Program

14 października 2017, sobota, godz.15:00

BNPC 2017: PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE

BNPC2017-logo-kw

Drugi dzień przesłuchań konkursowych czwartej edycji Blue Note Poznań Competition.

.

.

.

.

.

.

Amalia Obrębowska
Amalia Obrębowska2Gra na skrzypcach od 7. roku życia. Swą przygodę z improwizacją rozpoczęła pod koniec 2013 roku, a rok później odkryła, że wielką radość sprawia jej również pisanie i wykonywanie własnych kompozycji. Od 2014 roku jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Jazz i muzyka estradowa w klasie prof. Henryka Gembalskiego. Jest laureatką wyróżnienia w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu na Novum Jazz Festival 2016 w Łomży.

.

.

.

.

Sylwia Klara Zasempa
mon2Absolwentka Instytutu Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w PWSZ w Nysie, w klasie wokalu, autorka tekstów oraz kompozytorka muzyki w zespole Flary, gdzie pisze autorską muzykę, z pogranicza soulu i pop-u. Wraz z zespołem otrzymała Grand prix podczas przeglądu zespołów młodzieżowych Ale Twórcy w 2014 r.
Wspólnie z Piotrem Budniakiem tworzy projekt Klara Cloud & the Vultures. Jest to projekt zawierający własne kompozycje jazzowe inspirowane rodzimym folklorem, znane polskie melodie okraszone współczesnymi aranżacjami oraz zdekonstruowane standardy jazzowe z polskimi folklorystycznymi tekstami.
W roku 2009, zdobyła 3. miejsce na IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie.
Ponadto wyróżnienie podczas  I Ogólnopolskiego konkursu Piosenki Rozrywkowo-Jazzowej w 2010 r., w Lublinie. Uczestniczka corocznego konkursu Jazz na Wsi w 2015 roku. Laureatka  konkursu Młoda Scena Jazzowa w 2016 r. – podczas Festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. Wyróżnienie podczas IX Ogólnopolskiego Konkursu wokalnego Piosenka Jest Dobra Na Wszystko. Uczestniczka wielu warsztatów muzycznych na terenie całej Polski. Obecnie współpracuje z krakowskimi muzykami. Na co dzień trenerka wokalna w Warszawie.

Małgorzata Hutek
M1bUrodziła się w Łodzi. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach, potem uczęszczała do klasy saksofonu w szkole muzycznej I i II stopnia.
W 2013 roku ukończyła Akademie Muzyczną w Katowicach na specjalności wokalistyka jazzowa w klasach: Anna Stępniewskiej oraz Grzegorza Karnasa.
W trakcie studiów rozpoczęła współpracę z muzykami: Nikolą Kołodziejczykiem, Grzegorzem Masłowski oraz Michałem Kapczukiem, którymi w 2014 roku nagrała swoją debiutancką płytę „Grounded in love”. Na płycie znalazły się autorskie kompozycje Małgorzaty Hutek.
W roku akademickim 2016/2017 podjęła studia na Wydziale Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach.

.

.

.

.

Follow Dices
Zdjęcie promocyjneNazwa kolektywu jest nawiązaniem, chociaż niekoniecznie dosłownym, do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce i świecie, rozumianego jako przeniesiony na grunt improwizacji proces poszukiwania węzłów spajających kreowane struktury dźwiękowe.
Artyści podążając za współczesnymi rozwiązaniami estetycznymi, zahaczają o inspirującą ich mozaikę manier muzyki skandynawskiej i polskiej, włączając w to także elementy muzyki nowej, będącej dla nich bezprecedensowym źródłem, z którego wypływa ich tożsamość. Wszystko to scalone zostaje synestetyczną koncepcją kreowania barw i odcieni przestrzeni harmonicznych.
Formacja katowicko -poznańsko- wrocławska. Na przełomie lat 2016/17 skład dał szereg koncertów na terenie całej Polski (Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Elbląg). Zespół jest w trakcie prac nad debiutancka płytą.

Mikołaj Kostka – skrzypce, Franciszek Raczkowski – fortepian, Jan Kołacki – kontrabas, Adam Wajdzik – perkusja

Jan Kantner Quartet
Jan Kantner QuartetPodobno są trzy rodzaje muzyki – ta smutna, ta wesoła i “ta trzecia”… Czymkolwiek jest, to właśnie ją grają. Konkretniej? To granie między hard bopem a free jazzem, ze sporą domieszką brzmień etnicznych. Jakie jest? Mroczne, przestrzenne, liryczne, nostalgiczne… (Romantycy?).

Inspiracje? John Coltrane, Miles Davis, Billy Harper, Kenny Garret, Piotr Wojtasik, Zbigniew Namysłowski, Viktor Toth

Nie jest prawdą, że nie lubią pianistów i gitarzystów. Po prostu bliska im jest tradycja Ornette’a Colemana i grania w kwartecie bez instrumentu harmonicznego. To daje muzyce przestrzeń, upraszcza harmonię, dodaje surowości i wyrazistości – pasuje do utworów, które grają.

Zespół założyli w lutym 2017 roku. Komponują sami – najczęściej robi to Janek, ale swój twórczy wkład w brzmienie zespołu mają wszyscy. Jest ich czterech – jak łatwo się domyślić tworzą więc kwartet (Quartet!).

Janek Kantner (saksofon altowy, sopranowy) – “gra na alcie inaczej, niż się gra na alcie” – powiedział pewien mądry człowiek i to chyba prawda. Ceni prostotę środków wyrazu, gra lirycznie, ekspresyjnie mocno (tak mówią).

Bartłomiej Chojnacki (kontrabas) – najbardziej doświadczony muzyk w zespole. Lubi dobre, zespołowe granie i dba o to, żeby uzyskać ten efekt. Z tego powodu ma napięty grafik, bo wszyscy chcą z nim grać…

Dawid Opaliński (perkusja) – czasem zdradza jazz z groovem, hip-hopem. Lubi mieszać style i eksperymentować, co zresztą świetnie mu wychodzi. Gra przestrzennie i wyraziście.

Piotr Szlempo (trąbka) – to kolejny oryginał (“trąbka inna niż wszystkie inne”). Ceni minimalizm, co sprawia, że mógłby być Chetem Bakerem, gdyby nie był Piotrem Szlempo.

Reprezentują Wrocław, wszyscy są studentami lub absolwentami wrocławskiej akademii muzycznej, wielokrotnie nagradzanymi na konkursach w kraju i za granicą. Zespół jest także laureatem II nagrody w tegorocznym konkursie na indywidualność jazzową festiwalu Jazz  Nad Odrą.

Jan Kantner – saksofony, Piotr Szlempo – trąbka, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Dawid Opaliński – perkusja

Kuba Lechki Quintet
Zdjęcie dachZespół złożony z muzyków związanych z wrocławskim, trójmiejskim, zielonogórskim i katowickim środowiskiem jazzowym. Kolektyw powstał z inicjatywy Kuby Lechkiego, jako podsumowanie studiów na kierunku jazz i muzyka estradowa, w klasie perkusji dr Przemysława Jarosza, na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie Kuba Lechki jest studentem tego samego kierunku w klasie perkusji dr Przemysława Jarosza i dr hab. Dariusza Kaliszuka w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zespół składa się ze studentów i absolwentów tej uczelni. W maju, na konkursie „XX przegląd młodych zespołów jazzowych i bluesowych gdyńskiego sax-klubu” zespół został wyróżniony nagrodą prezydenta miasta Gdynia.
W sierpniu zespół otworzył ostatni dzień festiwalowy na XXI Sopot Molo Jazz Festival.

Jakub Lechki – perkusja, Adam Bławicki – saksofon, Piotr Szlempo – trąbka, Filip Miguła – fortepian, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas

Michał Skwierczyński Quartet
ZdjęcieGrupa powstała w 2016 roku. W jej skład wchodzą aktualni oraz byli uczniowie Wydziału Jazzu lub Policealnego Studium Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie. Blue Note Poznań Competition będzie dla nich pierwszym wyzwaniem konkursowym w tym składzie.
Michał Skwierczyński – gitarzysta, kompozytor, lider zespołu. Zainspirowany w szczególności muzyką nowojorską kształcił się m.in. pod okiem takich sław jak Gilad Hekselman, Lage Lund, Mike Moreno, Rafał Sarnecki czy Matt Penman. Laureat nagrody Grand Prix w konkursie zespołów jazzowych CEA wyróżniony indywidualnie za ‘dojrzałość muzyczną i niebanalne kompozycje. Na co dzień członek kilku przede wszystkim warszawskich projektów.
Piotr Iwański – pianista, znany w warszawskim środowisku muzycznym. Centrum jego zainteresowań stanowią jazz, piosenki oraz muzyka poważna. Występuje jako pianista solowy, oraz akompaniator. Laureat nagrody Grand Prix w konkursie zespołów jazzowych CEA. W muzyce ceni oszczędność i powściągliwość – tak, aby każdy zagrany dźwięk nosił większą odpowiedzialność.
Jan Wierzbicki – kontrabasista, absolwent w klasie Andrzeja Święsa. Ceniony w całej Polsce wszechstronny muzyk sesyjny (także jako gitarzysta basowy). Może pochwalić się współpracą z wieloma sławami krajowej sceny reprezentującymi różne gatunki muzyczne. Laureat nagrody Grand Prix w konkursie zespołów jazzowych CEA.
Radosław Mysłek – perkusista, oprócz Policealnego Studium Jazzu ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Również ceniony muzyk sesyjny, występował na scenach Europy i Azji. Koncertował i nagrywał m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Miśkiewiczem oraz Krzesimirem Dębskim.

Michał Skwierczyński – gitara, Piotr Iwański – fortepian, Jan Wierzbicki – kontrabas, Radosław Mysłek – perkusja

Michał Kaczmarczyk Trio
Michal Kaczmarczyk TrioAutorski projekt gitarzysty jazzowego, kompozytora, absolwenta gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach i w Poznaniu, w którym realizuje on swoje muzyczne pomysły oparte na fascynacji dokonaniami artystów związanych ze współczesną nowojorską sceną jazzową  Artysta ma na swoim koncie liczne sukcesy takie jak zdobycie I miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy, wyróżnienie w kategorii solo open na 9th Tarnów Jazz Contest, czy znalezienie się w gronie finalistów Novum Jazz Festival 2016. Trio powstało w roku październiku 2016 roku. Oprócz lidera, w skład zespołu wchodzą utalentowani, doświadczeni i wielokrotnie nagradzani w ogólnopolskich konkursach studenci poznańskiej Akademii Muzycznej  – kontrabasista Krzysztof Baranowski oraz perkusista Maciej Burzyński. W czasie koncertów formacji usłyszeć można nie tylko kompozycje lidera osadzone w stylistyce modern jazzu, ale również standardy jazzowe, bowiem artyści przywiązują ogromną wagę do tradycji oraz korzeni tego gatunku.

Michał Kaczmarczyk – gitara, Krzysztof Baranowski – kontrabas, Maciej Burzyński – perkusja

Michał Martyniuk Trio feat. Jakub Skowroński
18198454_295456760891933_5564748247797174619_nGrupa powstała na początku 2016 roku w Nowej Zelandii. Od samego początku grupa zaczęła koncertować i brać udział w różnych festiwalach w Nowej Zelandii i poza krajem, ciesząc się powodzeniem wśród słuchaczy. Między innymi Michał Martyniuk Trio w towarzystwie Jakuba Skowrońskiego zagrali na Java Jazz Festival 2017.
Na początku 2017 roku Michał Martyniuk przeniósł się do Polski, gdzie poznał młodych znakomitych muzyków. Bartek Chojnacki na kontrabasie i Sebastian Skrzypek na perkusji oraz jak zawsze gościnnie saksofonista Jakub Skowroński, z którym Michał 10 lat temu, w Poznaniu, zaczynał swoją przygodę z jazzem. W tym roku zostali zaproszeni na festiwal Jazz Bez na Ukrainie.
Muzyka napisana przez lidera grupy charakteryzuje współczesne podejście do idei formy oraz
improwizacji, zbudowane na tradycjach muzyki jazzowej i europejskiej. Zespół sięga również po inspiracje do rozmaitych gatunków „muzyki świata”, które usłyszeć można w autorskich kompozycjach oraz aranżacjach. Muzycy planują nagrać w tym roku swoją debiutancką płytę, na której znajdą się oryginalne kompozycje Michała powstałe jeszcze w Nowej Zelandii, jak i nowy materiał, nad którym muzycy wspólnie pracują, odkąd powstał nowy skład w Polsce.

Michał Martyniuk – fortepian, Jakub Skowroński – saksofon, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Sebastian Skrzypek – perkusja

Natalia Kordiak Quintet
Nowo powstały zespół składający się z uczniów i absolwentów „Bednarskiej”. Cała koncepcja kwintetu opiera się na nietypowym wykorzystywaniu głosu jako drugiego instrumentu dętego, otwartych improwizacjach i nieoczywistych formach utworów.

Natalia Kordiak – wokal, Marcel Baliński – fortepian, Przemysław Chmiel – saksofon, Jan Wierzbicki – kontrabas, Kacper Kaźmierski – perkusja

.
Organizatorem konkursu jest

Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy

 

Bilety
WSTĘP WOLNY!