Program

15 październik 2021, piątek, godz.15:00

BNPC 2021: przesłuchania konkursowe
– dzień pierwszy

kw-BNPCmaly

Pierwszy dzień przesłuchań konkursowych Blue Note Poznań Competition 2021. Wystąpią: Filip Chojnacki, Julia Biłek, Irka Zapolska, Sabina Mustaeva, Darek Rubinowski, Adrianna Hanslik, Mateusz Kaszuba i Filip Żółtowski Quartet. WSTĘP WOLNY!
Filip Chojnacki – pianista, organista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu jazzowego. Swobodnie porusza się w różnych gatunkach muzycznych, inspirując się nie tylko jazzem w różnych jego odcieniach, ale także muzyką klasyczną czy awangardową. Współtworzy wiele zespołów, m. in. The FriendsTones Trio, Filip Chojnacki Trio, Skalpel Big Band, Zespół 33, Rahat, Rojber Buda. Działa także jako muzyk sesyjny. Laureat wielu nagród na konkursach muzycznych.

Julia Biłek – doskonali swoje umiejętności wokalne pod okiem wielu instruktorów i nauczycieli, między innymi przez uczyła się pod okiem Grażyny Łobaszewskiej Akademii Muzyki Rozrywkowej w Gdyni. Laureatka Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (2019), Grand Prix Międzynarodowego Młodzieżowego Festiwalu Jazzowego Magnolia w Warszawie, trzeciego miejsca 47. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych (2021). Planuje rozpocząć studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Irka Zapolska – wokalistka, absolwentka POSM II ST. Im. Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureatka Grand Prix Ladies’ Jazz Festiwal w Gdyni w 2019 roku, drugiego miejsca 46. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu w 2019, trzeciego miejsca na Novum Jazz Festiwal – Nowa Nadzieja Jazzu w Łomży w 2020 roku. W latach 2016-20 współtworzyła zespół wokalny 5/6, którego debiutancka płyta „Nieoblicza” ukazała się w styczniu 2020.

Sabina Mustaeva – urodziła się w Taszkencie (Uzbekistan). Jest laureatką wielu konkursów, między innymi Riga Jazz Stage (drugie miejsce oraz specjalna nagroda Rajmonda Paulsa), „The Voice kids Russia” (2015). W 2017 roku występowała na Kaunas Jazz Festiwal, w tym samym roku została półfinalistką „The Voice of Poland 8”.

Darek Rubinowski – saksofonista i kompozytor. Muzyk charakteryzujący się ostrym, mocnym brzmieniem o metalicznym charakterze. Lider zespołu Darek Rubinowski Quartet, członek formacji Szymon Klima Quartet, współzałożyciel zespołu SKICKI SKIUK, która pierwszy album „ChraRuMiMia” nagrała w studiu Leszka Możdżera, a sam pianista gościnnie występuje na płycie. Na co dzień związany z Berlinem. Razem ze swoim kwartetem pracuje nad debiutanckim albumem „Little Things”.

Adrianna Hanslik – studiuje aktorstwo i wokalistykę w Akademii Teatralnej i. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W czerwcu tego roku z wyróżnieniem ukończyła klasę wokalistyki jazzowej w Policealnym Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Jazzowej Centrum Edukacji Artystycznej, otrzymała wyróżnienie na festiwalu Urban Tunes w Katowicach, dwukrotnie zajęła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Teatrów w Języku Hiszpańskim.

Mateusz Kaszuba – absolwent Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Obecnie studiuje na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Piotra Wyleżoła. Laureat wielu prestiżowych konkursów (m.in.: pierwsze miejsce na
22. i 23. Bielskiej Zadymce Jazzowej, drugie miejsce na Krokus Jazz Festival, nagrody specjalne na Jazz Juniors, pierwsze miejsce na Tarnów Jazz Contest, Grand Prix School & Jazz Festival).

Filip Żółtowski Quartet – młody gdański zespół założony w sierpniu 2020 roku, w skład którego wchodzą studenci oraz absolwenci Akademii muzycznej w Gdańsku. Kwartet w 2020 roku zdobył trzecie miejsce na Blue Note Jazz Competition. Zespół mimo swojego młodego stażu występował już na festiwalach Jazz Jantar oraz na Sopot Molo Jazz. W swojej muzyce łączy tradycje muzyki jazzowej z nowoczesnymi brzmieniami i śpiewnymi tematami, czerpiącymi z polskiego folkloru. Jest to fuzja muzyki jazzowej, często mocno  improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami inspirowanymi producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hiphopowymi
beatami w stylu produkcji Jamesa Yancey (J.Dilla). Jeśli mieliby zdefiniować główny punkt łączący tą fuzję gatunków, to będzie to właśnie muzyka jazzowa, w stylu Steve’a Colemana and Five Elements czy Brada Mehldau’a.

Szymon Zawodny – saksofon, Wojtek Wojda – piano/moog, Mikołaj Stańko – perkusja, Filip Żółtowski – trąbka

 

Blue Note Poznań Competition 2021
dofinansowano ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How

.

.

.

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.