Program

07 październik 2016, piątek, godz.20:00

MARIANNA WRÓBLEWSKA i WŁODZIMIERZ NAHORNY

wróblewska-nahorny1

Legendarny duet polskiego jazzu ponownie w Blue Note!

Będzie to uczta zarówno dla miłośników jazzu, jak i wielbicieli dobrej muzyki. Wróblewska i Nahorny grali ze sobą przez wiele lat; występowali na krajowych i zagranicznych estradach, nagrywali razem płyty, m. in. rewelacyjny album „Privilege” z tekstami w jęz. angielskim Jacka Bromskiego. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku ich drogi artystyczne rozeszły się, ale od pewnego czasu znowu koncertują wspólnie!

Cała biografia artystyczna Marianny Wróblewskiej stanowi wędrówkę po różnych stylach muzycznych. Jednak głównym celem w zawodowym życiu wokalistki był i jest jazz. Debiutowała latem 1963 roku zostając laureatką tzw. „Złotej dziesiątki” II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Pierwszy poważny sukces jazzowy odniosła wiosną 1968 roku, uzyskując na Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu I nagrodę. W tym samym roku została okrzyknięta przez krytyków największą nadzieją polskiego jazzu. Jako pierwsza wokalistka jazzowa nagrała płytę długogrającą z serii „Polish Jazz”, która ukazała się w 1972 roku pod tytułem „Sound of Marianna Wróblewska”. Artystka występowała z Mieczysławem Koszem, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Kamińskim, Sławomirem Piwowarem. Współpracowała z zespołami Bizony, SBB, Old Timers, Rama 111. Koncertowała w ZSRR, NRD, RFN, USA, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Syrii, Bułgarii i na Węgrzech. Brała udział w licznych koncertach i festiwalach, m. in. kilkakrotnie na Jazz Jamboree i Sopot Molo Jazz Festiwal w 1998 r. (po którym na parę lat wycofała się z estrady). Swoistym powrotem Marianny Wróblewskiej na scenę był udział w projekcie „Śpiewając jazz”, którego premiera miała miejsce w listopadzie 2009 roku podczas Festiwalu Jazz Jamboree. Nagrała do tej pory siedem albumów, które dowodzą, że jest zjawiskiem nietuzinkowym, artystką o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Wielkich nazwisk czy też ważnych wydarzeń w życiu tej artystki jest wiele, ale dla Marianny Wróblewskiej najważniejsze zawsze były koncerty i możliwość bezpośredniego kontaktu z wielbicielami jej talentu, którzy wciąż zachwycają się jej wspaniałym, mocnym „czarnym” głosem i swobodą sceniczną.

Włodzimierz Nahorny – pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przeszedł wszystkie stopnie muzycznej edukacji, uzyskując absolutorium w klasie klarnetu w PWSM w Sopocie. Zadebiutował podczas studiów w 1959 roku, zakładając własny kwartet Little Four. Od tamtej pory nieprzerwanie istnieje na muzycznej scenie, odnosząc ogromne sukcesy; m. in. otrzymał I nagrodę solistyczną i zespołową na wrocławskim festiwalu Jazz nad Odrą w 1964 roku, w 1967 roku został uhonorowany I nagrodą na festiwalu jazzowym we Wiedniu. Nahorny jest muzykiem wszechstronnym, chętnie zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców. Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe i popularne piosenki. To on jest autorem muzyki do piosenki „Jej portret”, za którą w 1972 roku otrzymał I nagrodę na festiwalu w Opolu i która uważana jest za jedną z najważniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

 

 

Na ten koncert obowiązują rabaty z kartą

targi

 

 

Bilety
50 zł
dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl