Program

27 lutego 2016, sobota, godz.20:00

BRIAN CHARETTE (USA)

BRIAN CHARETTE

Nominowany do Grammy pianista i organista Brian Charette to jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Wirtuoz organów Hammonda B3, autor licznych publikacji popularyzujących ten instrument, od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie krytyków magazynu „DownBeat”, został wybrany także najlepszym organistą 2015 według nowojorskiego magazynu „Hot House”.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONCERTU

 

Zanim Charette stał się osobą rozpoznawalną w nowojorskim świecie muzycznym, wychwalanym przez krytykę kompozytorem i liderem własnych składów koncertowych, grał z wieloma uznanymi artystami, jak Joni Mitchell, Chaka Khan czy Lou Donaldson.

Obecnie Brian ma na swoim koncie osiem płyt – jako lider różnych składów – oraz kilkanaście albumów, na których występuje w charakterze muzyka sesyjnego. O jego ostatniej płycie – „Alphabet City” – tak pisze recenzent „Jazz Truth”: „ma coś dla każdego fana jazzu: błyskotliwe zmiany tempa („East Village”), funkowe zacięcie („They Left Fred Out”), rewelacyjny groove („West Village”), psychodeliczne doświadczenia („Not A Purist”), długie soulowe solówki („Sharpie Moustache”), podkład do jazdy po autostradzie („Disco Nap”), nastroje z nawiedzonych domów („Hungarian Minor”), klimaty z telewizyjnych produkcji z lat 70. ubiegłego wieku („Avenue A”), i wiele, wiele więcej.” A recenzent „DownBeat” dodaje, że „Charette nie porusza się utartymi ścieżkami gry na Hammondzie, przekracza granice konwencji. Jest jasne, że zabiera nas w muzyczną ambitną podróż ambitnymi drogami”.

Brian Charette, oprócz koncertów w Stanach Zjednoczonych (w Nowym Jorku, Los Angeles, Detroit, Cleveland, Nowym Orleanie), występował także w Hiszpanii, Indonezji, Czechach i Niemczech.

Charette jest także aktywnym edukatorem muzycznym. Pisze materiały dla „Keyboard Magazine”, „DownBeat” i „Muzikus”. Prowadzi zajęcia w klasach mistrzowskich na całym świecie, a także letnie warsztaty jazzowe w Jesek Conservatory w Pradze.

Poza muzyką Brian zafascynowany jest szachami oraz White Crane kung fu, w którym posiada czarny pas.

Przeczytaj więcej o Brianie Charette

Brian Charette – Hammond B3, Libor Šmoldas – gitara, Tomáš Hobzek – perkusja
Bilety
45 zł
dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej oraz sprzedaży on-line:


kup bilet na bluenote.poznan.pl