Program

12 maja 2019, niedziela, godz.19:00

Jeden koncert, dwie premiery – Immortal Onion i Paranoid Mind

Immortal Onion summer photo

Koncert promujący najnowsze materiały, dwóch oryginalnych zespołów, których muzyka w splocie eklektycznych dźwięków z pogranicza muzyki elektronicznej, jazzu, rocka, przeplata się z przemyślanymi i głęboko emocjonalnymi tekstami. Ich koncepcja grania sprawia, że należy się zapoznać z Immortal Onion i Paranoid Mind!

Część pierwsza koncertu

Immortal Onion to trio powstałe wiosną 2016 roku. Inspiracją dla utworzenia zespołu byli artyści tacy jak Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara czy Tigran Hamasyan. Sklasyfikowanie muzyki Immortal Onion okazuje się niemałym wyzwaniem, gdyż członkowie zespołu w swojej twórczości nie boją się nawiązywać do wielu gatunków. Mimo tak dużej rozbieżności stylistyk, w których się obracają, udało im się stworzyć własny, rozpoznawalny język. Charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami.

Artyści wystąpili m.in. Warsaw Summer Jazz Days, Festiwalu Jazz Jantar, Tudengi Jazz w Tallinie i Haapsalu, Langnau Jazz Nights w Szwajcarii, Nisville Jazz Festival w Serbii oraz Smida Jazz Festival w Rumunii, gdzie okrzyknięto ich „nową twarzą” na muzycznej Antygali Doki 2017.

„(…)album wysublimowany, a jednak pełen młodzieńczej energii. Przemyślany i dopracowany w detalach, a jednocześnie daleki od klasycznego spojrzenia na jazz. Najważniejszy wydaje się tu nastrój, który Immortal Onion fascynująco buduje, zmienia, cały czas tworząc wciągającą, filmową atmosferę.” – Jakub Knera, „noweidzieodmorza.com”

„(…) pomysłowe trio, którego pierwsza płyta to jeden z najważniejszych debiutów co najmniej ostatniego dziesięciolecia.” – Czesław Romanowski, relacja z Festiwalu Jazz Jantar

„Ich muzyka świadczy o ogromnej wszechstronności i wyobraźni, które podparte doskonałą techniką dają efekt iście wybuchowy.” – „Gazeta Magnetofonowa”

Tomir Śpiołek – fortepian, e-piano, Ziemowit Klimek – kontrabas, bass, elektronika, Wojtek Warmijak – perkusja

Część druga koncertu

Paranoid-Mind

Paranoid Mind to wielkopolski zespół progresywny, który w 2015 roku założyli Piotr Wtorek i Jeremiasz Baum. Od momentu powstania zespół pracował nad swoim pierwszym albumem – najpierw w duecie, a po długich poszukiwaniach, kiedy w 2016 roku do składu dołączył wokalista Michał Łakomy, a rok później basista Adam Wilczek – w kwartecie. 28 czerwca 2018 roku zespół wydał debiutancki album zatytułowany „Ascendence”.

To co tworzy „paranoiczny kwartet” nie jest łatwe do sklasyfikowania, bowiem mamy do czynienia z rockiem, elektroniką, eksperymentem, groove, jazzem i tym co nosi miano progressive. Dodatkowo grupa używa instrumentarium, które jest inne i ciekawe z tego powodu, że pozbawione gitary elektrycznej.

Istotną warstwą przekazu muzycznego jest też strona tekstowa utworów, poetycka, mroczna, wprost paranoiczna, zgłębiająca w strofach zakamarki ludzkiej psychiki, opowiadająca o uczuciach i emocjach, o przemijaniu, słabościach, zapomnieniu, zatraceniu, o pragnieniach, marzeniach, snach, wreszcie o miłości realizowanej w nienormatywnych stanach psychicznych. Obraz umysłu paranoicznego w rzeczy samej!

Piotr Wtorek – e-piano, fortepian, Jeremiasz Baum – perkusja, elektronika, Michał Łakomy – śpiew, Adam Wilczek – gitara basowa

Bilety
40 zł – pierwsza pula
50 zł – druga pula

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Kulturalnej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl