Program

29 marzec 2022, wtorek, godz.20:00

BNPC 2022: Grégoire Maret i Edmar Castañeda – „Harp Vs Harp”

edmar-castaneda--gregoire-maret

Dwóch mistrzów swoich instrumentów – harmonijkarz Grégoire Maret i harfista Edmar Castañeda stworzyli jeden z najbardziej niezwykłych jazzowych duetów na świecie!

”Nie ma drugiej takiej osoby, która tak doskonale opanowała harmonijkę, że może rywalizować z każdym innym instrumentem” – Herbie Hancock o Grégoire Maret

”Ogromny, wszechstronny talent o urzekającej charyzmie, który sprawia, że jego harfa wręcz lśni blaskiem”
– Paquito D’Rivera o Edmarze Castañeda

– Byłem zahipnotyzowany tym, co Edmar zagrał na harfie – przyznaje Maret, który z Castañedą po raz pierwszy wystąpił na scenie podczas koncertu Markusa Millera na Monte Carlo jazz Festiwal. – To było świeże i piękne. Już wtedy wiedziałem, że musimy coś zrobić razem.
Niedługo potem Castañeda zaprosił Mareta do zagranai wspólnych koncertów w Bogocie i okolicznych górach. Co jest znamienne, bo chociaż obaj osiedli i pracują w Nowym Jorku, to wychowywali się w górzystych okolicach (Maret – w Szwajcarii, a Castañeda w Kolumbii) i – jak sami przyznają – to także ich połączyło.

Od czasu przeprowadzki do Nowego Jorku Grégoire Maret wypracował sobie miano jednego z najbardziej znanych wirtuozów harmonijki ustnej na świecie. (W ostatniej ankiecie magazynu „DownBeat” – 2021 – uznano go za najlepszego harmonijkarza!) Jego własne wypracowane przez lata brzmienie sprawia, że doskonale czuje się on w różnych gatunkach muzycznych.
Grał między innymi Marcusem Millerem i Herbie Hancockiem, Cassandrą Wilson, Richardem Boną, Kurtem Elingiem, Davidem Sambornem, Johnem Patitucci, ale także ze Stingiem i Eltonem Johnem. W roku 2005 razem z Pat Metheny Group nagrał płytę, która otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Best Contemporary Jazz Album.

Pod opieką wielkiego Paquito D’Rivera, Castañeda stał się wirtuozem harfy kolumbijskiej, i tworzy ma niej zadziwiającą różnorodność tekstur i rytmów, do maksimum wykorzystując 34 struny i szeroki zakres tonalny. Współpracował między innymi z Johnem Scofieldem, Gonzalo Rubalcabą, Marcusem Millerem i Johnem Patitucci.

Maret i Castañeda wspólnie wydali płytę zatytułowaną „Harp Vs Harp”, na której znajdziemy między innymi ich własne aranżacje tradycyjnych brazylijskich pieśni, standardów jazzowych oraz własne kompozycje. I głównie materiał z tego albumu usłyszymy w czasie koncertu towarzyszącego Blue Note Poznań Competition 2022.

Blue Note Poznań Competition 2022
dofinansowano ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How

.

.

.

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.

Grégoire Maret – harmonijka ustna, Edmar Castañeda - harfa kolumbijska
Bilety
100 zł – pierwsza pula
130 zł – druga - w dniu koncertu

80 zł - miejsca stojące ulgowe (szkolne, studenckie, seniorskie)
50 zł - miejsca stojące ulgowe (dla uczniów i studentów szkół muzycznych)

Bilety dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Kulturalnej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:kup bilet na bluenote.poznan.pl