Program

26 listopad 2020, czwartek, godz.19:00

Nowi Mistrzowie: Kacper Smoliński Quartet – koncert przełożony

Kacper Smoliński Quintet

Koncert odbędzie się innym terminie. Wkrótce więcej informacji.

Uwaga! Koncert rozpocznie się o godz. 19.00! Zakupione bilety zachowują ważność – nie jest wymagana żadna aktywność z państwa strony!

Lider kwartetu – Kacper Smoliński – to jeden z niewielu w Polsce, jak i na świecie, jazzowych harmonijkarzy. Pracując i rozwijając swoje indywidualne brzmienie stworzył on w 2020 roku zespół, złożony z czołowych polskich muzyków ze świata jazzu i klasyki.  Każdy z członków kwartetu ma swój osobliwy głos, który choć niezależny, przenika się momentami z pozostałymi tworząc spójną całość. Ideą tej grupy o niepowtarzalnym instrumentarium, jest tworzenie muzyki, która współgra ze współczesnym światem pozbawionym głównego nurtu, światem, w którym gatunki i stylistyki zacierają między sobą granice. To synteza bogatych i różnorodnych doświadczeń członków zespołu, połączona z łagodnym brzmieniem oraz chęcią zaproponowania słuchaczowi ożywczego muzycznego doświadczenia.

Kacper Smoliński to jeden z niewielu na polskiej i międzynarodowej scenie jazzowych harmonijkarzy. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Jazz-Institut Berlin w klasie harmonijki jazzowej. Jest laureatem licznych nagród indywidualnych (wyróżnienie na Internationale Jazzwoche Burghausen 2019, nagroda indywidualna na Jazz Nad Odrą Festival 2018 czy II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2017). Współtwórca docenianego na wielu festiwalach i konkursach zespołu Weezdob Collective (m.in. Grand Prix Jazz nad Odrą 2018, Grand Prix Blue Note Poznań Competition 2016), członek Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. W 2018 roku otrzymał stypendium Młoda Polska oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2020 roku w ankiecie magazynu Jazz Forum zajął pierwsze miejsce w kategorii instrumentów różnych. Krzysztof Herdzin skomponował z dedykacją dla niego Koncert na harmonijkę, który wykonał m.in. z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” (2020 r.). Brał udział w wyjeździe do USA w ramach Jazz Forum Talents. W 2020 był wykładowcą podczas warsztatów jazzowych w Chodzieży.

Krzysztof Lenczowski to wiolonczelista i kompozytor, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2010 roku członek obsypanego nagrodami kwartetu smyczkowego Atom String Quartet. Wraz z własnymi zespołami, a także jako muzyk sesyjny, nagrał ponad 50 płyt, w tym dwa autorskie albumy „Internal Melody” (pierwszą polską płytę jazzową sygnowaną nazwiskiem wiolonczelisty, która w 2016 roku została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”), oraz „Rzeczy osobiste” (2018 r.) W latach 2014 – 2018 pięciokrotnie zwyciężał w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii instrumenty różne. Lenczowski współpracował z takimi artystami, jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Jason Moran, Gil Goldstein, Paolo Fresu, Jerzy Maksymiuk, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Marek Moś, Kayah, a także z zespołami: Lutosławski Piano Duo, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Elbląska Orkiestra Kameralna, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Filharmoni Szczecińskiej, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego oraz Zakopower czy Motion Trio.

Michał Martyniuk jest pianistą, klawiszowcem, kompozytorem, aranżerem i producentem. Ukończył studia o kierunku jazzowym, uzyskując dyplom Jazz Performance na Uniwersytecie w Auckland. Współpracował z wieloma znanymi artystami m.in. w Australii i w Nowej Zelandii. W 2019 roku otrzymał stypendium artystyczne Miasta Szczecina. W tym samym roku był nominowany do Nagrody Fryderyk 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku za płytę „Nothing to Prove”. Był również nominowany do nagrody NZ Music Awards 2020 w kategorii The Best Jazz Artist. Tym samym znalazł się w gronie najlepszych jazzmanów Nowej Zelandii. Nominacja przyznana została za ostatnią jego płytę pt. „Resonate”. W marcu 2019 roku miał okazję zagrać na scenie szczecińskiej Filharmonii w ramach Szczecin Jazz Festiwal 2019, a podczas trasy koncertowej w maju 2019 zagrał ze swoim składem na festiwalach w Kuala Lumpur, w Wietnamie oraz na festiwalu jazzowym w Manili na Filipinach. Michał Martyniuk jest m.in. laureatem drugiego miejsca w ramach Made In NY Jazz Competition 2018, wystąpił także podczas finałowego koncertu w Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku, kiedy to zagrał na jednej scenie z Randym Breckerem, Johnem Patituccim oraz pozostałymi laureatami konkursu.

Bartek Miler to urodzony w Paryżu muzyk – multiinstrumentalista, który swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej wykorzystuje w różnych eksperymentach i projektach muzycznych. Jest artystą wszechstronnym praktykującym różne style i obracającym się w kontrastowych dziedzinach muzyki. W 2017 roku ukończył studia magisterskie w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Lyonie, we Francji, w klasie perkusji prowadzonej przez wybitnego międzynarodowego solistę i pedagoga Jean Geoffroy. Obecnie jest asystentem klasy perkusji klasycznej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kończy doktorat. Od 2011 roku współpracuje z Poznańską Filharmonią. Występował z orkiestrą Adama Sztaby i jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Współpracuje również jako trio z gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim i akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem. Jest wielokrotnym stypendystą miasta Poznania za swoją działalność kompozytorską i wykonawczą. W 2015 roku był laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Czynnie udziela się w środowisku artystycznym, bierze udział w licznych konferencjach, koncertach, festiwalach, konkursach i przesłuchaniach jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Jest laureatem wielu konkursów m.in.: w 2013 roku otrzymał I i II nagrodę dwóch międzynarodowych solowych konkursów perkusyjnych Italy Percussion Competition w Montesilvano, we Włoszech. W 2016 roku zdobył nagrodę Annelie na największym konkursie perkusyjnym na świecie TROMP International Percussion Competition Eindhoven przyznaną przez zewnętrzną komisje „młodych” za najlepszą osobowość muzyczną konkursu.

Każde spotkanie z cyklu Nowi Mistrzowie składa się z trzech elementów:
18.00 – warsztatowe spotkanie dla młodych muzyków z bezpłatnym udziałem dla wszystkich chętnych osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń przesłanych e-mailowo na adres klub@bluenote.poznan.pl
20.00 – koncert (uczestnicy warsztatów – wstęp wolny)
po koncercie – jam session

Cykl Nowi Mistrzowie został dofinansowany ze środków Miasta Poznania

Poznan

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.

Kacper Smoliński – harmonijka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela, Michał Martyniuk – fortepian, Bartek Miler – perkusja
Bilety
40 zł – normalne
20 zł – ulgowe (szkolne, studenckie, seniorskie)

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Kulturalnej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl