Program

16 październik 2021, sobota, godz.15:00

BNPC 2021: przesłuchania konkursowe
– dzień drugi

kw-BNPCmaly

Drugi dzień przesłuchań Ble Note Poznań Comprtition 2021. Wystąpią: Kwaśny Deszcz, Krzysztof Kuśmierek, Ziemia, Katarzyna Osterczy, Alina Zalozna, Dawid Tokłowicz, Mikołaj Suchanek Trio, Aga Gruczek Trio, The Creature. WSTĘP WOLNY!
Kwaśny Deszcz – tworzą go przedstawiciele młodej, niezależnej i alternatywnej sceny jazzowej. Zespół zawiązał się na początku 2017 roku, z członków poznańskiego septetu Anomalia. Ich muzyka oscyluje wokół szeroko pojętego free jazzu, europejskiej awangardy, folku, muzyki skandynawskiej oraz współczesnej muzyki powaznej. Występowali na wielu festiwalach, w tym na Jazz Jamboree. Byli nagradzani między innymi na PCK Pro Jazz i Jazz Juniors. W sierpniu tego roku wystąpili z gościnnym udziałem Leszka Możdżera na festiwalu Letnia Akademia Jazzu. Ich debiutancka płyta, wydana w 2020 roku przez Multikulti Project, została pozytywnie przyjęta przez krytykę.
Piotr Cienkowski – kontrabas, Kacper Krupa – saksofon tenorowy, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja

Krzysztof Kuśmierek – pochodzący ze Stargardu saksofonista, który muzyczne Zycie związał z Poznaniem. Jest absolwentem tutejszego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej. Jest blisko związany z zespołami Unleashed Cooperation oraz Anomalia. Z nimi udziela się zarówno wydawniczo jak i koncertowo.

Ziemia
Zespół powstał w październiku 2019 z inicjatywy gitarzysty Oskara Tomali. Muzycy rozpoczęli pracę nad autorskim materiałem komponowanym przez Oskara Tomalę i Jakuba Wosika, jednak obostrzenia cocidowe uniemozliwyły zorganizowanie pierwszego koncertu. W okresie lockdownu zamknięci w swoich domach muzycy przesyłając sobie nagrane na zasadzie zabawy w głuchy telefon, fragmenty swobodnych improwizacji (każdy dogrywa swoją partię wyłącznie do jednej ścieżki, która była inspirowana poprzednią) stworzyli mini album „Catastropha”.
Muzycy mieli okazję prezentować swój autorski materiał na festiwalu Jazz Juniors Competition 2021 w Krakowie. Owocem tego konkursu jest trasa koncertowa po Chorwacji planowana na koniec lipca 2022.

Oskar Tomala – gitara elektryczna, Jakub Wosik – kontrabas, Mateusz Żydek – trąbka, Alan Kapołka – perkusja

Kasia Osterczy – wokalistka i psycholożka, komponująca i poszukująca. Jej muzyka jest
ucieleśnieniem stanów emocjonalnych, wynikiem inspiracji ludzką naturą i przyrodą.
Gatunkowo wywodząca się z jazzu, lecz mocno zakorzeniona w muzyce klasycznej i
minimalistycznej oraz poezji śpiewanej i bieszczadzkiej piosence, na których się
wychowała. Absolwentka Wydziału Jazzu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej oraz studiów na kierunku psychologia. Obecnie studiuje na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureatka programu Jazzowy Debiut Fonograficzny (2020).

Alina Zalozna – piosenkarka, kompozytorka, aranżerka. Studentka trzeciego roku Glière Music College w Kijowie.  Zwyciężczyni Baku Jazz Competition 2010, finalistka Voicingers w Żorach w 2018.

Dawid Tokłowicz – saksofonista, absolwent Katedry Jazzu poznańskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów, w tym: School&Jazz Festiwal w Lubaczowie 2018 (Grad Prix), konkurs zespołów jazzowych gdyńskiego Sax Clubu 2019 (główna nagroda), X RCK Pro Jazz 2019 (nagroda indywidualna), XII Novum Jazz Festiwal 2019 (trzecia nagroda), Tarnów Jazz Contess 2021 (główna nagroda).

Mikołaj Suchanek Trio – pierwszy, w pełni własny i niezależny projekt urodzonego w Poznaniu pianisty i kompozytora, absolwenta Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. Mimo, iż muzyk ten ma już na koncie wiele prestiżowych nagród z innymi formacjami (Jünger Münchner Jazzpreis 2019, Jazzlab Festival Da Jazz St. Moritz 2021), to nie zaprzestał on poszukiwania swego własnego ideału dźwiękowego, który udało mu się odnaleźć dzięki rozpoczętej w 2021 roku współpracy z dwojgiem poznańskich muzyków – Katarzyną Schmidt-Przeździecką oraz Władysławem Rajewskim.
Muzykę zespołu charakteryzuje niepowtarzalne brzmienie, przypominające o klasycznych korzeniach Mikołaja Suchanka oraz jego fascynacji muzyką Szymanowskiego i Chopina. Barwna, momentami impresjonistyczna faktura fortepianowych współbrzmień przeplata się z delikatnym brzmieniem bezprogowego basu, a całości dopełnia krystaliczna i wyrazista perkusja.
Katarzyna Schmidt-Przeździecka – fretless bass, Władysław Rajewski – perkusja, Mikołaj Suchanek – fortepian

Aga Gruczek Trio
Trójka znajomych spotykających się przy okazji pracy nad różnorodnymi projektami warszawskiej i łódzkiej sceny muzycznej, która z inicjatywy liderki zawiązała zespół. Są laureatami Grand Prix konkursu JAZZiNSPIRACJE w ramach XII Lublin Jazz Festiwal 2021 oraz drugiej nagrody konkursu Powiew Młodego Jazzu w ramach Krokus Jazz Festiwal 2020.
Muzyka tria to w większości autorskie kompozycje Agi.
Aga Gruczek – pianistka, absolwentka Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego, obecnie studentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. G i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie Witolda Janiaka.
Michał Aftyka – kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Adama Cegielskiego oraz Andrzeja Święsa. Obecnie student drugiego roku w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Michała Barańskiego.
Kacper Majewski – perkusista, muzyk sesyjny, absolwent wydziału jazzu ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Krzysztofa Gradziuka (2020). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017), zdobywca III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie CEA w kategorii Zespoły Jazzowe (2017) z kwartetem Kasi Osterczy, zwycięzca School&Jazz Festival z kwartetem Pauliny Mazepy (2020).
Agnieszka Gruczek – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas, Kacper Majewski – perkusja

The Creature – zespół powstał w roku 2018, a tworzący go muzycy poznali się na wydziale jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Perkusista Artur Małecki to student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Łukasza Żyty i Wojtka Fedkowicza.
Przemysław Chmiel – saksofonista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Marcina Kaletki, laureat pierwszej nagrody na konkursie Blue Note Poznań Competition 2020 w kategorii solowej oraz drugiej nagrody w kategorii zespołowej (w roku 2018), laureat pierwszej nagrody na Novum Jazz Festival 2020, nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku 2020 za płytę „Witchcraft”.
Michał Aftyka – kontrabas, student Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Michała Barańskiego, laureat drugiej nagrody na Krokus Jazz Festiwal 2020, nagrody specjalnej na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2021, pierwszej nagrody na 12. Lublin Jazz Festival.
Na repertuar zespołu składają się autorskie kompozycje Artura Małeckiego. Muzyka powstaje w wyniku inspiracji jazzem, europejską sceną improwizowaną oraz współczesną muzyką klasyczną.
Artur Małecki – perkusja, Michał Aftyka – kontrabas, Przemysław Chmiel – saksofon

Blue Note Poznań Competition 2021
dofinansowano ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How

.

.

.

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.