Program

19 marzec 2022, sobota, godz.15:00

BNPC 2022: przesłuchania konkursowe
dzień drugi

logo-BNPC-2022-blue-on-blue-invert-small

Drugi dzień przesłuchań konkursowych Blue Note Poznań Competition 2022. Wstęp wolny!

Wystąpią: Karoline Weidt Quartett, Jagoda Różycka, Adam Jędrysik, Marcin Wincenciak, Przemysław Stefańczyk, Alan Kapołka, Mikołaj Kaniewski Trio, Andrzejewski / Baraniak / Myszkowski Trio, Horntet.

 

 

 

 

Karoline-Weidt-QuartettKarolina Weidt Quartett (D/PL) to odważne połącznie nieokiełznanego i elektryzującego jazzu z wyrazistością brzmienia kojarzoną ze światem popu. Zespół pulsuje w swych utworach w rytmie natury, która stała się inspiracją do powstania wielu autorskich kompozycji, wielokrotnie nagradzanej liderki i wokalistki zespołu. W 2020 ukazał się pierwsza płyta kwartetu „The Dream”, która wraz z teledyskiem o tym samym tytule zapewniła zespołowi udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych dwóch ostatnich lat (St. Moritz Festival Da Jazz w St. Moriz i Rok Kultury Niemieckiej w Filharmonii w Kaliningradzie). Zespół jest również laureatem nagrody Junger Münchner Jazzpreis.

Karoline Weidt – wokal, Katarzyna Schmidt-Przeździecka – kontrabas, Valentin Steinle – perkusja, Mikołaj Suchanek – fortepian

 

jagoda-rozyckaJagoda Różycka – młoda przedstawicielka poznańskiej sceny jazzowej i soulowej. Studentka I roku magisterki na Akademii Muzycznej w Poznaniu, na kierunku wokalistyka jazzowa. Jej największą inspiracją jest Erykah Badu i D’Angelo. Autorka tekstów i muzyki. Obecnie pracuje nad autorskim materiałem.

 

 

 

 

 

AdamJędrysik_zdjecieAdam Jędrysik jest 25-letnim gitarzystą, kompozytorem i producentem muzycznym pochodzącym z Katowic. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie gitary dr Marka Napiórkowskiego. Jest założycielem i członkiem formacji Adam Jędrysik Trio, w której skład wchodzą również skrzypaczka Amalia Obrębowska oraz perkusista Miłosz Berdzik. Autorskie kompozycje wykonywane przez trio oscylują wokół muzyki klasycznej oraz free-jazzowej. Jest również członkiem kwartetu JAMA oraz duetu DEUX LYNX.

 

 

 

marcin-wincenciakMarcin Wincenciak w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej w Łomży, gdzie stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki. W międzyczasie był członkiem Studia Piosenki Pop Art, działającego w tamtejszym Miejskim Domu Kultury. Dalsza fascynacja muzyką zaowocowała studiami na Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, gdzie zdobył tytuł magistra sztuki. To tam powstawały jego pierwsze muzyczne pomysły, które stały się później częścią autorskiego projektu Marcina – Vincent. Jak mówi sam artysta, inspiruje go przede wszystkim natura i cisza. Na początku 2021 roku ukazał się płyta EP „Vincent”. W lipcu 2021 miała miejsce premiera spektaklu „Sensoriko” w reżyserii Katarzyny Chmielewskiej, do którego wraz z Maciejem Kucem, stworzył on muzykę. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą płytą długogrającą.

 

przemek-stefanczykPrzemysław Stefańczyk – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego, w klasie klawesynu. Uczestnik wielu konkursów oraz warsztatów prowadzonych w kraju i za granicą. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich osobistości muzycznych, jak: Aleksander Maliszewski, Zbigniew Jakubek, Dayna Stephens, Enrico Pieranunzi. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie fortepianu jazzowego pod kierunkiem dr Marcina Banaszka.

 

 

 

 

Alan-KapolkaAlan Kapołka – polski perkusista związany ze sceną śląską oraz trójmiejską. Obecnie student w klasie perkusji jazzowej w łódzkiej Akademii Muzycznej. Na codzień występuje z zespołami Ziemia, Grzegorz Kapołka Trio, El Topo, Prisoners of Expectations. Występował z Grzegorz Kapołka Trio na takich festiwalach, jak: Old Town Jazz (2020), Jazz Od Nowa (2021), Rawa Blues Festival (2021). Z triem otwierał koncert zespołu Johna MacLaughlina w Katowickim NOSPR w roku 2019. Finalista konkursów Blue Note Poznań Competition 2021 i Jazz Juniors 2021.

 

 

 

Mikołaj-Kaniewski-TrioMikołaj Kaniewski Trio – nowy projekt kontrabasisty Mikołaja Kaniewskiego, zainicjowany w drugiej połowie 2021 roku. Skład uzupełniają gitarzysta Jerzy Maj oraz perkusista Jan Szkudlarek. Muzycy pochodzą z łódzkiego środowiska jazzowego, spotkali się mimo różnicy wieku na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi. Zespół wykonuje kompozycje lidera, jednakże pozostali członkowie mają niebagatelny wpływ na proces ich powstawania. Głównymi inspiracjami tria są składy typowo gitarowe, takie jak Gilad Hekselman Trio czy Szymon Mika Trio oraz tria fortepianowe prowadzone przez Petrosa Klampanisa i Marcina Wasilewskiego.

Jerzy Maj – gitara elektryczna, Jan Szkudlarek – perkusja, Mikołaj Kaniewski – kontrabas

 

andrzejewski-and-kompanyAndrzejewski / Baraniak / Myszkowski Trio powstał jesienią 2021 roku, kiedy Aleksander Myszkowski przeniósł się do Warszawy. Już w październiku zespół zagrał kilka koncertów w stylistyce jazzu mainstreamowego. W muzyce tria można usłyszeć wpływy takiego zepsołu jak RGG i dwudziestowiecznej muzyki poważnej.

Piotr Andrzejewski – fortepian, Maciej Baraniak – kontrabas, Aleksander Myszkowski – perkusja

 

 

 

horntetHorntet – zespół powstał pod koniec 2019 roku z inicjatywy pianisty Bartłomieja Lesniaka. Horntet to kwintet składający się ze studentów krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej. W ich repertuarze znajdują się kompozycje lidera zespołu – Bartłomieja Leśniaka, perkusisty Piotra Przewoźniaka oraz standardy jazzowe we własnych nowatorskich aranżacjach. Pierwszą inspiracją zespołu była muzyka Theloniousa Monka oraz Horace’go Silvera. Jedną z ich koncepcji w tworzeniu muzyki jest wykorzystanie swingowego podejścia rytmicznego i nadanie mu nowe znaczenie poprzez innowatorskie podejście do harmonii, formy, aranżacji i improwizacji. Członkowie zespołu inspirują się również twórczością takich muzyków i zespołów, jak: wczesny kwintet Wyntona Marsalisa, Charles Mingus, The Bad Plus, McCoy Tyner, Esbjörn Svensson Trio, Kenny Kirkland, Christian McBride, Kenny Garrett, Eric Dolphy czy Jeff Tain Watts. W grudniu 2019 roku Horntet został nagrodzony główną nagrodą kategorii open w międzynarodowym konkursie jazzowym Jazz Contest w Tarnowie. W maju 2021 roku zespół zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu podczas XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynii.

Bartłomiej Leśniak – fortepian, Piotr Przewoźniak – perkusja, Mikołaj Sikora – kontrabas, Robert Wypasek – saksofon tenorowy/sopranowy, Szymon Ziółkowski – saksofon altowy

 

 

Organizatorem konkursu jest

Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition 2022
dofinansowano ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How

.

.

.

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.

Za wsparcie organizacji finału dziękujemy firmie Ziaja
ziaja-logo