Program

13 grudzień 2014, sobota, godz.20:00

RAFAŁ SARNECKI BROOKLYN QUINTET NOWI MISTRZOWIE

Rafal Sarnecki - photo 14b (by John Guillemin)

Koncert promujący najnowszą płytę Rafała Sarneckiego „Cat’s Dream” – nagraną w Nowym Jorku dla uznanej wytwórni Brooklyn Jazz Underground Records. Gitarzysta po raz pierwszy w Polsce wystąpi ze swoim amerykańskim zespołem, w skład którego wchodzą czołowi muzycy nowojorskiej sceny jazzowej. 18.00 – warsztaty dla młodych muzyków, po koncercie – jam session

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONCERTU

 

Na początku października 2014 na rynek trafiła nowa płyta Rafała Sarneckiego – jednego z czołowych polskich gitarzystów jazzowych, który mieszka w Nowym Jorku i odnosi liczne sukcesy na amerykańskiej scenie muzycznej. Album “Cat’s Dream” to trzeci krążek w dorobku artysty.

 

aRafal Sarnecki - photo 18 (by John Guillemin)Rafał Sarnecki – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Od 2005 roku mieszka i występuje w Nowym Jorku. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w jedenastu krajach Europy, w Chinach, Korei Południowej, Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i amerykańskiej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Michael „Patches” Stewart, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Aga Zaryan czy Adam Pierończyk.

Już w 2002 roku został zauważony na Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych “Guitar City 2002″, gdzie zdobył pierwszą nagrodę. W 2005 roku otrzymał stypendium na wydziale jazzu w New School University w Nowym Jorku. Studiując na prestiżowej uczelni pobierał lekcje u takich mistrzów jak Paul Bollenback, Peter Bersnstein czy Adam Nussbaum. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY.

Rafał nagrał trzy płyty prezentujące jego kompozycje autorskie. Pierwszy album „Songs From a New Place” wydany w 2008 roku był nominowany do nagrody FRYDERYK 2009. Druga płyta zatytułowana „The Madman Rambles Again” została wydana w 2011 przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni, są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Esperanza Spalding. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił “The Madman Rambles Again” wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo “Hi-Fi i Muzyka” przyznało płycie “Wyróżnienie Roku 2011”. Jesienią 2014 nakładem amerykańskiej wytwórni Brooklyn Jazz Underground Records ukazał się trzeci album  Rafała zatytułowany “Cat’s Dream”.

„Rafał Sarnecki to kompozytor i muzyk o którym na pewno usłyszymy. Czuje się nowojorski touch” – Tomasz Stańko

Lucas Pino - photo by Lauren DesbergLucas Pino –  pochodzący z Phoenix w stanie Arizona (USA) saksofonista i kompozytor Lucas Pino jest nazywany objawieniem młodej nowojorskiej sceny jazzowej. Ceniony za wirtuozerię oraz bogactwo harmoniczne i melodyczne, często wymieniany jest jako jeden z  najbardziej oryginalnych instrumentalistów swojego pokolenia. Już jako nastolatek występował z gwiazdami lokalnej sceny jazzowej w rodzinnym Phoenix w stanie Arizona. W 2007 roku otrzymał stypendium, aby kontynuować swoją edukację w Nowym Jorku, gdzie ukończył wydziały jazzu w The New School University oraz w słynnej Juilliard School of Music, gdzie miał okazję studiować u boku takich mistrzów jak Ron Blake, czy Chris Cheek. W 2008 roku Lucas wydał ze swoim kwintetem pierwszy album zatytułowany “Yellow Flower with Snail”. W 2009 roku Lucas założył dziewięcioosobowy zespół instrumentalny Lucas Pino No-Net Nonet, w którego skład wchodzą czołowi muzycy młodej nowojorskiej sceny jazzowej. Zespół występuje regularnie w legendarnym klubie “Smalls” na Manhattanie.

 

 

Glenn ZaleskiGlenn Zaleski – pianista Glenn Zaleski pochodzi z Boylston w stanie Massachusetts. Obecnie mieszka w Nowym Jorku regularnie występując w zespołach takich muzyków jak Ravi Coltrane, Ari Hoenig, Lage Lund, Ben Van Gelder czy Melissa Aldana. W 2011 roku był finalistą prestiżowego konkursu Thelonious Monk International Piano Jazz Competition. W tym samym roku został również zakwalifikowany do finału słynnego konkursu 2011 APA Cole Porter Fellowship in Jazz. Po ukończeniu studiów w New School University kontynuował edukację na wydziale jazzu w New York University, gdzie jednocześnie  pracował jako wykładowca.

 

 

 

 

aRick RosatoRick Rosato – pochodzący z Montrealu basista Rick Rosato w 2007 roku przyjechał do Nowego Jorku, aby studiować w New School University doskonaląc swój warsztat u takich mistrzów jak Larry Grenadier czy Matt Brewer. Jest uznawany ze jednego z największych wirtuozów kontrabasu młodego pokolenia w Nowym Jorku. Występował z takimi muzykami jak Ari Hoenig, Jeff Ballard, Aaron Parks, Aaron Goldberg czy Gilad Hekselman.

 

 

 

 

 

 

 

Colin StranahanColin Stranahan – urodzony w Denver w stanie Colorado, Colin Stranahan mimo młodego wieku jest obecnie  jednym z czołowych perkusistów jazzowych na nowojorskiej scenie muzycznej. Współpracował jako sideman z takimi muzykami jak Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kurt Rosenwinkel, Terence Blanchard, Johnathan Kreisberg. W 2012 roku otrzymał trzecią nagrodę w słynnym Thelonious Monk Competition uznawanym za najbardziej prestiżowy konkurs muzyków jazzowych na świecie. Oprócz licznych płyt, które nagrał jako sideman, ma na swoim koncie również trzy płyty autorskie oraz dwie płyty z zespołem Stranahan/Zaleski/Rosato, którego jest współliderem.

 

 

 

 

 

Każde spotkanie z cyklu Nowi Mistrzowie składa się z trzech elementów: 

18.00 – Warsztatów dla młodych muzyków – poświęconych w pierwszej części udziałowi w konkursach muzycznych – sposobom przygotowania zgłoszeń, współpracy z muzykami akompaniującymi, doborowi konkursowego materiału, a także elementom autoprezentacji i promocji własnej twórczości.  Druga część spotkania poświęcona będzie sprawom stricte muzycznym. Udział w warsztatach jest bezpłatnych dla wszystkich chętnych osób. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń przesłanych e-mailowo na adres klub@bluenote.poznan.pl.

20.00 – Koncert zespołu – z zagwarantowanym bezpłatnym wstępem dla uczestników warsztatów.

Jam session – po koncercie wspólne muzykowanie członków występującego wcześniej zespołu i uczestników warsztatów oraz wszystkich chętnych muzyków. W jego ramach uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić w praktyce umiejętności wyniesione z warsztatów, ale także w czasie gry skonfrontować swoje umiejętności z najlepszymi.  Udział w jam session jest bezpłatny.

 

Cykl Nowi Mistrzowie dofinansowany jest ze środków Miasta Poznania

 

Poznan Know How

 

oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy

 

Rafał Sarnecki – gitara, Lucas Pino (USA) – saksofon tenorowy, klarnet basowy, Glenn Zaleski (USA) – fortepian, Rick Rosato (Kanada) – kontrabas, Colin Stranahan (USA) – perkusja
Bilety

dostępne: CIM, Skład Kulturalny w Galerii MM, salony Empik, Rock Long Luck oraz przed koncertem