Program

08 marca 2019, piątek, godz.20:00

Jerzy Małek: Black Sheep Jazzowy Dzień Kobiet

malek-quintet

Nowy album – „Black Sheep” – to kolejny rozdział w drodze muzycznej artysty, który łącząc dotychczasowe elementy jego twórczości zaskakuje nowymi pomysłami. Innowacyjne rytmy inspirowane najnowszymi trendami współczesnej muzyki począwszy od sceny alternatywnej, aż po pop to punkt wyjścia nowego projektu.

Jerzy Malek od ponad 20 lat jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy w polskim środowisku jazzowym, czego wyrazem były liczne nagrody, w tym nominacje do Fryderyków w kategorii najlepszy muzyk i kompozytor roku 2012.

Uznanie zdobył głownie jako wieloletni członek zespołów Zbigniewa Wegehaupta, Michała Urbaniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojtka Karolaka a także dzięki współpracy z gwiazdami jazzu amerykańskiego Gary Bartzem, Marią Schneider, Adamem Nussbaumem, Andy Middletonem i wieloma innymi. Będąc sidemanem artysta przez wiele lat doskonalił swój warsztat, zbierał doświadczenia muzyczne, oraz sceniczne. Na kolejnych nagraniach wraz z rozwojem gry na trąbce Jerzy poszerza także kontekst  swoich muzycznych aspiracji. Począwszy  od pierwszych płyt „By Five” 2000, „Gift” 2002, „Spirit of the time” 2004  pełnych wpływów bluesa i jazzu nowoczesnego głównego nurtu poprzez neo-funkowy „epizod” w postaci płyty „Bop Beat” 2005 aż po melodyczną czasem określaną mianem „europejskiej” płytę „Air” 2010.

Ostatnie dwa albumy wydane przez prestiżową polską wytwórnie muzyczną  Kayax; „Stalgia” 2014 i „Forevelle” 2017  bardzo sugestywnie zaznaczyły osobliwy kontekst stylistyczny muzyki Jerzego Małka łącząc dotychczasowe elementy z poprzednich nagrań  w jeden stały i charakterystyczny motyw estetyczny jego twórczości. Muzyka artysty wydaje się mieć swoisty wspólny mianownik, pomimo iż każda płyta stanowi odrębną opowieść. Przypomina narrację  kolejnych powieści Charlesa Bukowskiego, jak twierdzi żartobliwie sam twórca,
Projekt „Black Sheep” jest kolejnym rozdziałem w drodze muzycznej artysty, który łącząc dotychczasowe elementy jego twórczości zaskakuje nowymi pomysłami. Innowacyjne rytmy inspirowane najnowszymi trendami współczesnej muzyki począwszy od sceny alternatywnej, aż po pop to punkt wyjścia nowego projektu. Impresjonistyczna harmonizacja tematów, sonorystyczne brzmienia wynikające z osobliwych połączeń skal modalnych, bogata faktura melodyczna. A wszystko to zaledwie tylko prowokacja do niczym nie skrępowanej improwizacji, która w wypadku tego projektu aż eksploduje muzycznymi interakcjami.

Najnowszy projekt Jerzego Małka jest wydarzeniem wyjątkowym na polskim rynku aspirującym do wydarzeń tego typu w Europie zachodniej oraz USA zarówno ze względu na poziom artystyczny, jak i koncepcję stylistyczną, która nie ulega chwilowym tendencjom w muzyce tej części globu. „Black Sheep” to kolejna próba uniwersalnego, wręcz holistycznego podejścia do zagadnienia indywidualności jednostki w kontekście rozwoju sztuki XXI wieku a twórczości artysty.

 

Jerzy Małek – trąbka, flugelhorn, Radek Nowicki – saksofon tenorowy, Piotr Wyleżoł – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja
Bilety
50 zł – przedsprzedaż
65 zł – w dniu koncertu

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Kulturalnej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl