Program

28 listopada 2020, sobota, godz.18:00

BNPC 2020: Przesłuchania – dzień pierwszy – edycja online

kw-BNPCmaly

Wystąpią: Filip Chojnacki Trio, Zuzanna Babiak, Przemysław Chmiel, Tokłowicz with Strings, Nikodem Kluczyński Mysterious Group, Filip Żółtowski Quartet, Natalia Capelik-Muianga. Przesłuchania odbywają się bez udziału publiczności. Oglądaj transmisję na:
https://www.facebook.com/events/1762976790545070

 

 

 

 

 

 


Filip Chojnacki Trio – to troje młodych muzyków, których zamiłowanie do szeroko pojętej muzyki jazzowej spowodowało, że pośród licznych innych projektów, postanowili wspólnie muzykować i stworzyć jedną z najbardziej klasycznych formacji – trio. Członkowie zespołu nie próbują dokładnie określić stylistyki w jakiej się poruszają: inspiracją jest zarówno nowoczesny jazz, fusion, jak i muzyka klasyczna, filmowa czy folklorystyczna. Doświadczenie, wrażliwość i kreatywność zarówno autora kompozycji jak i wszystkich członków zespołu pozwoliły stworzyć przestrzeń, w której muzycy nie boją się eksperymentować – znajdzie się tu miejsce na niebanalną harmonię, zabawy rytmiczne, chwytliwe melodie, a także liczne improwizacje i interakcje.

Filip Chojnacki – fortepian, Nikodem Kluczyński – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja


Zuzanna Babiak – studentka drugiego stopnia studiów na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na kierunku wokalistyki jazzowej. Punktem przełomowym w edukacji był wyjazd na program Erasmus do Conservatorio G. B. Martini w Bolonii, gdzie uczyła się technik wokalnych u Diany Torto. Doświadczenie zdobywała na różnych warsztatach, takich jak: Cho-jazz, Hanza Jazz Festiwal. Współpraca z różnymi muzykami nauczyła ją kreowania wspólnego brzmienia w zespole i traktowania głosu jako instrumentu. Najważniejsze w muzyce jest dla niej przekazywanie linii melodycznej i teksty, tak żeby każdy ze słuchaczy znalazł dla siebie ciepły kąt.


Przemysław Chmiel – absolwent ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu Łukasza Poprawskiego. Obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Marcina Kaletki. Zdobywca II Miejsca na IX Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 2019 roku. Laureat Pierwszej Nagrody w kategorii Solo na Tarnów Jazz Contest 2018. Jako członek zespołu Natalii Kordiak zdobył II miejsce na Tarnów Jazz Contest 2017. W 2019 roku ukazały się dwa albumy z udziałem Przemysława Chmiela. Pierwszy z nich to „Bajka” formacji Natalia Kordiak Quintet. Premiera albumu – wydanego w słowackiej wytwórni Hevhetia – odbyła się w czeskiej Pradze, w ramach festiwalu Voicingers on Tour. Album został nominowany do nagrody Fryderyka, w kategorii „fonograficzny debiut roku – jazz”. Drugą z płyt jest „Słowo na T.” zespołu Sabina Meck Sextet. Debiutancka płyta zespołu Przemysław Chmiel Quartet, zatytułowana „Witchcraft” ukazał się 30. września 2020 roku nakładem FSRecords – oficyny wydawniczej Fundacji Słuchaj!.


Tokłowicz with Strings – Dawid Tokłowicz wraz z żoną Wiktorią, wpadli na pomysł połączenia klasycznego brzemienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu. Klasyka miesza się tu z improwizacją. Zespół w swoim repertuarze wykonuje utwory polskich twórców, jak i autorskie kompozycje. Wszystko to jest podane w oryginalnych, nowoczesnych aranżacjach. Tokłowicz with Strings swój premierowy koncert na żywo wykonał podczas 30. Edycji Malta Festival.

Dawid Tokłowicz – saksofon, Wiktoria Tokłowicz – skrzypce, Julia Gadzina – skrzypce, Natalia Chrostek – altówka, Marcelina Murawska – wiolonczela


Nikodem Kluczyński Mysterious Group – zespół został założony w 2019 roku na bazie poprzedniej formacji lidera, która funkcjonowała jako kwintet. Dodanie fortepianu do tego bardzo pomysłowego i energetycznego kolektywu muzyków sprawiło, że Nikodem Kluczyński mógł jeszcze bardziej poddać się swym kompozytorskim fantazjom. Zespół w swej oryginalnej stylistyce czerpie z wielu nurtów muzyki tworząc prawdziwy artystyczny konglomerat, w którym wybrzmiewają zarówno tony muzyki jazzowej, współczesnej, czy nawet rockowej. Zespół został wyróżniony na Blue Note Poznań Competition w 2019 roku, zdobył główną nagrodę na IV EFAM w Warszawie, a jego członkowie zostali indywidualnie nagrodzeni na Rck Pro Jazz 2019.

Nikodem Kluczyński – kontrabas, Wojciech Braszak – saksofon, Tomasz Rassek – saksofon, Michał Rab – gitara, Antonina Kocińska – fortepian, Kajetan Pilarski – perkusja


Filip Żółtowski Quartet – młody zespół założony w sierpniu 2020 roku, w skład którego wchodzą studenci oraz absolwenci akademii muzycznej w Gdańsku. Indywidualnie każdy z muzyków jest mocno związany z trójmiejską sceną muzyczną. Ze względu na skład oraz kompozycje, zespół w swojej muzyce łączy tradycje muzyki jazzowej z nowoczesnymi, elektronicznymi brzmieniami oraz śpiewnymi tematami czerpiącymi z polskiego folkloru. Muzyki zespołu nie da się jednoznacznie scharakteryzować gatunkowo. Jest to fuzja muzyki jazzowej często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami inspirowanymi
producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. flume, medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu produkcji Jamesa Yancey’a (J.Dilla).

Filip Żółtowski – trąbka, Szymon Zawodny – saksofon altowy, Wojciech Wojda – fortepian, syntezator, moog, Mikołaj Stańko – perkusja


Natalia Capelik-Muianga – studentka III roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2020 roku zdobyła Grand Prix Ladies Jazz Festival. Jest finalistką 8. edycji programu „Mam Talent” oraz ćwierćfinalistką 9. edycji „The Voice of Poland”. Aktualnie razem z członkami zespołu pracuje nad pierwszą płytą.

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy