Program

15 marca 2017, środa, godz.20:00

JERZY GRUNWALD

Jerzy_Grunwald-web

Jerzy Grunwald, za granicą znany jako George&G – wokalista, kompozytor, producent muzyczny, związany niegdyś z gatunkiem folk rocka, a współcześnie z soft rockiem. Debiutował jako wokalista w zespole No To Co.

Następnie związał się z polską sceną bigbitową, aby zostać frontmanem grupy En Face, wykonującej harmonijnego folk rocka spod znaku The Byrds, America, a przede wszystkim Crosby, Stills and Nash. W takiej właśnie stylistyce utrzymany został najważniejszy album Grunwalda „Sennym świtem” (1975), proponując łagodne, akustyczne brzmienie, wieloczęściowe harmonie wokalne oraz melancholijne teksty oscylujące wokół tematyki wolności, samotności i poszukiwania sensu życia. Niektóre spośród ówczesnych nagrań zbliżają się w stronę progresywnego rocka oraz blues rocka zaakompaniowanego przez grupę Apokalipsa.

Nagrana w 1981 roku płyta Grunwalda i Janusza Hryniewicza (występującego pod pseudonimem John Hilton) „Try”, obok utworów utrzymanych w stylistyce i nurtu Americana, zawierała piosenki pop rockowe.

Współcześnie Jerzy Grunwald działa przeważnie za granicą, wykonując własne kompozycje soft rockowe i smooth jazzowe. Jak sam zauważa, obecne jego dokonania muzyczne prezentują kolejny etap artystycznego rozwoju, a przy tym zasadniczo odmienny styl od tego, który reprezentował w latach 70.

W wieku 15 lat debiutował jako perkusista. Początkowo (lata 1964–1967) występował w zespołach Ametysty, Monsuny (kwiecień 1965 – wygrana na I Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Katowicach), Ślęzanie oraz w grupie skifflowej w ramach zespołu Niebiesko-Czarni. Latem 1967 roku wszedł w skład grupy Piotra Janczerskiego No To Co. Z grupą występował do września 1970 r. W tym okresie muzyk nawiązał współpracę z Katarzyną Gertner biorąc udział w śpiewogrze „Janosik, czyli na szkle malowane”, z Klubem Piosenki ZAKR, a od stycznia 1971 r. z zespołem Ryszarda Poznakowskiego. Z formacją wziął w imprezie Karnawałowy Poznań nocą oraz dokonał nagrań radiowych. We wrześniu 1971 r. na bazie zespołu R. Poznakowskiego, J. Grunwald utworzył własny zespół En Face, a w roku 1972 został uznany w plebiscytach „Panoramy” i „Na przełaj” piosenkarzem roku.

W 1973 r. na zaproszenie Alana Freemana (legendarny prezenter Radia Luxembourg), Grunwald gościł w Londynie, gdzie nagrał z piosenkami „To Much To Say” / „Just For You”. Zespół En Face zakończył działalność pod koniec 1975 roku a piosenkarz w lutym 1976, zarejestrował singiel dla wytwórni CBS. Latem koncertował także w Belgii i Szwecji. Na stałe zatrzymał się w tym drugim kraju, gdzie nawiązał współpracę z Januszem Hryniewiczem (John Hilton), występując z nim w duetach Guitar Brothers oraz Grunwald & Hilton. Formacja zadebiutowała w 1977 roku singlem „Everyday Loves Her” / „Maria och Consuela”. Pozostałe płyty Jerzego Grunwalda z tego okresu to: „Try” (CBS, 1980) i „One More Day” (Warner Bros., 1982). Do kraju piosenkarz zawitał dopiero w 1981 biorąc udział w programie telewizyjnym pt. „Dobry wieczór – tu Łódź” (zaprezentował piosenki „Wanted Dead Or Alive” i „Tennessee Mama”), a później promował polską wersję albumu „Try”. Na MFP Sopot ’85 wystąpił z zespołem Grunwald Ice Band, natomiast na IMF Sopot ’92 pojawił się jako artysta solowy. Był także menedżerem grupy Bai Bang.

W 1993 roku przedsiębiorstwo Sonic wydało album na którym wokalista przedstawił premierowe, anglojęzyczne utwory w tym nowa wersja przeboju grupy No To Co – „Gwiazdka z nieba”. W kolejnych latach Jerzy Grunwald otworzył własne studio nagraniowe. Wydał płytę „So Much To Say” nagraną w 2006 r. i wydaną pod nazwą George & G; płyta była popularna w Malezji, Singapurze, Tajwanie, Hongkongu, a w lutym 2007 roku w Japonii; płyta sprzedała się łącznie w 200 tysiącach egzemplarzy. Polska edycja albumu „So Much To Say” ukazała się we wrześniu 2007 roku.

Na ten koncert obowiązują rabaty z kartą

targi

 

 

Bilety
40 zł – przedsprzedaż
50 zł – w dniu koncertu

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl