside, Dezerter i wiele innych.

Internal Quiet prezentuje intrygującą muzykę z pogranicza klasycznego metalu i hard rocka z drobnymi naleciałościami nurtu AOR oraz metalu progresywnego o gęstym brzmieniu gitar i sekcji rytmicznej wspartych nietuzinkowym wokalem. Grupa czerpie inspiracje i energię z amerykańskiej i europejskiej szkoły grania progressive power spod znaku Stratovarius, Queensrÿche czy Pretty Maids. Debiutancki krążek zespołu „When The Rain Comes Down” ukaże się wczesną jesienią 2016.

Bilety
35 zł – przedsprzedaż
45 zł – w dniu koncertu

Miejsca siedzące – tylko antresola:
45 zł – przedsprzedaż
55 zł – w dniu koncertu

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl