Program

02 kwietnia 2017, niedziela, godz.19:00

ŁYSA GÓRA

lysa-gora-sesja-stylizowana-ciemne-tlo-1

Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem.

Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami „przeszkadzajek” i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.

Zespół powstał w Piasecznie w 2012 roku. Został stworzony przez trójkę pasjonatów muzyki (Marta Jędrzejczyk – wokal, Krystian Jędrzejczyk – perkusja, Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal), którzy śpiewając pewnego wieczoru przy ognisku pieśni ludowe, postanowili połączyć muzykę folkową z ciężkimi brzmieniami. Do tria wkrótce dołączyli: Piotr Maleszyk – bas,  Krzysztof Rukat – gitara, oraz  Grzegorz „Laser” Lasek, który urozmaicił muzykę tzw. przeszkadzajkami, czyli różnego rodzaju instrumentami perkusyjnymi. Jakiś czas później skład uzupełnił Dawid Bansiuk, który dodał do muzyki folkowy element w postaci partii fletu.

Zespół tworzył materiał dość szybko i intensywnie stawiając na tradycyjne folkowe pieśni słowiańskie połączone z  riffami rockowo – metalowymi okraszonymi brzemieniem fletu. Już w 2013 roku udało się im zarejestrować pierwszy album – „To i Hola” , który charakteryzowała mieszanką rocka, folku, metalu i progresywnej rytmiki. Album został zarejestrowany w Red Yeti Studio i  znalazły się na nim interpretacje i charakterystyczne dla zespołu aranżacje znanych pieśni m.in.: „Bogurodzicy” i pieśni „Idzie Żołnierz”. Pierwszy utwór stał się hymnem  Igrzysk Ognia i Stali, które odbyły się  latem 2013 roku w Warszawie, drugi został stworzony na potrzeby filmu „Ułani – Dzieje 2 Pułku”.

W 2015 roku zespół opuścił Dawid Banasiuk (flet) i został zastąpiony przez Sylwię Biernat, która wzbogaciła muzykę Łysej Góry brzmieniem skrzypiec. Grupa zaczęła intensywne prace nad kolejnym albumem. W 2016 roku kolejny muzyk – Piotr Maleszyk opuścił szeregi zespołu. Wkrótce zastąpił go na basie Paweł Piotrowicz, który wziął  aktywny udział w tworzeniu kolejnej płyty „Siadaj, Nie Gadaj” zarejestrowanej w warszawskim JNS studio na przełomie 2016/2017 roku.

Materiał drugiej płyty to również pieśni słowiańskie (polskie, bałkańskie, białoruskie i bułgarskie) zbudowane na bazie ciężkich riffów, partii skrzypiec, „przeszkadzajek”, kobiecych i niekiedy męskich wokali. Oprócz pieśni tradycyjnych, na płycie znalazł się jeszcze jeden autorski utwór zespołu – „Cepem Po Ryju”. Podobnie do pierwszego albumu, „Siadaj, Nie Gadaj” to mieszanka metalu, rocka progresywnego i folku. Różni się od pierwszej płyty doborem odrobinę innego instrumentarium – flet został zastąpiony skrzypcami,  pojawił się saz, cymbały i gościnnie trąbka. Częściej można usłyszeć też męskie chórki a w niektórych utworach pojawiły się elementy jazzu i psychodelii. Brzmienie drugiego albumu jest cięższe, ale nie pozbawione charakterystycznej dla zespołu melodyki, progresywnych aranżacji i rytmiki. W powstawaniu płyty wzięli również udział wokalista znany m.in. z projektu Lelek – Michał Rudaś i muzyk jazzowy Michał Wojnarski – trąbka. Na początku 2017 roku zespół podjął współprace z managerem Jarosławem Dudkiem.

Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal, Marta Jędrzejczyk – wokal, Sylwia Biernat – skrzypce, Krystian „Krystek” Jędrzejczyk – perkusja, Paweł Piotrowicz – gitara basowa, Krzysztof Rukat – gitara elektryczna, Grzegorz „Laser” Lasek – instrumenty perkusyjne
Bilety
20 zł – przedsprzedaż
30 zł – w dniu koncertu
miejsca siedzące + 10 zł (tylko antresola)

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej oraz w sprzedaży on-line:

kup bilet na bluenote.poznan.pl