Program

16 marzec 2022, środa, godz.20:00

Robert Kasprzycki: „Mała Łazienkowa”

robert-kasprzycki

Najbliższy koncert Roberta Kasprzyckiego w Blue Note będzie koncertem wyjątkowym z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze to powrót do kultowego Blue Note, po drugie to powrót po przerwie covidowej, po trzecie to powrót do ojczystej Wielkopolski, po czwarte zaś to powrót do solowego grania z gitarą.

Robert Kasprzycki, artysta krakowski, choć jak czasami żartuje „Wielkopolanin na uchodźstwie”, zaprezentuje zatem piosenki z najnowszej płyty „Mała Łazienkowa”, piosenki będące wizją dzieciństwa spędzonego nad Wartą, w Śremie, przy ulicy Małej Łazienkowej.
Mimo że w centrum uwagi pojawi się najnowszy album, nie zabraknie oczywiście piosenek z całej twórczości, i liryki przeplatającej się z żarem i żartem, co oczywiście nie będzie zaskoczeniem dla poznańskiej publiczności, która doskonale wie, że każdy koncert Kasprzyckiego to przynajmniej dwie godziny spędzone w innym, lepszym wymiarze.

Robert Kasprzycki zadebiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie , gdzie zdobył pierwszą nagrodę oraz stypendium przyznawane autorowi najlepszych tekstów. Jego debiutancka płyta „Niebo do wynajęcia” była  nominowana do Fryderyka, a piosenki, które się na niej znalazły do dziś stanowią kanon, bez którego nie może się obyć konkurs piosenki poetyckiej, śpiewogranie w schronisku czy zarobkowe granie „na streecie”.

Jest artystą niezwykle wszechstronnym – ukuł kiedyś dla swych działań określenie „człowiek rekonesansu” – próbował bowiem wielu gatunków i dróg artystycznej samorealizacji. Śpiewał piosenki Okudżawy, Cohena i Brassensa, pisał ballady, tłumaczył Doorsów, grał grunge na festiwalach rockowych, zakładał kapele i kabarety. Swego czasu bardzo intensywnie współpracował z grupą folkową Carrantuohill, z którą nie tylko nagrał piosenkę na fenomenalnej płycie Inis (obok Kuby Badacha, Staszka Soyki i Anity Lipnickiej) ale także zagrał kilkadziesiąt wspólnych koncertów, w kraju i poza jego granicami.

W jego muzyce odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było smakowitą mieszanką flamenco, jazzu, bossanovy i muzyki folk, „Światopodgląd” – dowodem flitru z wrażliwością rockową,  „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” kwintesencją własnego stylu, łączącego męski liryzm z drapieżną energią. Wspomniany wcześniej „Kasprzycki/Śmigły” nawiązuje stylistycznie do muzuki Międzywojnia, zaś „Mała Łazienkowa” do dobrych dylanowskich wzorców „poeta i gitara”.

Jednak prawdziwym atutem Kasprzyckiego są jego koncerty. To w kontakcie z publicznością, najpełniej widać jego sceniczną charyzmę, zaś energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy. Kasprzycki zawsze gra na 100 procent, a zmienna track-lista oraz dynamiczna interakcja z publicznością, sprawiają, że jego koncerty stają się niezapomnianym przeżyciem. Dość powiedzieć, że standardowa długość koncertu to dla niego i jego ekipy zaledwie rozgrzewka.

Bilety
45 zł – pierwsza pula
55 zł – druga pula - w dniu koncertu

Bilety dostępne są w biurze klubu, Centrum Informacji Kulturalnej oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl