Program

03 styczeń 2018, środa, godz.20:00

TANGHETTO (Argentyna)

saRAD_8250

Najważniejszy zespół współczesnej sceny tangowej Buenos Aires powraca do Blue Note! Muzyczny język Tanghetto tworzy fuzja dźwięków pochodzących z różnych źródeł (tango, rytmy latynoskie i elektronika). Bandoneon występuje często w roli wokalisty, a towarzyszą mu inne instrumenty akustyczne oraz szeroki wachlarz brzmień wytwarzanych przez syntezatory i samplery.

W czasie koncertu tango zatańczy mistrzowska para Agata Czartoryska i Michał Kaczmarek z Casa Buena!

W 2004 roku zespół wydał swój debiutancki album EMIGRANTE, który zainicjował nową falę we współczesnym tangu. Progressive Tango – najnowszy, siódmy już, album grupy TANGHETTO – zdobył dla zespołu szóstą nominację do Nagrody Gardela, najważniejszych odznaczeń przemysłu muzycznego Argentyny, których dwie statuetki zespół już otrzymał za oryginalność i innowacyjność w tak wiekowym już stylu.

Tanghetto eksperymentuje z różnymi i czasami rozbieżnymi elementami muzycznymi, które w tangu należy nazwać progresywnymi. Tango klasyczne wzbogacane jest szczyptami rocka, funku i jazzu. Tytuł albumu, według Maxa Masriego, lidera zespołu, odnosi się do otwartej na nowości postawy zespołu, który odważnie tworzy współczesne tango.

Tanghetto jest bez wątpienia zespołem, który oprócz pionierskiego łączenia muzyki Buenos Aires z dźwiękami elektronicznymi, wyniósł zamysł muzyki neotango na wyżyny. Obchodził swoje dziesięciolecie, mając na koncie wydane 7 albumów studyjnych (wszystkie osiągnęły w Argentynie status złotej lub platynowej płyty), DVD z koncertu na żywo, podwójny album na żywo, ścieżki dźwiękowe, sześć nominacji i dwie zdobyte statuetki Muzycznej Nagrody Gardela (2009 i 2012) oraz trzy nominacje do nagród Latin Grammy.

Zaprezentowali swoją muzykę w ponad 25 krajach świata i wciąż zaskakują innowatorskimi nagraniami studyjnymi, jak również nadzwyczajnymi widowiskami audiowizualnymi, które zawierają w sobie także elementy tańca. Często też zaskakują publiczność zaproszonymi gośćmi.

Zespół, którego liderem jest Max Masri – najmłodszy i ostatni z uczniów legendy tango, Virgilio Expósito – uczcił dziesięciolecie swojej kariery artystycznej wydaniem podwójnego albumu „Vivo”, na który składają się utwory nagrane w 10 miastach świata podczas ostatnich 5 lat. Obydwie części płyty „Vivo” były oddzielnie nominowane do Nagrody Gardela, a część „Milonguero” została nagrodzona w kategorii Najlepszy album tanga alternatywnego. Tym samym zespół zdobył drugą statuetkę w swojej historii.

– Wydawałoby się, że to zaledwie wczoraj eksperymentowaliśmy w studiu, tworząc muzykę, która zdawała się być herezją, a okazała się być naprawdę nowym i autentycznym brzmieniem – mówi Masri. – W ciągu tych ponad 12 lat mieliśmy okazje przeżywać najsilniejsze z emocji: zdobyliśmy Nagrody Gardela, rywalizowaliśmy z Yo-Yo Ma na Grammy, występowaliśmy w BBC czy w Chicago Symphony Hall, graliśmy dla 500 par tańczących tango w Tate Gallery w Londynie podczas jednego z ważniejszych festiwali, jak również dzieliliśmy scenę z postaciami takimi jak Gilberto Gil czy Carlinhos Brown w Rio, a graliśmy w tak różnych miejscach jak Ciudad Juárez czy Ateny w momencie wybuchu greckiego kryzysu.

Nazwa Tanghetto (połączenie słów „tango” i „ghetto”), jak i idea stojąca za pierwszą płytą “Emigrante” (pol. „Emigrant”), mają swe źródło w doświadczeniach przeżytych w Małych Argentynach, społecznościach Argentyńczyków żyjących na emigracji.
– To właśnie ci emigranci podczas wielu naszych występów w różnych częściach świata podchodzą do nas i opowiadają nam, jak na różne sposoby nasza muzyka była dla nich ważna w trudnych momentach ich życia prowadzonego z dala od rodzinnego kraju. Jest to zawsze dla nas ogromny, nieporównywalny z niczym, zaszczyt – mówi Masri.

Bilety
65 zł – pierwsza pula
80 zł – druga pula

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl