Program

18 stycznia 2016, poniedziałek, godz.20:00

PGR feat. MARC BERNSTEIN XIX Dzień Judaizmu

bernstein

To autorski projekt lidera wyrażający myśl o spotkaniu kultur, podczas którego rozmawia się językiem jazzu. W tej pojemnej koncepcji mieszczą się dialog muzyki polskiej, żydowskiej i latynoskiej, poezja Brunona Schulza, motywy biblijne, czy hip-hopowy free-style.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu

 

Można się o tym przekonać słuchając 2 wydanych już płyt, które znaczą historię od powstania PGR w 2008 roku. Pierwsza z nich „Enthuzjazzm” wydana w 2011 roku to egzotyczny mix muzyki klezmerskiej, latynoskiej i jazzu, na której wystąpił m.in. raper „Wujek samo Zło”, to w pewnym sensie ukłon w stronę Johna Zorna – muzycznego postmodernisty, którego 2 utwory znajdują się na płycie. Kolejny, wydany rok temu album „Poezjazz” , to przede wszystkim bardziej osobisty wymiar muzyki z tytułami odnoszącymi się do ukochanych osób (Song for Basia), ale także poetyckie teksty „Pieśni nad Pieśniami” i Brunona Schulza. Obie płyty zostały nagrane z izraelską saksofonistką Sagit Zilberman, która jest nie tylko gościem na płytach, ale także ich współautorką. Z zespołem współpracowali także Regis Molina Reynaldo – kubański „brylant” saksofonu, Maciej Sikała, czy Cezary Konrad.

PGR dwukrotnie otrzymał grant Berklee College of Music, jego muzyka była puszczana w UK Jazz Radio, a z ważniejszych scen na których zespół wystąpił można wymienić Festiwal Jazz w Ruinach, Festiwal Jazz od Nowa, Letnia Akademia Jazzu, Flugery Lwowa, Jazz Schmiede, Teatr Agnieszki Osieckiej, Festiwal Kolory Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich i Parlament RP. Tym razem gościem zespołu będzie Marc Bernstein, którego rodzinne korzenie sięgają Radomia. Stamtąd podczas I wojny jego rodzina wyemigrowała do USA. Ten światowej klasy saksofonista, również docenia wpływ kultur (żydowskiej, polskiej, ukraińskiej i amerykańskiej), które w sobie nosi, czemu dał temu wyraz wydając płytę „Kibrick 5:2”.

Najnowszy Projekt Grzegorza Rogali feat. Marc Bernstein zapowiada dialog osób, których wiele łączy…

Marc Bernstein
Światowej sławy saksofonista, kompozytor, nauczyciel. Absolwent słynnego Berklee College of Music. W swojej karierze zagrał u boku takich sław jak Branford Marsalis, Michael Brecker, Hal Galper, Billy Cobham i Joey Calderazzo.
Występował w słynnych jazzowych składach Chico Hamilton’s Band, Electric Quartet czy Kluvers Big Band, gdzie wspołpracował z Bobem Mintzerem, Billem Dobbinsem, Edem Neumeisterem, Larsem Janssonem, Dennisem Mackrelem czy Deborah Brown. O jego klasie i kunszcie świadczy fakt, iż koncertował w najsłynniejszych nowojorskich klubach: Blue Note, Avery Fischer Hall, Sweet Basil, Mikells oraz Apollo Theater.Obecnie aktywnie koncertuje i inspiruje młodych adeptów jazzu jako rektor prestiżowego The Southern Danish Conservatory of Music. (przeczytaj więcej)

Mike Parker
Urodzony w Nowym Jorku. Wystąpił m.in z takimi muzykami jak: John Scofield, Chris Potter, Antonio Sanchez i Eric Harland. Tworzy i wspołtworzy takie zespoły jak: Nat Osborn Band, Arctica, Unified Theory, Trio Theory.

Grzegorz Rogala
Puzonista kompozytor, aranżer. Absolwent Jazz Institut Berlin. Stypendysta Berklee College of Music (Boston). Studiował u Jiggsa Whighama, kierownika Big-Bandu BBC oraz Phila Wilsona. Osiągnięcia: indywidualne wyróżnienie na festiwalu FAMA (2005 r.), laureat festiwali: Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award (z zespołem Kattorna – 2006 r.). Członek międzynarodowego big bandu European Colours Jazz Orchestra (2008 r). Laureat nagrody „Phil Wilson Award” (2009 r). Lider wielu projektów – m.in.: PGR. PGR&Zilberman, Inspired by Miles.

Kamil Miszewski
Absolwent Studium Jazzu w Warszawie i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na stałe koncertuje z Witold Janiak Trio, z którym nagrał dwie płyty, w tym „Cinema meets Jazz” nagrodzoną tytułem „Trójkowej płyty Tygodnia”. Ostanio z tym samym zespołem koncertuje kolejnym albumem „Zagrajcie Swoją Muzykę”.
Na swoim koncie ma uczestnictwo w wielu festiwalach jazzowych w kraju (min. Rawska Wiosna Jazzowa, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu), i za granicą (Stuttgard Nacht, International Festival Castelfidardo).

 

Na ten koncert obowiązują rabaty z kartą

empik_schooltargi

 

 

Marc Bernstein – saksofony, altowy i sopranowy, Grzegorz Rogala – puzon, Mike Parker – kontrabas, Kamil Miszewski – perkusja
Bilety
40 zł
dostępne w sprzedaży on-line:

kup bilet na bluenote.poznan.pl