Program

19 październik 2019, sobota, godz.20:00

Flunk (NO) + Helaine Vis

Flunk

Flunk to połączenie muzyki elektronicznej, pop, downtempo oraz trip hop. Ich magiczne, hipnotyzujące, wręcz urocze koncerty cieszą się dużą popularnością i przyciągają w Polsce fanów muzyki zarówno alternatywnej, niezależnej, jak również popowej i komercyjnej.

Ich płyty wydaje – słynna już chyba – wytwórnia BeatService (m.in. Biosphere, Mind over Midi) i w zasadzie już te dwa fakty powinny jak najlepiej świadczyć o Flunk, wszak nowa muzyka norweska robi coraz więcej zamieszania na światowych „nowobrzmieniowych” rynkach.

Flunk idealnie wpisuje się w tę tendencję: płyt tego zespołu słucha się z wielką przyjemnością: charakterystyczny głos wokalistki w połączeniu z zimnym, gitarowo-elektronicznym graniem cieszą ucho i koją nerwy.

Zespół powstał na przełomie lat 2000/2001, podczas wspólnych sesji Nygaarda i Bakke, którzy chcieli stworzyć niezobowiązujący instrumentalno-samplowany materiał. W 2001 roku pracami muzyków zainteresował się reprezentujący BeatService Vidar Hanssen, który zaproponował duetowi kontrakt płytowy. Prace nad debiutanckim krążkiem Flunk ruszyły więc na wakacje roku 2001. Podczas sesji pojawiła się Anja, którą poproszono o zaimprowizowanie kilku linii melodycznych. W ten sposób powstały piosenki, które są siłą pierwszego krążka Flunk.

Po roku prac zespół wydał swój pierwszy singiel – „Bue Monday”, będący jednocześnie coverem wielkiego przeboju grupy New Order. Wiosną 2002 przyszedł czas na album długogrający. „For Sleepyheads Only” ukazał się w kwietniu. Melancholijna, trip-hopowa muzyka przyprawiona oryginalnym głosem wokalistki spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko w Norwegii. Zespół nagrał specjalną sesję dla londyńskiego radia BBC (słynna audycja „Blue Room”), podpisał również umowę z amerykańskim Guidance Records Muzyka Flunk zyskała więc wielu fanów, a label BeatService, aby zdyskontować ten sukces, w roku 2003 wydał płytę „Treat Me Like You Do – For Sleepyheads Only Remixed”. Sam zespół jeździł już w tym czasie z koncertami po Europie, a jego muzyka stała się powoli największym sukcesem komercyjnym norweskiej wytwórni.

Podczas europejskich podróży zespół pracował nad nowym materiałem, którego szkic powstał podczas jednego tygodnia gdzieś w paryskim pokoju hotelowym. Po powrocie do Oslo kwintet przystąpił do rejestracji pomysłów. Efektem jest drugi krążek Flunk – „Morning Star”, mniej elektroniczny, bardziej gitarowy, choć wciąż tak samo melancholijny i piękny. Od tamtego czasu grupa wydała jeszcze kilka albumów: „Personal Stereo” (2007), „This Is What You Get” (2009), „Lost Causes” (2013) oraz najnowszy „Chemistry and Math” (2017). Każde z tych wydawnictw spotykało się z ciepłym przyjęciem recenzentów oraz słuchaczy na całym świecie. Koncertowali w Chinach, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. Bardzo dużą popularność zyskali w Polsce, stając się tu jedną z najpopularniejszych grup skandynawskich.

Helaine Vis
To 22-letnia wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Materiał który prezentuje, to zbiór osobistych, szczerych, pełnych emocji wspomnień i przemyśleń opisywanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jej delikatny głos uzupełnia i kontrapunktuje gitara w pełnym spektrum brzmień – od klasycznego i oszczędnego po ambientowe, stratosferyczne, czasem brudne.

Bilety
30 zł – przedsprzedaż,
40 zł – w dniu koncertu

dostępne w sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl